Reklama

Vyskúšali sme, ako sa hľadá nový Samsung Galaxy SmartTag+ pomocou AR

Stanislav Vinc

Lokalizačné prívesky aktuálne zažívajú veľký návrat zašlej slávy, na jednej strane vďaka ich novým lokalizačným sietiam, na druhej vďaka rozšírenej realite. Ako funguje hľadanie cenností pomocou rozšírenej reality? Vyskúšali sme si to s novým príveskom Samsung Galaxy SmartTag+.

Samsung predstavil svoj prvý lokalizačný prívesok Galaxy SmartTag ešte v januári tohto roku. Už aj prvá generácia ponúkala komplexnú lokalizačnú sieť tvorenú prakticky všetkými zariadeniami Samsung Galaxy, ako aj možnosť ovládania smart domácnosti pomocou vstavaného tlačidla. Chýbala jej však technológia UWB.

Samsung ale nezaspal na vavrínoch a už v apríli predstavil novú verziu s názvom Galaxy SmartTag+, ktorá už touto širokopásmovou technológiou disponovala. Okrem presnejšej lokalizácie prívesku na krátku vzdialenosť technológia UWB umožnila Samsungu prívesok obohatiť aj o funkciu AR.

Pozrite si

Čo je to AR? Nepraktická technológia alebo spiaci obor?

Spojenie rozšírenej reality (AR) s hľadaním stratených cenností je geniálnym nápadom. Nie je totiž nič jednoduchšie, než namierenie kamery smartfónu na miestnosť a hľadanie lokalizačného prívesku podľa vizuálnych pokynov na obrazovke. Jedinou podmienkou je použitie niektorého z novších smartfónov Samsung Galaxy, ako napríklad Galaxy S21+ alebo aj Galaxy Z Fold2. Taká je teda teória, aká je prax?

Samsung spravil z lokalizácie prívesku SmartTag+ obľúbenú detskú hru teplo-zima. Na úvod pri hľadaní prívesku na krátku vzdialenosť totiž budete mať k dispozícii iba ukazovateľ intenzity signálu, popri čom vás bude aplikácia vyzývať, aby ste smartfón držali vo vertikálnej polohe a pohybovali sa s ním po priestore.

Až keď si je smartfón za asistencie UWB istý, ktorým smerom by ste sa mali vybrať, v aplikácii pribudne možnosť Nájsť pomocou fotoaparátu. Kým sa k tejto možnosti dostanete, v niektorých prípadoch prejdete po miestnosti alebo domácnosti desiatky krokov. Až následne začína hľadanie pomocou AR.

Následne je už nájdenie prívesku hračka, stačí sledovať zelené šípky ukazujúce smer a následne digitálny oblak, ktorý obklopuje nájdený prívesok v rozšírenej realite. Ak by ste prívesok ani pomocou týchto vizuálnych pomôcok nezbadali, aplikácia vás v prípade detekcie krátkej vzdialenosti sama vyzve, aby ste prívesok prezvonili.

Doba hľadania prívesku SmartTag+ sa počas testovania pohybovala od niekoľkých sekúnd, až po zopár minút. Nie však kvôli tomu, ako veľmi bol prívesok skrytý, ale kvôli (ne)schopnosti smartfónu lokalizovať. Niekedy stačilo otvoriť aplikáciu a za moment som presne vedel, kde sa SmartTag+ nachádza, inokedy bol smartfón úplne bezradný aj napriek tomu, že som mal prívesok doslova v zábere fotoaparátu.

Toto ale nie je vyslovene mínus prívesku, nie vždy totiž na jeho hľadanie musíte použiť rozšírenú realitu, hoci to vyzerá cool. Pokiaľ tým nebudete rušiť vaše okolie, prívesok môžete stále veľmi jednoducho prezvoniť a rozšírenú realitu si nechať na hľadanie prívesku v tichosti alebo pre prípady, kedy ho skrátka v hlučnom priestore nepočuť, typicky napríklad na koncertoch.

Rozšírená realita je v segmente lokalizačných zariadení naozaj sľubnou technológiou a vo chvíľach, kedy funguje, dokáže perfektne poslúžiť už aj dnes. Samsung Galaxy SmartTag+ je spolu s konkurenčným príveskom Apple AirTag v tomto smere prvými ukážkami toho, ako to má v praxi vyzerať a na čo sa budeme môcť tešiť, keď bude rozšírená realita bežnou súčasťou našich životov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.