- #E-mobilita
- 4 min.
- 14.7.2021
Tesla Vision dostáva „rozum“. Odhalí smerovky, výstražné majáky, aj gestá rúk
O tom, že Tesla pri svojom autopilotovi minimalizuje počet druhov senzorov a zameriava sa hlavne na kamery a počítačové videnie, sme písali už viackrát. Jej systém Tesla Vision teraz dostáva nové funkcie, potvrdil to v sérii príspevkov na Twitteri cez víkend generálny riaditeľ Elon Musk.
Šéf Tesly naznačil niektoré funkcie, ktoré by Tesla Vision mohla dostať v blízkej budúcnosti. Patrí medzi ne schopnosť detekovať smerové svetlá a výstražné svetlá, svetlá policajných áut a sanitiek, ba dokonca aj gestá ruky.
Muskova aktualizácia prišla ako reakcia na video testera, ktorý víkend strávil testovaním schopností aktualizácie Full Self-Driving (FSD) Beta v9, ktorú Tesla uvoľnila pre obmedzený počet zhruba 2 000 vybraných používateľov vozidiel Tesla v rámci svojho programu včasného prístupu. V jednom zo svojich testov si majiteľ modelu S Performance Eli Burton všimol, že Tesla Vision teraz zachytáva a vykresľuje koncové svetlá iných vozidiel, keď čakajú na križovatke.
Ide o najvýznamnejšiu aktualizáciu programu Tesla FSD Beta, pretože sa teraz spolieha iba na systém počítačového videnia Tesla Vision, ktorý namiesto údajov z radarov používa iba optické obrazy z kamier.
Elon Musk označil aktualizáciu softvéru za „ohromujúcu“ a schopnú rýchleho zlepšovania sa pomocou strojového učenia. Musk tiež uviedol, že „celý „jazdný systém“ je navrhnutý na prácu s optickými zobrazovačmi (oči) a neurónovými sieťami (mozog). Preto sú riešením kamery a neurónové siete. Inšpiruje sa tak jediným prirodzeným „autopilotom“, ktorým je živý vodič.
Lenže vieme, že vodič pri riadení vozidla vníma okrem obrazu aj iné fyzikálne vnemy, minimálne zvuk, a prirodzená inteligencia, narozdiel od tej umelej, dokáže na základe skúseností mnohé dopravné situácie aj predvídať.
Týmto smerom sa bude vyvíjať aj autopilot na báze Tesla Vision. Elon Musk spomenul, že FSD Beta neskôr získa schopnosť „načúvať“ sirénam a výstražným alarmom, čo by malo autám Tesla pomôcť primerane reagovať na pohotovostné vozidlá, ako sú sanitky, hasičské a policajné vozidlá.
Takáto funkcia si však pravdepodobne vyžiada aj hardvérové úpravy, pretože vozidlá Tesly sú dnes zrejme vybavené len interiérovými mikrofónmi. Vzhľadom na to, že kabína automobilu môže byť zahltená zvukmi z audio systému, bude potrebné pre systém detekcie sirén doplniť vonkajšie mikrofóny.
Aj bez schopnosti „načúvať“ alarmom a sirénam však vylepšenia Tesla Vision, ktoré naznačil Elon Musk, podstatne rozšíria možnosti a bezpečnosť autonómnej jazdy. Každá aktualizácia Tesla Vision je krokom k dlhodobému cieľu dosiahnuť plne autonómne riadenie.
Tesla aktuálne softvér FSD Beta v9 testuje len v okruhu asi 2 000 „predskokanov“ v rámci včasného prístupu, ale zhruba v priebehu mesiaca plánuje v prípade pozitívnej spätnej väzby širšie sprístupnenie aktualizácie.