Výhody
- IPX8, odolnosť voči vode
- vynikajúce reakcie hlavného displeja
- obrovský hlavný 7,6 palcový OLED displej
- multi-window (práca s viacerými oknami naraz)
- kvalita konštrukcie a pohodlné používanie
- podpora pera S Pen
- ukrytý fotoaparát pod displejom
Nevýhody
- vyššia cena
- pamäť nie je rozšíriteľná
- S Pen mohlo byť súčasťou tela smartfónu
- minimum inovácií oproti pôvodnej generácii
Už dlho tu nebolo zariadenie, z ktorého som bol nadšený. Spomínam si na dobu, kedy prišiel prvý Galaxy Note, dotykové pero vtedy zmenilo môj pohľad na smartfón, na to, ako s ním pracujem, čo všetko s telefónom dokážem. Revolučnou cestou prešli aj fotoaparáty v smartfónoch, ktoré dnes väčšine z vás určite nahradia klasický fotoaparát či kameru. Dovolím si tvrdiť, že aj bežné zrkadlá môžete nechať doma. Počas dovolenky je rozhodne pohodlnejšie fotografovať či vytvárať videá len s vašim smartfónom. Nehovoriac o tom, že všetko môžete ihneď zdieľať, video ihneď postrihať.
Ak sa však pozriete na portfólio nových smartfónov výrobcov, posledné roky akoby ste si kupovali stále „to isté“, akurát s väčším a kvalitnejším displejom, batériou, výkonnejším čipsetom či lepším fotoaparátom. A aby som nezabudol, aj vyššou cenou.
V zásade ste si do nového smartfónu zadali vaše konto, automaticky sa nahrali vaše obľúbené appky, aktivovali ste si tie bankové a bolo vybavené. Žiadna väčšia emócia, fotografie boli o kus krajšie a appky fičali svižnejšie. Síce výrobcovia sa vás snažia s každou novinkou ohurovať novými funkciami či režimami vo fotoaparáte, ale ruku na srdce, kedy ste ich využili, a poznáte ich vôbec?
Prečo o tom píšem? Lebo ak chytíte prvýkrát do rúk Samsung Galaxy Z Fold3 5G, zmenu konečne pocítite. Verte mi. Roztvoriť smartfón, kde ihneď získate plnohodnotný 7,6-palcový displej, to je obrovský zážitok. A ak si hovoríte, načo vám bude v rukách tablet, keď vám stačí smartfón, odpoviem vám. Na to, aby ste si všetko lepšie užili. Všetko, myslím naozaj všetko, čo na smartfóne robíte!
Rozkladacie smartfóny sú cesta, ako v rukách dostanete väčší zážitok. Či už sledujete vaše obľúbené videá, pozeráte si fotografie, so smartfónom pracujete, čítate/píšete e-maily, otvárate ich prílohy alebo fičíte na sociálnych sieťach. Osobne používam predchádzajúcu generáciu Samsung Galaxy Z Fold2 5G ako svoj hlavný smartfón už od februára 2021, t.j. približne pol roka. Poviem to hneď v úvode, už sa ku klasickému smartfónu nevrátim.
Z Fold3 5G pritom vylepšuje množstvo vecí, ktoré mnohým majiteľom Z Fold2 5G chýbali, resp. možno boli prekážkou, ísť do rozkladacieho smartfónu. Schválne, prečítajte si moju recenziu modelu Z Fold2 5G. Áno, na prvý pohľad vyzerá Z Fold3 5G ako len vylepšením predchádzajúcej generácie, avšak sú to presne tie vylepšenia, vďaka ktorým sa z neho stalo zariadenie, takmer bez akýchkoľvek kompromisov.
Za pol roka používania Z Fold2 5G som najčastejšie z okolia počúval otázku. A vydrží ten displej? Z vlastnej skúsenosti môžem napísať, áno vydrží. Pritom nie som žiadny pedant, ktorý nosí svoj telefón len v ochrannom puzdre a chráni ho pred akýmkoľvek rizikom poškodenia. Môj Fold2 5G zažil aj pády, niektoré vážnejšie, fotil som s ním v mori (neodporúča sa!), používal som ho na pieskovej pláži, kde sa zrnkám piesku nevyhnete… všetko prežil, funguje tak, ako keď bol nový.
Obávať sa rozkladacej konštrukcie rozhodne netreba. Navyše, Z Fold3 5G je práve v tomto smere ešte ďalej. Výrobca použil pevnejšiu konštrukciu tela – Armor Aluminum, rovnako poteší aj vysoko odolné ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus. Nehovoriac o tom, že už po rozbalení smartfónu sú na displejoch špeciálne ochranné fólie. Celkový pocit z konštrukcie je skvelý, novinka sa lepšie drží v rukách a a jej otváranie je pohodlnejšie, nebudete mať obavy z poškodenia vnútorného displeja pri neustálom otváraní/zatváraní.
Rozhodne vítanou inováciou je podpora IPX8, takže konečne aj rozkladací smartfón sa nebojí vody. Viete ho do vody s maximálnou hĺbkou ponoriť na 30 minút. Avšak pozor, odolnosť voči prachu výrobca negarantuje.
Výhodou je, že Z Fold3 5G je kúsok užší (o 0,5 mm) a aj ľahší, ako pôvodná generácia. V číslach je to o 11 gramov menej, pocitovo výrazne viac. Samsung v tomto prípade išiel na to opačne, namiesto toho aby zväčšil hlavný displej či batériu, displej ponechal na rovnakej uhlopriečke a dokonca znížil kapacitu batérie o 100 mAh. Úprimne, súhlasím. Ak by sa displej zväčšil či o len o 0,1-palca, batéria o 100 mAh, možno by som už v ruke držal 300 gramový kúsok, čo by nebolo dobré ani pre vaše vrecko.
Takže, áno, hlavný displej má rovnakú 7,6-palcovú uhlopriečku. Stále je to obrovský displej s možnosťami, o ktorých sa vám ani pri veľkých Note zariadeniach ani nesnívalo. Rozlíšenie zostalo QXGA+ (2208×1768) a samozrejme ide o Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex displej aj podporou 120 Hz technológie, rovnako ako pôvodná generácia. Novinkou je však špeciálna vrstva displeja, ktorá podporuje pero S Pen.
Keď som prvýkrát počul o podpore S Pen, potešil som sa. Dúfal som, že sa ho podarilo dostať do tela novinky. Žiaľ nie, pero S Pen je dostupné len ako príslušenstvo. Dokonca som ho nemal k dispozícii pri testovanom zariadení. Škoda.
Ak ste sa na podporu S Pen tešili, ako ja, okrem prvého sklamania, že nie je súčasťou tela, prichádza aj ďalšie.
Perá S Pen sú dve. Lacnejšie a dostupnejšie je pero S Pen Fold Edition, ktoré si kúpite za cenu 49,90 eur samostatne, alebo ho získate ako súčasť flipového puzdra dokonca aj v predobjednávke. Toto pero nepodporuje Bluetooth, je však menšie a ľahšie. V zásade s ním môžete ovládať smartfón podobne ako zariadenia Note, viete písať poznámky, vystrihávať časti obrazoviek či kresliť.
K dispozícii však bude za 99,90 eur aj pero S Pen Pro, ktoré už podporuje Bluetooth a dokonca ho viete používať aj na iných zariadeniach okrem Fold3 5G. Toto pero už viete využiť aj na ovládanie smartfónu pomocou známych gest, rovnako ako posledný Note. Výhodou použitia ktoréhokoľvek z pier S Pen je možnosť využívať písanie napríklad aj pri zadávaní webovej adresy v prehliadači.
Ak k tomu pridáme, že veľký displej Z Fold3 5G si viete vďaka podpore Multi View rozdeliť na viacero obrazoviek, práca s perom S Pen môže byť praktickejšia ako pri smartfónoch série Note. Ja by som však uvítal pero v tele novinky, pevne verím, že nová generácia Fold4 5G ma v tomto smere poteší.
To, čo výrazne pomôže využitiu Multi View je postranný panel – Taskbar, cez ktorý si na plochu výrazne rýchlejšie zvolíte aplikácie, ktoré radi používate. Takýto presun aplikácie je praktickejší, dokonca si môžete uložiť výbery 2 či 3 appiek, ktoré najradšej používate naraz. Potom stačí vojsť do postranného panela, vyvolať si ikonu s appkami a ihneď máte rozdelenú obrazovku tak, ako vám to najviac vyhovuje.
Načo je to dobré? Napríklad funguje Drag&Drop, čiže napríklad ak máte vľavo e-mailový prehliadač, ihneď viete prílohu z neho vložiť do četu napríklad v aplikácii WhatsApp, bez toho, aby ste si súbor ukladali do telefónu a následne ho hľadali za účelom vloženia do WhatsApp. Možností je veľa, môžete počas videohovoru využívať rôzne appky sociálnych sietí, zapisovať si poznámky či riešiť e-mailovú komunikáciu.
Mimoriadne jednoduché je aj zväčšovanie, presun aplikácií vrámci displeja. Jednoducho si roztiahnete appku ako potrebujete, usporiadate si bežiace aplikácie, ako vám najviac vyhovuje. A čo je úplnou novinkou, je konečne možnosť roztiahnutia aplikácií na celý displej, aj v prípade, že to natívne nepodporujú.
Z môjho dlhodobého používania Z Fold2 5G je takou aplikáciou najmä Instagram, ktorý som videl v strede veľkého displeja a nijak som si tak nemohol užiť obsah tejto sociálnej siete na celej vnútornej obrazovke. Teraz to už ide, skvelé. Samsung pri predstavení noviniek spomenul, že takto viete upraviť pomer strán pri zobrazení aplikácií pri viac ako 140 najpoužívanejších appkách.
S veľkým displejom súvisí aj možnosť roztiahnutia videí napríklad pri sledovaní YouTube na celú obrazovku. Toto bola najväčšia nevýhody pôvodnej generácie, v čase jej predstavenia. Skoro však prišla aktualizácia, kedy aj na Fold2 5G bolo možné roztiahnuť videá na celý displej a užiť si ich naplno. Pri najnovšej generácii smartfónu je to už samozrejmosťou.
A keďže telo drží v akejkoľvek polohe roztvorenia, je dobré využívať možnosti displeja aj v sklopenom stave. Napríklad ak sledujete video na Youtube či film na Netflixe, v polovici obrazovky vidíte obraz a v tej spodnej sú ovládacie prvky či doplnkové informácie. Výhodou je, že sklon si viete nastaviť skutočne akýkoľvek, takže si vždy nájdete polohu sledovania, ktorá vám najviac vyhovuje.
Mne sa páči, že množstvo aplikácií podporuje režim zloženého displeja, pri fotoaparáte vidíte napríklad v časti displeja snímanú scénu, zatiaľ čo do ďalšej časti obrazovky sa presunula galéria či ovládacie prvky fotoaparátu. To platí aj keď píšete napríklad e-mail, v časti obrazovky máte klávesnicu a tak doslova píšete ako na mini notebooku.
Mimochodom, inováciou, ktorá poteší je aj ukrytý „selfie“ fotoaparát pod hlavným 7,6-palcovým displejom. Síce som pri Z Fold2 5G nepociťoval, že by mi nejako prekážal, ale keď som používal Z Fold3 5G a vrátil sa k môjmu smartfónu, fotoaparát ma rušil.
Najmä pri pozeraní fotografií a videí cez celý displej ide o mimoriadne praktickú inováciu. Objektív sa „objaví“ len vtedy, ak chcete fotografovať, inak je prekrytý pixelmi dotykového displeja tak, že ho počas používania nevnímate. Oproti predchodcovi je tu však namiesto 10 Mpx snímača použitý 4 Mpx snímač.
Ukrytý fotoaparát nie je na vonkajšom displeji, čo je škoda. Tu sa však potešíte podpore 120Hz technológie, ktorú mala pôvodná generácia len na hlavnom displeji. Čo sa týka trojice fotoaparátov vzadu, opäť Samsung vsadil na 12 Mpx snímače, kde nechýba teleobjektív s optickou stabilizáciou, širokouhlý a ultraširokouhlý snímač. Kvalita fotografií je skvelá, stačí si pozrieť naše podrobnejšie recenzie vlajkových modelov Galaxy s týmto osadením objektívov.
Mimoriadne praktické je podrobné nastavenie správania sa vonkajšieho a vnútorného displeja. Sami sa rozhodnete, ktoré aplikácie majú pokračovať aj po zatvorení smartfónu. V mojom prípade je to určite YouTube, ktorý rád sledujem aj na vonkajšom displeji, rovnako tak vybrané aplikácie sociálnych sietí. Ak sa rozhodnete, že napríklad v prípade e-mailového prehliadača nechcete pokračovať na hlavnom displeji, zatvorením smartfónu sa tento uzamkne.
Dokonca po novom môžete mať rovnaké rozloženie aplikácií na vnútornom aj vonkajšom displeji. Mne však vyhovuje, že plochu na vonkajšom displeji si upravím inak ako na vnútornom. K niektorým aplikáciám totiž nepotrebujem prístup z vonkajšieho displeja, cez ktorý mimochodom smartfón dokážete plnohodnotne ovládať.
Samsung Galaxy Z Fold3 5G sa u nás bude predávať za 1 899 eur. Je to o kúsok menej, ako pôvodná generácia, no stále ide o jeden z najdrahších smartfónov na trhu. Vo svete bude dostupná aj lacnejšia (o 100 eur) verzia, s 256 GB internou pamäťou, ktorú som mimochodom testoval. No vy si budete môcť kúpiť len 512 GB verziu, čo nie je na škodu, keďže pamäť nie je rozšíriteľná.
Mrzí ma však, že Samsung neprišiel s lepšou cenou, tak ako je to pri novinke Z Fold3 5G, ktorá je oproti pôvodnej generácii o tretinu lacnejšia. Ak by sa štartovacia cena Z Fold3 5G dostala pod 1 500 eur, som presvedčený, že by to bol hodený horúci zemiak a tento rozkladací smartfón by išiel doslova ako teplé rožky. Pri cene atakujúcej 2-tisícky si ho dovolia len tí, ktorí na to majú a chcú okúsiť budúcnosť už dnes.
Je to pritom vynikajúce zariadenie, už Z Fold2 5G bol skvelý rozkladací smartfón, kde nová generácia priniesla množstvo vylepšení (ak Z Fold2 5G vlastníte, zmena nie je nevyhnutná). Samsung Galaxy Z Fold3 5G je ľahší, odolnejší, ponúka viaceré nové funkcie vrátane podpory pera S Pen. A keďže bude dostupný v ponuke všetkých 3 najväčších operátorov, možno nakoniec ani cena nebude veľký problém pre tých, ktorí využívajú drahšie paušálne programy.
Ak ste už nad skladacím smartfónom rozmýšľali aj pri Z Fold2 5G, teraz už nie je o čom. Samsung Galaxy Z Fold3 5G si smelo kúpte, je to to najlepšie, čo som z nových a rozkladacích telefónov držal v ruke. Konečne pocítite, že prišlo niečo nové, verte mi. Rozkladacej konštrukcie sa pritom netreba obávať, navyše pri v predobjednávke získate službu Galaxy Z Premier Service na jeden rok (pokryje aj prípadné poškodenie displeja), ale aj flipové puzdro s perom S Pen či 25 W nabíjací adaptér (mimochodom nie je v balení).
Novinke udeľujeme TIP redakcie.
Pozrite si aj naše video s prvými dojmami tesne pred svetovým predstavením noviniek Galaxy Z Fold3 5G a Z Flip3 5G.
Samsung Galaxy Z Fold3 5G si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.