Reklama

Na nízkej obežnej dráhe Zeme je rušno, pozrite sa na jej živú vizualizáciu

Zdroj | LeoLabs
Stanislav Vinc
Zdroj | LeoLabs
Zdroj | LeoLabs

Ako prvá sa na ňu dostala družica Sputnik 1, dnes na nej obiehajú Zem tisícky satelitov vrátane zhruba 1 500 tých od spoločnosti SpaceX. Nízka obežná dráha v súčasnosti pripomína rušný diaľničný uzol, kde sa satelity zdanlivo tesne míňajú s množstvom vesmírneho odpadu. Pozrite sa, ako vyzerá jej premávka.

Za nízku obežnú dráhu Zeme (tzv. LEO), je považovaná obežná dráha našej planéty vo výške zhruba od 160 až do 1 000 kilometrov nad morom. Využívajú ju najmä satelity zabezpečujúce satelitné snímky, meteorologické predpovede či najnovšie aj tie, ktoré nám majú poskytovať celosvetovo rýchly a dostupný internet. Vo výške zhruba 400 kilometrov na nej ale Zem obieha napríklad aj Medzinárodná vesmírna stanica (ISS).

Ruch na nízkej obežnej dráhe Zeme sa okrem iných rozhodla dôkladne monitorovať aj spoločnosť LeoLabs, ktorá satelity, ale aj kúsky rakiet a ďalší vesmírny odpad vo vesmíre monitoruje pomocou pozemných radarov, ktoré sledujú tisícky objektov za hodinu a detegovať dokážu objekty malé až do 2 centimetrov.

Zdroj | LeoLabs

Kompletné a najaktuálnejšie dostupné dáta zo sledovania objektov spoločnosť LeoLabs poskytuje v podobe platenej služby svojim partnerom, väčšinou vesmírnym spoločnostiam. Základné dáta z posledných 24 hodín poskytuje bezplatne komukoľvek, kto si klikne na jej webovú stránku.

Plynulé fungovanie webovej vizualizácie spoločnosti si vyžaduje lepší počítač. Niet sa ale čomu čudovať, po jej zapnutí na obrazovke okamžite uvidíte tisícky individuálne sa pohybujúcich vesmírnych objektov. Zelené objekty radary zachytili za posledných 24 hodín, žlté za posledný týždeň a červené dávnejšie, od kedy zrejme mohlo dôjsť k ich zničeniu alebo pádu na Zem.

Zdroj | LeoLabs

Vo vizualizácii Zeme sa môžete pohybovať prakticky rovnako, ako v službe Google Earth. Objekty si môžete priblížiť a po kliknutí na ne uvidíte aj detailné informácie o ich názve, náklone a samozrejme aj kategorizácii, ktorá vám môže prezradiť, či ide o satelit (payload), časť rakety (rocket body) alebo odpad, resp. šrapnel bývalej rakety alebo satelitu (debris).

Zdroj | LeoLabs

Na vizualizácii môžete okamžite zbadať konšteláciu satelitov Starlink a to najmä tých, ktoré sú ešte vo fáze tvorby rozostupu a aktuálne Zem obiehajú v tesnom zástupe za sebou tak, ako je ich z času na čas možné sledovať aj na Slovensku. Problém ale nebudete mať ani s hľadaním prvých stupňov rakiet a vesmírnych šrapnelov, ktorých máme „nad hlavami“ ohromné množstvo.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.