Reklama

Čo do školy? Klasický Windows notebook, alebo Chromebook?

Zdroj | Anete Lūsiņa
Stanislav Vinc
Zdroj | Anete Lūsiņa
Zdroj | Anete Lūsiņa

Minulý týždeň sme pre vás v redakcii vytipovali 7 tabletov do 350 eur, ktoré vám uľahčia štúdium. Nie každému sa však pre jeho účely hodí tablet a to najmä starším študentom, ktorí už potrebujú písať dlhšie práce. Ak máte obmedzený rozpočet, viac sa vám ako klasický notebook možno oplatí kúpiť Chromebook. Čo to je, aké výhody ponúka a na čo si dať pred kúpou pozor?

Čo je to Chromebook?

Chromebook navonok vyzerá ako obyčajný notebook, má klasickú a niekedy aj dotykovú obrazovku, plnohodnotnú klávesnicu a štandardnú ponuku portov. Postavený však nie je na najbežnejšom operačnom systéme Windows, ale Chrome OS od spoločnosti Google, ktorý je výrazne menej náročný na hardvér.

Zdroj | Brooke Cagle

V útrobách tak môžu mať tieto „notebooky“ menej výkonné procesory a to dokonca aj také, ktoré vychádzajú z procesorov určených pre smartfóny a tablety. Výkonnostne teda nejde o žiadne herné trhače asfaltu, no na druhej strane ponúkajú prakticky bezkonkurenčný pomer cena/výkon.

https://youtu.be/e2HdZVn4V68

Čo aplikácie a programy?

Chrome OS je takpovediac polo-mobilný, polo-desktopový operačný systém. Jeho prostredie vám bude pripomínať Windows či macOS a to najmä spodnou lištou s aplikáciami alebo bežnými „plávajúcimi“ oknami.

Keďže ide o operačný systém od Googlu, tešiť sa môžete na zabudovaný prehliadač Chrome, aplikácie YouTube, Gmail, Mapy Google, Fotky Google a celý kancelársky balík z platformy Disk Google – Docs, Slides a Sheets. Chrome OS je zároveň pripravený na priamu spoluprácu, resp. synchronizáciu obsahu s Android smartfónmi. Ak máte účet Google, do nového Chromebooku sa vám automaticky prenesú všetky vaše záložky, dokumenty a fotky.

Zdroj | Google

Chrome OS je stavaný primárne na prácu v prehliadači, podporuje ale aj aplikácie a hry z platformy Android, ktoré si môžete do Chromebooku stiahnuť z obchodu Google Play tak, ako na vašom Android smartfóne. Počítať v ňom teda môžete aj s aplikáciami ako Netflix, Spotify, Microsoft Teams alebo Zoom.

Pokiaľ patríte medzi pokročilých používateľov, Chrome OS vám ponúkne ešte viac v podobe podpory plnohodnotných Linux aplikácií. Namiesto Android verzií určitých aplikácií z Play Store si teda do Chrome OS môžete nainštalovať aj klasické desktopové aplikácie stvorené pre linuxové distribúcie.

V čom vynikajú Chromebooky?

Chromebooky ponúkajú už vyššie spomínaný skvelý pomer cena/výkon, ktorému môže konkurovať len pramálo klasických notebookov. Nenáročnosť operačného systému Chrome OS na hardvér sa ale okrem ceny podpisuje aj pod ich skvelú výdrž batérie. Bežný Chromebook vám na jedno nabitie pokojne vydrží aj 12+ hodín, čo je pre študentov neoceniteľné plus.

Pozrite si

7 smartfónov do 139 € (nielen) pre budúcich školákov

Samotný Chrome OS je z pohľadu softvéru skutočne jednoduchým operačným systémom, ktorý je perfektný najmä pre technicky skúsených používateľov od najmladších školákov, až po seniorov. Pokiaľ sa to nepokúsite urobiť zámerne, v Chrome OS nebudete mať šancu nič pokaziť – čo ako rodičia určite oceníte. Navyše, šanca „chytenia“ nejakého vírusu pre Chrome OS je prakticky nulová.

Aké sú slabiny Chromebookov?

Podpora webových a Android aplikácií perfektne postačuje na používanie webu, prácu s dokumentmi/prezentáciami/tabuľkami, sledovanie filmov a seriálov alebo videohovory. Pokiaľ však počítate s úpravou fotografií, strihom videa, prácou s grafikou či nebodaj serióznym hraním hier, Chromebooky pre vás nie sú dobrou voľbou.

Zdroj | Razer

Ak hľadáte Chromebook v najnižšej cenovej kategórii na trhu, počítať síce môžete s lepším pomerom cena/výkon ako pri klasických Windows notebookoch, no ani Chrome OS nedokáže zázraky a počítať aj tu musíte s menším výkonom. Už aj medzi Chromebookmi však nájdete modely vybavené štandardnými procesormi Intel Core i3-i5 doplnené až o 8 GB RAM, čo je pre Chrome OS viac než dostatočný výkon aj pre tých najnáročnejších.

Čo vedieť pred kúpou?

V predchádzajúcich odstavcoch sme to už v podstate načrtli, ale pre zhrnutie by ste si mali skrátka pred kúpou uvedomiť, pre koho Chromebook kupujete. Používa váš školák primárne prehliadač Chrome, hodiny mu prebiehajú cez Meet a vo voľnom čase sleduje YouTube/Netflix? Chromebook je preň ako stvorený.

Ak sa váš školák ale teší na prvý počítač aj kvôli hrám, Chromebook ho môže sklamať. Rovnako je potrebné vedieť, či vaša škola nebude od školákov požadovať inštaláciu špecifických programov, napr. na hodiny informatiky, úpravu fotografií alebo online skúšky. Ak máte tú možnosť, o kúpe Chromebooku sa skúste poradiť priamo so školou, resp. s učiteľom informatiky/IT technikom.

Zdroj | Acer

Ak už viete, že Chromebook chcete a premýšľate už iba nad konkrétnym modelom, pozor si dajte najmä na veľkosť interného úložiska a prípadnú možnosť jeho rozšírenia pomocou pamäťovej karty. Ak Chromebook takúto možnosť neponúka, počítať budete musieť s jeho rozšírením pomocou cloudového úložiska, ktoré vás vyjde na pár eur mesačne.

Pozrite si

Top 6 filmov, ktoré sa oplatí pozerať v auguste 2021

Po hardvérovej stránke už záleží od vašich potrieb, vyvarujte sa však pár rokov starým modelom. Vek konkrétneho Chromebooku väčšinou zistíte tak, že jeho celý názov jednoducho zadáte do Googlu a pozriete sa, kedy o ňom boli písané novinky. Táto praktika sa vám zíde pri kúpe akéhokoľvek technologického produktu.

Ak sami Chromebook vlastníte, budeme radi za vaše postrehy, tipy a triky, o ktoré sa podelíte s nami a ostatnými čitateľmi v diskusii pod týmto článkom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.