Reklama

Aký smajlík sa vám páči? Dnes majú Emoji medzinárodný deň

Zdroj | Emojipedia
Richard Pliešovský
Zdroj | Emojipedia
Zdroj | Emojipedia

To, že Emoji majú svoj deň, viete, aspoň ak pravidelne čítate náš portál. Oslavujú ich práve dnes, 17. júla. Odvtedy prešli dlhú, stáročnú cestu. V dnešnej dobe nezabúdajú na rozmanitosť a inkluzívnosť, svojho pozitívneho ducha si však stále zachovávajú. Preto ich máme tak radi, aj preto majú svoj medzinárodný deň.

Hoci história žltých smejkov siaha až do roku 1741, keď bol použitý jeden z prvých smajlíkov. Za ich reálny začiatok môžeme považovať rok 1963, keď Harvey Ball nakreslil žltý kruh (hlava) s oválnymi čiernymi očami a veľkým úsmevom. Išlo o súčasť kampane pre istú poisťovňu, ktorá mala problémy so zamestnancami.

V roku 1982 navrhol počítačový vedec Scott Fahlman používanie tzv. joke markers. Symbolov, ktoré mali pomôcť zredukovať nedorozumenia pri on-line bulletinoch univerzity, na ktorej Fahlman pôsobil.

Pozrite si

EmojiKeyboard – klávesnica plná emotikonov

O jedenásť rokov neskôr vznikol textový štandard Unicode. Jeho verzia 1.1.0 už obsahovala niekoľko symbolov, ktoré vzdialene pripomínali Emoji, na dnešné štandardy však išlo o veľmi jednoduché zobrazenia.

Vo februári 1999 prišla na svet prvá súprava 176 symbolov, ktoré mali nahradiť a osviežiť bežnú textovú komunikáciu. Smajlíkov a symboly namiesto textu navrhol japonský umelec Shigetaka Kurita. Ten chcel priniesť jednoduchšiu formu komunikácie na mobilnej platforme, ktorú používal.

Zdroj | Wired

Pred dvomi dňami zdieľala Emojipedia zoznam konceptov nových emotikonov, ktoré zaradí do Unicode 14.0. Zoznam obsahuje roztomilých kandidátov, ako je roztavený smajlík, disko guľa, fazuľa a ukazovák, samozrejme v rôznych farbách pleti. Nie každý emodži, ktorý vidíte na obrázku dole, pôjde do nového setu. Najprv o ňom musí rozhodnúť konzorcium Unicode, to bude v septembri. Každého, kto prejde výberom, nájdete vo vašich zariadeniach od konca budúceho roka. Ako vidíte, ide o pomerme náročný a zdĺhavý proces.

Zdroj | Emojipedia

Zaujímavé je, že Unicode na novom sete pracovalo dlhšie ako inokedy. V roku 2020 sa oneskorilo vydanie Unicode 14.0 kvôli pandémii. „Tento rok sa jednoducho nemôžeme zaviazať k rovnakému harmonogramu, aký sme dodržali v minulosti,“ uviedlo Unicode na vysvetlenie. Pandémia totiž skrížila plány mnohým dobrovoľným prispievateľom, od ktorých je závislá práca na Emoji.

Zdroj | Emojipedia

Finalistov už konečne poznáme. Ako každé vydanie Unicode od roku 2014, aj v nových konceptoch nájdeme Emoji navrhnuté s ohľadom na rozmanitosť a inkluzívnosť. Všimnite si napríklad, že máme niekoľko nových verzií emotikonov s podaním rúk, čo je obrovský posun vpred. Kvôli technickým obmedzeniam to totiž bolo to jedna z mála emodži, ktoré ste nemohli upraviť pomocou odtieňa pleti. Unicode 14.0 to konečne mení.

Ako ste na tom vy? Používate emodži tak často, ako sa len dá, alebo si vystačíte s niekoľkými obľúbenými? ? Mimochodom, viete, prečo sú smajlíky žlté? Vysvetlenie vám dá kolega Števo.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.