Reklama

Instagram prezradil, ako fungujú jeho algoritmy pre servírovanie obsahu

Zdroj | Solen Feyissa
Stanislav Vinc
Zdroj | Solen Feyissa
Zdroj | Solen Feyissa

Instagram chce zmietnuť zo stola mylné predstavy ľudí o fungovaní jeho algoritmov a transparentnosťou si tak získať ich dôveru. V novej sérii príspevkov preto samotný riaditeľ Instagramu Adam Mosseri ponúka pohľad do zákulisia ich softvéru a odpovedá na niektoré otázky o práci s obsahom na pozadí.

Instagram bol v začiatkoch na pozadí veľmi jednoduchou aplikáciou. Všetok obsah, ktorými boli spočiatku iba príspevky na nástenke, boli používateľom zoradené chronologicky a tým celá záhada fungovania tejto sociálnej siete končila. Dnes je ale Instagram oveľa komplexnejší, obsah už totiž od roku 2016 zoraďuje na mieru pre každého používateľa individuálne.

Mosseri v otvorenej odpovedi používateľom hneď na úvod vysvetľuje, prečo vlastne Instagram prestal príspevky zoraďovať chronologicky. Dôvodom mala byť štatistika, podľa ktorej používatelia prichádzali až o 70 % obsahu vrátane obsahu publikovaného ich blízkymi osobami, ku ktorému sa však už z dôvodu množstva príspevkov nikdy „neprescrollovali“.

Zdroj | DISRUPTIVO

Instagram preto začal príspevky hodnotiť a zoraďovať podľa pravdepodobnosti, s akou sa vám bude daný obsah páčiť. Nevyužíva však na to jeden komplexný algoritmus, ale súbor niekoľkých algoritmov stvorených na mieru pre konkrétny typ obsahu (Feed, Stories, Explore, Reels…)

Vo Feede (domáca obrazovka) a v Príbehoch Instagram stavia do popredia obsah publikovaný vašimi priateľmi, rodinou a ďalšími blízkymi osobami. Jednotlivé príspevky a príbehy hodnotí pomocou tzv. signálov, ktoré údajne ráta na tisícky. Signály označujú, kedy bol príspevok zverejnený, s akou lokalitou je spojený, aký vzťah máte s jej autorom a aká je pravdepodobnosť, že sa vám bude tento obsah páčiť na základe dát o tom, s akým obsahom ste interagovali v minulosti.

Pozrite si

Facebook končí s protekciou politikov, budú si rovní s ostatnými používateľmi

Čím vyššia pravdepodobnosť reakcie, tým väčšia šanca, že sa daný príspevok alebo príbeh presunie do popredia. Za reakciu pritom Instagram ráta aj počet sekúnd strávených pri danom obsahu, ako aj komentovanie, označenie „páči sa mi to“, uloženie príspevku alebo prekliknutie sa na profil autora obsahu.

Pri príbehoch má Instagram niekoľko drobných výnimiek, samozrejme pre reklamy, ale aj pre príspevky zdieľané do príbehov z Feedu. Takýto obsah Instagram posúva do úzadia, nakoľko dlhodobé dáta ukazujú, že ľudí oveľa viac zaujímajú originálne príbehy.

Zdroj | Harry Shelton

Samostatný algoritmus funguje na pozadí sekcie Explore. Instagram v tomto prípade skúma príspevky, ktoré sa používateľom páčili v minulosti a následne hľadá obsah, ktorý je mu podobný alebo ktorý má podobnú základňu sledovateľov. Fotografie a videá v tejto sekcii sú zoradené podľa pravdepodobnosti záujmu zo strany konkrétneho používateľa.

Filmové pásy (Reels) už Instagram hodnotí trošku inak. V tomto prípade sa nesústredí na interakciu, ale na zábavu. Pomocou spätnej väzby zisťuje, ktoré filmové pásy boli pre ľudí zaujímavé alebo zábavné bez ohľadu na to, či bol daný obsah publikovaný celebritou alebo úplne neznámym tvorcom. Podobne ako v časti Explore, aj v tomto prípade majú prednosť účty, ktoré aktívne nesledujete.

Pozrite si

Salvádor je prvou krajinou na svete, kde sa z Bitcoinu stala oficiálna mena

V pohľade do zákulisia sa Mosseri vyjadruje aj k tzv. tieňovému zákazu (shadowban), ktorým Instagram dokáže v tichosti obmedziť šírenie obsahu konkrétneho používateľa po porušení pravidiel služby. Instagram chce byť v budúcnosti v tomto smere transparentnejší a prostredníctvom upozornení používateľov informovať o dôvodoch dočasného obmedzenia účtu.

Za pozornosť pri tejto téme stojí aj poznámka, že priemerný používateľ vidí menej ako polovicu zo svojho Feedu. Nižší počet reakcií a komentárov ešte preto nemusí značiť, že Instagram obmedzil šírenie daného príspevku. Pravdepodobnejším vysvetlením bude zlé načasovanie publikácie príspevku, alebo aj nepriaznivá dlhodobá štatistika o interakcii fanúšikov s konkrétnym účtom.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.