Návrat Američanov na Mesiac narazil na významnú, hoci na pohľad dosť čudnú prekážku. Generálny inšpektor NASA zverejnil správu, v ktorej sa uvádza, že súčasný stav vývoja skafandrov novej generácie neumožní pristátie na Mesiaci v roku 2024. Nové obleky budú pripravené na let najskôr v apríli 2025 a bez nich misia nebude možná.
NASA dnes používa pre pobyt v otvorenom vesmíre skafandre nazývané „jednotky extravehiculárnej mobility“ (EMU), ktoré boli navrhnuté pred viac ako štyrmi desaťročiami pre program raketoplánov. NASA a partneri na ISS používajú ich inovovanú verziu pri výstupoch do vesmíru na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Pre lunárny program Artemis však majú slúžiť úplne nové skafandre a keďže stále nie sú hotové, titulok v nasledujúcom odkaze už nevyzerá tak optimisticky ako pred rokom.
Práce na novom skafandri sa začali pred 14 rokmi a obleky boli prvýkrát prezentované v roku 2019 (foto na titulke), ale zďaleka nešlo o definitívnu verziu.
Drahá kozmická „móda“
Nová generácia skafandrov je označovaná ako Exploration Extravehicular Mobility Units (xEMU). Má ísť o univerzálny kozmický oblek do vonkajšieho vesmíru, použiteľný na obežnej dráhe Zeme na ISS, na orbite Mesiaca na budúcej vesmírnej stanici Gateway, na samotnom Mesiaci a neskôr dokonca aj na Marse. Skafandre musia byť preto dostatočne univerzálne pre rôzne prostredia.
Skafandre pre program Artemis sú vyvíjané už 14 rokov, no dodnes nie sú hotové a to ešte musia prejsť dôkladným testovaním. Núka sa otázka, ako je možné, že pre program Apollo bolo možné skafandre vyvinúť za zlomok tohto času? A pravdepodobne aj za zlomok nákladov. Isteže, obleky xEMU budú zložitejšie, ale vývojári majú na druhej strane viac skúseností.
Zo správy vyplýva, že vývoj skafandra má 20-mesačný sklz, údajne spôsobený pandémiou COVID-19, nedostatkom finančných prostriedkov a technickými problémami. O byrokracii a neschopnosti sa nehovorí nič, ale aj otázka financovania môže niekomu zdvihnúť obočie. Očakáva sa, že vývoj nových oblekov bude stáť zhruba 620 miliónov dolárov, pričom dve tretiny z tejto sumy už boli minuté.
Ďalšia potenciálna hrozba – obštrukcie Blue Origin
Vzhľadom na očakávané oneskorenie vo vývoji skafandrov nebude možné pristátie na Mesiaci do konca roku 2024, ako v súčasnosti plánuje NASA, konštatuje sa v závere správy.
Lenže misia má aj ďalšie reálne, aj potenciálne problémy. Oneskorenie príprav sa týka nosnej rakety Space Launch System, kozmickej lode Orion, aj mesačného pristávacieho modulu, ktorý má pre NASA vyvinúť a dodať externá súkromná spoločnosť. A práve to môže byť ďalší kameň úrazu.
NASA v apríli vybrala spoločnosť SpaceX ako víťaza tendra na dodávku lunárneho modulu a udelila jej kontrakt na 2,9 miliardy amerických dolárov. To sa však nepáči šéfovi Amazonu a Blue Origin Jeffovi Bezosovi, ktorý sa rozhodol proti konkurenčnej SpaceX bojovať.
Blue Origin ešte v júli podala proti rozhodnutiu NASA podnet na Úrad vlády USA pre zodpovednosť (GAO). Ten však dal NASA za pravdu. Blue Origin to ale neodradilo, pretože jej šéfovi očividne nechýbajú (ne)zdravé ambície. Ponúkneš viac ako dvakrát drahšie a pritom technicky horšie riešenie ako konkurencia a máš nulové skúsenosti s letmi do vesmíru (na rozdiel od onej konkurencie)? Nepochodil si s odvolaním na Úrade vlády GAO?
Nevadí. Blue Origin sa rozhodla bojovať všetkými prostriedkami a podala návrh na začatie súdneho konania voči vláde USA za jej rozhodnutie prideliť kontrakt na lunárny pristávací modul spoločnosti SpaceX. Cieľom podania má byť „náprava nedostatkov“ v súvislosti s pridelením kontraktu na modul HLS (Human Landing System).
V duchu príslovia „Keď zdochla koza mne, nech zdochne aj susedovi“ sa zároveň Blue Origin pokúsi dosiahnuť predbežné opatrenie na zastavenie plnenia zmluvy do vyriešenia prípadu.
Zdá sa, že Elon Musk a Jeff Bezos nebudú veľkí kamaráti, ale drive SpaceX sa len tak ľahko zastaviť nedá. SpaceX totiž ponúkla NASA spoluprácu na vývoji nového skafandra pre program Artemis. Firma má síce už dnes ľahké skafandre pre astronautov lietajúcich na lodiach Crew Dragon, ale tie nie sú určené do voľného kozmu. Zároveň však vyvíja aj ťažký skafander a vývoj určite nebude trvať 16 rokov. Mohol by to byť jeden z impulzov približujúcich návrat ľudí na Mesiac.
Prvá misia Artemis I bude bez posádky a mohla by sa uskutočniť o niekoľko mesiacov. Nasledovať má pilotovaná misia Artemis II na lunárnu obežnú dráhu v roku 2023 a konečne Artemis III, s ktorou by mala na Mesiac vkročiť prvá žena. Nie je isté, či sa to podarí v roku 2024, ale historický okamih sa už blíži.