Reklama

Štandard na recykláciu Li-ion batérií? Pomôže e-mobilite, aj ekológii

Zdroj | Proterra
Juraj Procházka
Zdroj | Proterra
Zdroj | Proterra

Nová legislatíva Európskej komisie o batériách z roku 2020 definuje mieru recyklácie pre väčšinu v nich použitých strategických materiálov, ako je kobalt, nikel a lítium (ale používa sa ich podstatne viac). Povinná recyklácia má byť zároveň oveľa efektívnejšia ako doteraz.

Svetový vývoj a výroba lítium-iónových batérií rýchlo akceleruje, napriek tomu neexistuje žiadny štandard, pokiaľ ide o dizajn batérií, materiály a chémiu. Na trhu je množstvo technológií batérií využívajúcich rôznu chémiu elektrolytov a elektród, čo ich recykláciu komplikuje. (O čo jednoduchšie to majú „staré dobré“ olovené akumulátory s olovenými elektródami a kyselinou sírovou?)

Pozrite si

SVOLT údajne ako prvý sériovo vyrába batérie bez kobaltu

V USA sa to však môže čoskoro zmeniť, keďže Národné laboratórium Argonne pri americkom ministerstve energetiky (DOE) oznámilo, že podpísalo memorandum o porozumení s Národnou asociáciou výrobcov elektrických zariadení (NEMA), ktorá zastupuje aj amerických výrobcov akumulátorov.

Zdroj | Argonne

Podľa memoranda o porozumení budú Argonne a NEMA spolupracovať na vývoji recyklačných noriem pre Li-ion batérie, aby ich výrobcovia boli v obraze, aké materiály a konštrukcie budú lepšie recyklovateľné. Doteraz sa výrobcovia zameriavali pri výrobe batérií hlavne na náklady a efektivitu, ale dozrel čas myslieť aj na koniec ich životnosti.

Jeff Spangenberger, riaditeľ ReCell Center, výskumného a vývojového centra pre recykláciu batérií vedeného spoločnosťou Argonne uviedol, že normy môžu recyklačným spoločnostiam poskytnúť základ pre prognózy, aké množstvo materiálu môžu získať a aké vysoké príjmy môžu z recyklovaných batérií očakávať. Výrobcom zas môžu pomôcť zistiť, aké materiály a technológie budú pravdepodobne lepšie recyklovateľné.

Zdroj | InoBat

Sme síce mierne skeptickí voči týmto tvrdeniam, pretože výrobcovia batérií s vlastným vývojom pravdepodobne veľmi dobre vedia, ktoré kovy, plasty a chemické zlúčeniny použité v ich produktoch sa oplatí recyklovať viac, a ktoré menej, ale určitá štandardizácia nemôže byť na škodu.

Vzhľadom na veľké množstvo technológií Li-ion (aj iných) batérií, pri ktorých sa používa rôzna chémia a často odlišná mechanická konštrukcia, môžu mať špecializované recyklačné spoločnosti „ťažkú hlavu“ z úlohy ekologicky zlikvidovať batérie s maximálnym podielom recyklácie použitých materiálov.

Pozrite si

Batérie InoBat nebudú len inteligentné, ale aj “zelené“

Schodnejšou cestou zrejme bude angažovanie sa dodávateľov elektromobilov a iných zariadení s batériovým pohonom pri zbere batérií po životnosti, ktorí v spolupráci s ich výrobcami a dodávateľmi zabezpečia recykláciu za špecifických podmienok. Takouto cestou sa vydáva aj slovenský výrobca batérií Inobat, ktorý má v pláne v spolupráci s nemecko-austrálskou firmou Primobius vytvoriť rámec pre recykláciu Li-ion batérií v regióne Strednej a Východnej Európy.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.