Výhody
- výkonný hardvér s výborným chladením
- špičkový displej
- ponuka portov a výdrž batérie
Nevýhody
- vyššia hmotnosť
- chýba IR webkamera
Len máloktorý výrobca počítačov má tak široké portfólio herných modelov, ako ASUS. Rovnako, ako ľahké je si z jeho ponuky vďaka tomu vybrať, je ľahké sa v nej aj pomerne rýchlo stratiť. Čím teda vyniká model ROG Zephyrus M16 oproti jeho kolegom z radov ROG, Zephyrus či Strix?
V prvom rade sa stačí pozrieť na jeho názov, kde figuruje číslo „16“. Nový ROG Zephyrus M16 vám ako jediný aktuálny herný model výrobcu ponúkne nezvyčajnú uhlopriečku obrazovky – 16“ v kombinácii s pomerom strán 16:10 v tele, ktorý odpovedá skôr 15,6“/16:9 notebooku. Oproti prechádzajúcej generácii je navyše tohtoročná M16tka menšia a ľahšia zhruba o 5 %.
Séria Zephyrus sa už sama o sebe vyznačuje nenápadnejším, elegantnejším dizajnom, ktorý nezvýrazňuje svoje herné zameranie na všetky strany. ROG Zephyrus M16 tak pôsobí mimoriadne štýlovo, aj vďaka matnému soft-touch povrchu, ktorý je síce magnetom na odtlačky, no skutočne príjemným na dotyk.
Dizajnovo by vám teda Zephyrus M16 v pohode zapadol aj do kancelárie, na druhej strane si však treba povedať, že váži 1,9 kilogramu a zanedbateľná nie je ani jeho hrúbka cca 1,99 centimetra. Nejde teda o žiadneho drobca na každodenné prenášanie. Ak vám ale tieto parametre neprekážajú, M16tka vás za to odmení.
Aj napriek tomu, že v nami testovanej konfigurácii mal Zephyrus M16 „pod kapotou“ 8-jadrový procesor Intel Core i7-11800H v spojení s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3060 (so vstavaným pretaktovaním vďaka ROG Boost), energeticky ide o veľmi slušne vychovaný notebook.
Pokiaľ si v aplikácii Armoury Crate (ASUS) aktivujete funkciu iGPU mode pre automatické odpojenie grafickej karty a vo Windowse aktivujete režim Lepšia výdrž batérie, ROG Zephyrus M16 vám na baterke s kapacitou 90 Wh vydrží streamovať online obsah aj 6 hodín.
Áno, jeho hlavná nabíjačka síce váži cca 720 gramov, no ak sa napr. na pracovnej ceste nechystáte hrať hry, zbaliť so sebou namiesto nej môžete prakticky akúkoľvek výkonnejšiu USB-C nabíjačku, hoc aj od vášho tabletu. Notebook sa bez problémov (pomalšie) nabije aj z nej. Menší cestovný adaptér s USB-C by mal byť súčasťou predajného balenia, my sme ho k dispozícii nemali.
Keď už hovoríme o USB-C porte, ten nájdete na ľavej strane notebooku 2x, v oboch prípadoch s podporou DisplayPort a raz aj s technológiou Thunderbolt 4. K tomu sa vľavo pridáva plnohodnotný HDMI 2.0b, Ethernet, USB 3.2 Gen 2 a na protiľahlej strane jeho kolega USB 3.2 Gen 1 sprevádzaný čítačkou microSD kariet. Väčšie rozmery notebooku tak aj v tomto prípade prinášajú benefity.
Vrátiť sa však ešte musíme k spomínanému displeju, pri ktorom okrem uhlopriečky stoja za pozornosť aj ostatné parametre. V prvom rade je to určite adaptívna obnovovacia frekvencia 144 Hz, ktorá je doslova návyková. Keď si raz takýto displej vyskúšate pri hraní akčných hier, ostatné displeje sa vám budú zdať akési pomalé.
ASUS túto frekvenciu spojil s 3ms odozvou, čo je na IPS panel naozaj slušné číslo. TN panely síce zvyčajne ponúkajú ešte kratšiu odozvu, avšak za cenu nižšej kvality obrazu. Tu sa naopak môžete tešiť na 100 % pokrytie farebného spektra sRGB či certifikáciu Pantone Validated.
Na svoje si teda prídu aj tí, ktorí mimo hrania pracujú s grafikou, videom a fotografiami. Aby sme nezabudli, povrch tohto displeja je matný, takže vás pri akejkoľvek aktivite na tomto notebooku nebudú trápiť žiadne odlesky a odrazy svetla. Ak ale máte tú možnosť, určite sa obzrite po vyšších variantoch tohto modelu, ktoré už ponúkajú ostrejšie Quad HD rozlíšenie.
Pointou tohto notebooku je samozrejme herný výkon, ktorého má ROG Zephyrus M16 na rozdávanie. Utiahnutie všetkých aktuálnych titulov na najvyšších grafických nastaveniach aj s ray tracingom je samozrejmosťou. Pri kompetitívnych tituloch sa snímkovanie hravo vyrovná (aj prekoná) obnovovacej frekvencii obrazovky. Aj pri graficky najnáročnejších tituloch pri Ultra nastaveniach ale RTX 3060 s rezervou prekonáva kritických 60 fps.
ASUS sa aj pri tomto modeli pýši chladením procesora zmesou z tekutého kovu, ktorá má znižovať teploty procesora až o 10 stupňov. Znie to ako prázdny marketing, no nech už je to tekutým kovom. šiestimi tepelnými trubicami alebo ventilátormi Arc Flow, to chladenie fakt funguje. Interné teploty sa pri maximálnej záťaži pohybujú na úrovni 90 stupňov, no do hry nikdy nenastupuje termálne škrtenie výkonu.
ROG Zephyrus M16 sa dokáže vždy spoľahlivo uchladiť a ak sú sľuby ASUSu pravdivé, platiť to bude aj dlhodobo. Chladiče by sa mali totiž svojim chodom prirodzene čistiť od prachových častíc. Pri nízkej záťaži, kedy teplota hardvéru klesne pod 50 stupňov, sa ventilátory navyše úplne vypnú, čo možno trochu prekvapivo nie je pri herných notebookoch úplný štandard.
Menej sa pri herných notebookoch hľadí aj na touchpad a klávesnicu, kde ASUS opäť nezaháľa. Tentokrát tu síce nemáme k dispozícii optické snímače, no na klávesnici so zdvihom 1,7mm sa aj tak píše i hraje parádne – vďaka Stealth Type dizajnu navyše pomerne potichu, do 30 dB. Programovateľné RGB podsvietenie samozrejme nesmie chýbať, vo vybraných hrách ho dokonca môžete zosynchronizovať s dianím na obrazovke. Taká drobnosť, ktorú si obľúbite.
Pochváliť musím aj touchpad, ktorý je oproti predchádzajúcim generáciám o 20 % väčší, takže si na cestách určite vystačíte aj bez myšky. Vďaka ovládačom Windows Precision navyše touchpad vyniká aj v presnosti, čo v kombinácii s vysokou obnovovacou frekvenciou oceníte ešte viac, ako inokedy.
Klávesnicu z oboch strán lemujú reproduktory, ktorých je v tomto modeli tiež viac, ako zvyčajne. V notebooku sú umiestnené štyri basové reproduktory s výkonom 2 W a dve rovnako výkonné výškové reproduktory. Pri tejto zostave snáď ani netreba hovoriť, že Zephyrus M16 hrá parádne, obzvlášť pri prehrávaní obsahu vo formáte Dolby Atmos.
Aby som nezabudol, nad klávesnicou okrem štyroch doplnkových tlačidiel nájdete aj tlačidlo napájania s integrovaným snímačom odtlačkov. Do systému sa tak teoreticky viete prihlasovať úplne mimovoľne len tým, že zapnete/prebudíte počítať stlačením tohto tlačidla.
V tejto cenovej kategórii by som už ale uvítal aj prítomnosť IR webkamery s podporou Windows Hello a teda aj s automatickým rozpoznávaním tváre. Webkamera inak ponúka HD rozlíšenie, čo je aktuálne v akejkoľvek triede notebookov úplný štandard.
ASUS pri ROG Zephyrus M16 opäť nenechal nič na náhodu a svoje herné delo vybavil tým najlepším, čo aktuálne dokáže ponúknuť. Nie je to samozrejme bez drobných nedostatkov a pripomienok, no tie sú pre každého hráča subjektíve, na čo odpovedá aj ASUS svojou širokou paletou rôznych modelov, z ktorých si vyberie každý. Tento kúsok je určený pre náročnejších, čomu napokon odpovedá aj jeho cena v nami testovanej verzii začínajúca na sume 1 959 eur.
ROG Zephyrus M16 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.