Hedy Lamarr pozná dnes už len málokto, pritom pred rokmi patrila k najkrajším ženám strieborného plátna. To, že Hedy Lamarr stojí aj za vynálezmi, vďaka ktorým máme Wi-Fi, GPS či mobily vie aj z toho mála ešte menej ľudí.
Hedy Lamarr, vlastným menom Hedwig Eva Maria Kiesler sa narodila 9. novembra 1914 v neďalekej Viedni v židovským rodičom Emilovi a Gertrude Kiesler v prestížnej štvrti Dobling. Bola jedináčik. Už ako tínedžerka sa začala venovať herectvu či súťažiam krásy. Prvým filmom bol film Geld auf der Strasse z roku 1930, v ktorom hrala maličkú rolu.
Neskôr ju dokonca obsadzovali aj do československých filmov, pričom najznámejším je film Extase od Gustava Machatého z roku 1933. Zahrala si v ňom hlavnú rolu, pričom Extase bol vraj prvý film s pikantnou scénou a ženským orgazmom. Film vraj vyvolal pobúrenie nie len v Európe, ale aj USA aj vďaka tomu, že Hedy Lamarr v ňom bola vo viacerých scénach nahá.
Neskôr sa vydala za najbohatšieho muža Rakúska, ktorý ale obchodoval so zbraňami a Hedy mal len ako korisť. Sama to tak po rokoch zhodnotila a aj preto sa po niekoľkých rokoch manželstva rozhodla utiecť. Podarilo sa jej to na druhý pokus cez Paríž, Calais a Anglicko. Tu vraj stretla amerického producenta zo štúdií Metro-Goldwyn-Mayer, s ktorým odišla do Hollywoodu. Tam si zmenila meno na Hedy Lamarr a už v roku 1938 si zahrala vo filme Alžír. Ten bol jej „vstupenkou“ do celého Hollywoodu.
Hedy Lamarr hrala vo viac ako troch desiatkach filmov a hoci hereckú kariéru skončila v 60. rokoch minulého storočia, Hedy mala ešte inú kariéru, o ktorej možno netušili ani jej rovesníci. Ani v tom čase sa totiž od žien, nevyše krásnych žien, neočakávalo, že budú vzdelané a inteligentné. Táto dogma našťastie prestáva v súčasnosti existovať, no stále sa nájde množstvo ľudí, ktorí tomu veria.
Každopádne, Hedy Lamarr bola nadpriemerne inteligentná a rozhľadená. Ešte počas natáčania filmov sa venovala vynálezom. Jej meno je napríklad spojené s návrhom zaoblených krídiel lietadiel, ktoré navrhla pozorovaním vtákov pre vtedajšieho milenca Howarda Hughesa. Okrem toho ale vraj vylepšila semafory či vytvorila šumivú tabletu, ktorá nahrádzala v tom čase nedostupnú Coca-Colu.
Vymyslela aj krabicu na papierové vreckovky, z ktorej sa postupne vreckovky vyťahujú. Vymyslela aj stoličku pre imobilných do sprchy. Čerešničkou boli ale svietiace obojky pre psov.
Medzi herectvom a vynálezmi ju objavil Georges Antheil, hudobný skladateľ, ktorý rád experimentoval s rôznymi druhmi nástrojov a zvukov. Georges bol ale zároveň aj vynálezca, presne ako Hedy. Georges vytvoril napríklad skladbu Mechanický balet. Znelo to nejak takto:
Hedy to očarilo a s Georgesom začali pracovať na ďalších projektoch. Najväčším malo byť rádiové navádzanie torpéd pre americkú armádu. Dôvodom malo byť potopenie britskej lode smerujúcej do USA, na ktorej zahynulo množstvo detí unikajúcich pred vojnou z Londýna.
Hedy Lamarr verila, že vďaka riešeniu navádzania torpéd, ktoré by Nemci nebolo schopní zrušit, by Američania mohli vyhrať vojnu. Dovtedy sa totiž používali iba drôtové navádzania, ktoré mali svoje logické obmedzenia. Klasický rádiový signál ale bolo možné „odchytiť“ a zrušiť.
Trvalo pomerne dlho, ale nakoniec v roku 1940 predstavili a roku 1942 si s Georgeom Antheilom nechali patentovať tzv. Secret Communication System, ktorý bol založený na technológii FHSS (Frequency-hopping-spread-spectrum). Práve vďaka neustálym zmenám, skokom, medzi frekvenciami malo byť dosiahnuté to, aby rádiovú komunikáciu nebolo možné prerušovať. Armáda tento vynález ale v tom čase nevyužila.
Naopak, obrovského využitia sa dočkal až roky po tom. Technológiu FHSS dnes využívame v mobilnej komunikácii, Wi-Fi, Bluetooth či GPS. Jednoducho všade tam, kde je potrebný bezdrôtový prenos signálu. Je to jedna z metód prenosu signálu.
Hedy Lamarr bola vydatá šesťkrát, zomrela ale sama 19. januára 2000 v meste Orlando na Floride. O Hedy Lamar bolo natočených niekoľko filmov: Hedy Lamarr: Geheimnisse eines Hollywood Stars, Hedy Lamarr: Die österreichische Hollywoodlegende, Bombshell: The Hedy Lamarr Story. Ten je možné si pozrieť napríklad cez Amazon Prime Video, ale aj najnovší Hedy Lamarr, the Invention of a Star. Očakávať ale môžme aj film z Hollywoodu, v ktorom si krásku zahrá Gal Gadot.