Fotky Google majú na svojich úložiskách až 4 bilióny fotografií! Prekvapujúce je zistenie, že väčšinu z nich si používatelia nikdy nezobrazia. Chyba nie je len v tom, že zvyčajne ide o nevydarené snímky, ktoré sa ich majiteľom nechce pretriediť. Veľkým problémom je to, že ich nevedia rýchlo a jednoducho vyhľadať.
Google prichádza na pomoc, ako inak, s umelou inteligenciou na čele. Vďaka nej sa môžete tešiť na nové funkcie a vyhľadávania, ktoré vám pomôžu vo vyhľadávaní vašich spomienok.
Aplikácia Spomienky pomáha triediť a prezerať vaše snímky z minulosti a zdieľať ich s blízkymi. Vďaka strojovému učeniu teraz môžete nachádzať zaujímavé fotografie aj bez toho, aby mali spoločnú tému. Od leta Google spustí funkciu, ktorá vždy, keď nájde sadu minimálne troch fotografií s podobnými objektami, tvarmi či farbami zvýrazní tieto vzory. Na animácii dole vidíte príklad, keď algoritmus našiel v tisíckach obrázkov často používaný oranžový ruksak.
Samotné obrázky nemusia byť najdôležitejšie, ale spolu v jednej sérii môžu ukázať príbeh, ktorý ste v minulosti zažili a navodiť tak pekné spomienky.
Google neskôr pridá ďalšie typy Spomienok – napríklad na sviatočné chvíle, nielen podľa vášho dátumu narodenia, ale aj podľa toho, kedy ste v minulosti oslavovali s blízkymi, ale i regionálne (Deň ústavy), resp. náboženské (Vianoce, Traja králi) oslavy. Tieto spomienky sa zobrazia pri prechádzaní mriežkou fotografií spolu so spomienkami na Najlepší výlet mesiaca, ktorý sa práve začal uvoľňovať v aktualizáciách.
Ďalšou novinkou, kde pomáha umelá inteligencia, je oživenie fotografií. O čo ide? Systém využíva naše zvyky, keď chceme niečo naozaj dobre vyfotiť, urobíme viacero záberov. Napríklad, aby sa všetci na oslave usmievali naraz v jednom okamihu a súčasne mali zavreté oči.
Pomocou neurónových sietí na syntézu pohybu medzi dvoma podobnými fotografiami a na vyplnenie medzier novými rámikmi získate živé a pohyblivé obrázky. Funkcia dostala názov Filmové momenty.
Filmové momenty je možné vytvoriť pomocou ľubovoľnej dvojice skoro identických snímok, či už boli zachytené na prémiovom smartfóne, alebo naskenované z fotoalbumu. Vytvorenie tohto efektu by aj profesionálom trvalo dlhý čas, vďaka pomoci strojového učenia sa vám tieto momenty automaticky vygenerujú a prenesú do vašich nedávnych najdôležitejších udalostí.
Nie všetky spomienky túžime vidieť, ale napriek tomu ich nechceme vymazať. Ako príklad môžeme spomenúť rozchod, či úmrtie. Fotky Google síce obsahujú možnosť skrytia vybraných fotografií, teraz sa pridáva vylepšené prostredie a v lete pribudne niekoľko užitočných vyhľadávacích prvkov.
Perfektnou vychytávkou je Uzamknutý priečinok. Ide o priestor, ktorý si môžete ochrániť heslom. Fotografie a videá odložené v tomto priečinku sa nebudú zobrazovať vo vyhľadávaní, ani v spomienkach. Funkcia bude dostupná najskôr v zariadeniach Pixel, neskôr príde aj do ďalších zariadení s OS Android. Smartfóny Pixel budú podporovať aj možnosť snímania fotografií a videí priamo do uzamknutého priečinka.