Slovo helikoptéra sa v poslednej dobe skloňuje oveľa častejšie, ako zvyčajne. Je to vďaka Ingenuity, marťanskej helikoptére, ktorej sa dostalo tej cti, že je vôbec prvým „lietačom“ na inej planéte.
Helikoptéra je motorové lietadlo s rotujúcimi nosnými plochami, ktoré dokáže zvisle vzlietnuť a pristáť. Vie sa vznášať na mieste, lietať nabok a dozadu. Vďaka tomu, že nepotrebuje vzletovú a pristávaciu dráhu, používa sa pri záchranárskych zásahoch ale aj na prepravu v mestách.
Prvé návrhy helikoptéry vypracoval ešte v roku 1894 slovenský vynálezca Ján Bahýľ. Prvý skúšobný let uskutočnil francúzsky vynálezca Paul Cornu 13. novembra 1907, keď sa mu podarilo na 20 sekúnd vzlietnuť do výšky 30 cm.
Z modelu VS-300 sa stala prvá, plne ovládateľná jednorotorová helikoptéra, ktorú skonštruoval Igor Sikorsky v roku 1939 v USA. Jeho konštrukcia bola na rozdiel od iných oveľa spoľahlivejšia a preto sa práve VS-300 považuje za prvú modernú helikoptéru.
V roku 1942 sa stal dvojmiestny Sikorsky R-4 prvým masovo vyrábaným modelom. Využívala ho najmä armáda, vzdušné sily a pobrežná stráž USA. V britských službách bol známy ako Hoverfly. 5. novembra 1944 bol dokončený 100. vrtuľník, produkčná rýchlosť bola každých šesť dní jeden kus.
Čím je Ingenuity iný?
Marťanská helikoptéra Ingenuity (Vynaliezavosť) je v mnohých ohľadoch iná ako sú pozemské vrtuľníky. Ak odhliadneme od toho, že ide skôr o diaľkovo pilotovaný dron s miniatúrnymi rozmermi, museli konštruktéri vyriešiť problém s veľmi riedkou atmosférou Marsu, ktorá dosahuje len 1 % hustoty našej atmosféry.
Ingenuity je navrhnutý tak, aby bol ľahký, s listami rotora, ktoré sú oveľa väčšie a otáčajú sa omnoho rýchlejšie, ako by bolo potrebné pre vrtuľník s podobnou hmotnosťou na Zemi. Mars však pomáha vrtuľníku inak. Gravitácia je tam zhruba tretinová oproti našej. To znamená, že pri danej rýchlosti odstreďovania je možné zdvihnúť a uniesť viac záťaže.
O náročných podmienkach vypovedá aj fakt, že nočné teploty v kráteri Jezero klesajú na – 90 stupňov Celzia.
Ingenuity sa na Mars dostal pripojený na bruchu rovera Perseverance, ktorý zo Zeme odštartoval 30. júla 2020, aby prekonal cestu dlhú 471 miliónov kilometrov.
Ingenuity má na Zemi hmotnosť 1,8 kg, na Marse je to podstatne menej, len 0,68 kg. Vysoký je 0,49 m, trup vrtuľníka má 13,6 x 19,5 x 16,3 cm.
Ingenuity sa stal presne pred týždňom, 19. apríla, prvým lietajúcim strojom, ktorému sa podarilo absolvovať kontrolovaný let v atmosfére inej planéty. Vzlietol o 9.34 hod. nášho času do výšky troch metrov, kde sa stabilne držal po dobu 30 sekúnd. Je to oveľa vyššie a o 10 sekúnd dlhšie, ako sa pred 114 rokmi podarilo Paulovi Cornuovi.
Žijeme v úžasnej dobe, nemyslíte?