Častý argument skeptikov v oblasti elektromobility hovorí o ekologickej náročnosti vyradených akumulátorov. Tesla sa snaží toto tvrdenie vyvrátiť recykláciou.
Tesla za posledné roky vykonala viacero snáh o zlepšenie celkového procesu recyklácie akumulátorov, ktoré už sú na konci svojho cyklu životnosti. Zároveň spoločnosť potvrdila, že prvá fáza ich vlastnej továrne na recykláciu bola dokončená koncom roku 2020 v Nevade.
Továreň okrem recyklácie, spracováva aj odpad, ktorý vzniká pri výrobe akumulátorov. Materiály, ktoré sa podarí zrecyklovať, tak z továrne putujú priamo dodávateľom niklu a kobaltu, základným kovom využívaným pri batériách. Zaujímavé je aj číslo 92 %. To je hodnota, ktorú Tesla deklaruje, že sa jej darí recyklovať v rámci vyradených akumulátorov, informoval portál Electrek.
Tesla je už teraz spracovateľom viacerých kovov potrebných na tvorbu akumulátorov. Výhodou tak je, že miesto ich nákladného ťaženia, sa dajú materiály získať priamo z akumulátorov.
Cieľom do budúcna je integrovať recyklačné jednotky aj do ďalších tovární, aby sa tak zlepšil celkový proces. Zároveň je cieľom z dlhodobého hľadiska znížiť náklady na recykláciu.
Tesla zároveň potvrdila, že len za minulý rok sa jej podarilo recyklovať 1 300 ton niklu, 400 ton medi a 80 ton kobaltu. Tesla nie je jedinou automobilkou, ktorá chce dosiahnuť vysokú mierou vyťaženosti z recyklácie. Príkladom je aj Volkswagen, o ktorom sme začiatkom roku informovali, že chce recykláciu batérií s 90%-nou výťažnosťou.