Hoci vďaka EÚ roaming takmer nepoznáme (iba v EÚ) už niekoľko rokov, stále existuje. Roaming totiž nezanikol, zanikli iba roamingové poplatky, ktoré sme museli platiť našim operátorom (a oni zas tým za hranicami) za to, že sme využívali služby zahraničných operátorov. Ak teda cestujete, mali by ste poznať niekoľko informácií ohľadne roamingu.
„Roaming je služba, vďaka ktorej zákazník jedného telekomunikačného operátora môže využívať sieť iného operátora rovnako, ako u vlastného operátora. Platí sa však nielen za odchádzajúci, ale aj prichádzajúci hovor. V roamingu môžete využívať všetky služby, vrátane hovorov, posielanie SMS a MMS správ či využívania dátového spojenia. V poslednom prípade však platí, že surfovať môžete takou rýchlosťou, akú ponúka roamingový partner, teda operátor, v sieti ktorého ste pripojení.“ písali sme pred pár rokmi v článku Čo je to roaming.
Tri roamingy?
Roaming je možné dnes už rozdeliť na tri vetvy – národný, európsky a svetový. V tom národnom operujú, resp. operovali niektorí operátori aj na Slovensku. V prípade európskeho roamingu platí, že v ňom komunikujeme ako doma, teda operátori nám za komunikáciu v sieťach EÚ (a vybraných ďalších krajín) nemôžu účtovať poplatky navyše. Od 15. júna 2017 totiž vstúpilo do platnosti nariadenie EÚ, ktoré ruší roamingové príplatky (neruší samotný roaming).
Medzi krajiny EÚ a kde všade platí európsky roaming patria: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko.
Dátový romaing je iný
Pozor však na dátový roaming. Dátový roaming v EÚ sa od toho hlasového líši tým, že bez príplatku je obmedzený len na určitý objem dát, ktorý ale taktiež vychádza z cien na Slovensku. Naposledy sa cena prepojovacieho poplatku za 1 GB menila 1.1.2021. Išlo o sumu 3,60 € za 1 GB dát.
„Táto suma je dôležitá pre to, aby si každý zákazník mohol vypočítať, aký objem dát môže v Únii presurfovať bez toho, aby svojmu operátorovi priplácal čokoľvek navyše. Teda takmer, pretože ak máte minimálny paušál, v ktorom máte 500 MB dát, no podľa rovnice na výpočet vám vyjde 2,78 GB, zadarmo, resp. v rámci paušálu máte iba tých 500 MB. Za ostatné presurfované dáta navyše musíte zaplatiť. No nie viac, ako 3,6 € za 1 GB. V platnosti ostáva rovnica na výpočet „voľných“ dát v EÚ: (cena služby/suma prepojovacieho poplatku)*2= XY GB,“ písali sme začiatkom roka.
Svetový roaming je aj v Európe
Pozor však na to, že mnohé z krajín Európy nepatria do EÚ a tak v nich platia celkom iné podmienky. Napríklad také Albánsko, Bosnu a Hercegovinu, Andorru či dokonca Čiernu Horu a Monako u mnohých našich operátorov nenájdete v druhej tarifnej zóne (EÚ roaming), ale dokonca tretej či štvrtej. Minúta hovoru vás tak môže vyjsť aj na niekoľko eur!
Tomu sa hovorí svetový roaming. V rámci tohto nie je možná regulácia zo strany štátu či únie. V tomto prípade si operátori sami určujú, aké sumy si budú za poskytovanie služieb účtovať. Ceny sa však vždy odvíjajú od tzv. prepojovacích poplatkov, ktoré si medzi sebou účtujú samotní operátori.
Určite si pozrite aj 6 tipov na komunikáciu v roamingu nielen počas leta.
Nech už cestujete kdekoľvek, vždy si skontrolujete aký v danej destinácii existuje roaming. Je totiž veľký rozdiel či cestujete do Grécka, alebo Turecka, do Chorvátska, alebo Čiernej Hory. Neplatí totiž, že susedné krajiny, ktoré sú navyše v Európe majú nulové roamingové poplatky. Ak cestuje do ešte väčších exotík, vždy si u svojho operátora skontrolujete roamingové podmienky. Ak sú veľmi zlé, možno je čas na svetovú, alebo lokálnu SIM kartu.