- #Novinky
- 2 min.
- 9.7.2021
EÚ: Od roku 2022 budú v autách povinné čierne skrinky, zbierať budú kvantum dát
Európska únia prináša ďalšiu reguláciu, ktorá sa má vo výsledku podpísať pod zvýšenie osobnej prepravy. Všetky automobilky budú musieť od mája budúceho roka montovať do nových vozidiel zariadenie, ktoré bude zaznamenávať udalosti prebiehajúce pred, počas a po nehode.
Čierne skrinky známe z lietadiel sa svojim spôsobom napokon dostanú aj do všetkých nových áut predávaných na území Európskej únie, upozorňuje portál Autoviny. Od budúceho roka bude musieť byť každé novo homologizované auto vybavené zariadením Event Data Recorder, teda tzv. záznamníkom udalostí, ktorý nebude možné vypnúť. Od roku 2024 už bude EDR povinné pre všetky novo predávané vozidlá.
Zariadenie EDR bude musieť byť plne oddelené od zvyšku systému vozidla a fungovať bude musieť nepretržite počas celej doby životnosti vozidla. Zaznamenávať bude konkrétne rýchlosť vozidla, zrýchlenie, brzdenie, sklon vozovky, funkčnosť bezpečnostných asistentov, aktiváciu palubného tiesňového systému eCall a dokonca aj GPS súradnice.
Do záznamníka nebude smieť zasiahnuť ani samotný majiteľ, ktorý ho nesmie deaktivovať a ani s ním nijakým spôsobom manipulovať, dosah naň pravdepodobne nebudú mať ani servisy. Zaznamenané údaje budú mať možnosť čítať iba poverené organizácie, pričom všetky identifikačné údaje o vozidle majú byť v rámci ochrany súkromia majiteľa anonymizované.
Aj keď záznamník zbiera naozaj komplexné a potenciálne citlivé dáta o vozidle a jazdách, využívaný má byť iba na analýzu dopravných nehôd. Pri spätnom čítaní by na ňom mali byť zaznamenané iba dáta zachytené tesne pred dopravnou nehodou, počas nej a krátko po nej. Možnosť využívania tohto záznamníka na sledovanie alebo prípadnú kontrolu dodržiavania dopravných predpisov je teda vysoko nepravdepodobná.
Aj napriek tomu, že podobný systém už dnes aktívne využíva napríklad Čína, Japonsko alebo Spojené štáty, spôsobila nová regulácia vo Francúzsku vlnu nevôle. Miestni motoristi sa odvolávajú na porušenie ich ústavného práva, sťažujú sa na narušenie ich osobnej slobody a práva na súkromie. Rovnaký systém od budúceho roka nasadí do praxe aj Spojené kráľovstvo.