Reklama

Ako zavesiť televízor a soundbar na stenu so skrytím všetkých káblov?

Števo Porubský

Pred takmer 6 rokmi sme vám priniesli článok o tom, ako zavesiť televízor na stenu tak, aby sa všetky káble skryli do steny. Dnes vám prinášame upgrade tohto pomerne jednoduchého systému o špičkový soundbar od Sonosu. Ako teda zavesiť televízor a soundbar na stenu so skrytím všetkých káblov?

Pozrite si aj ďalšie články z našej novej série Dobre vedieť.

Pred rokmi sme vám ukázali síce nie jednoduchý návod, ktorý sa navyše nedá aplikovať na každú stenu a každý povrch, no okrem betónu či dreva áno. Aj pre betónové steny v panelákoch je ale možné postaviť pomerne jednoduchú konštrukciu zo sadrokartónu a skryť káble do nej. Všetko je len na predstavivosti a šikovnosti.

Každopádne, pripomeňme si, ako skryť káble od televízora do steny:

Pred akoukoľvek prácou si zoberte meter, ceruzku a vodováhu a nakreslite si všetko na stenu. Rozmery TV by ste mali poznať, ak nie a kupujete nový model, skontrolujte si jeho rozmery v popise výrobcu. Po zakreslení ešte môžete vykonať úpravy, po vysekaní to už bude ťažšie, hoci stále nie nemožné.

V prípade pórobetonovej steny je vysekanie priestoru na tunel pomerne jednoduché a rýchle…

Plastový tunel nie je pritom nič iné, ako plastové prvky pre vzduchotechniku, ktoré kúpite v každom hobbymarkete či špecializovanej predajni. Odporúčam kupovať hranatý tunel pre jednoduchšie zapracovanie do steny.

Oba vývody majú svoje miesto podľa toho, kde chceme káble vyvádzať. V prípade spodnej časti idú priamo k elektrickým zásuvkám. V prípade hornej časti otvor končí pri držiaku televízora. To, že je tunel šikmo má tiež svoj dôvod, ktorý odhalí až vešanie soundbaru.

Zároveň ale zošikmenie neoslabí prípadnú tvárnicu v blízkosti úchytov pre VESA držiak. Ten je kĺbový, takže nároky na pevnosť steny sú ešte väčšie. Navyše „do priestoru obývačky sa vstupuje z pravej strany, takže vyústenie tunela je schválne naľavo od držiaku TV. Ten ho bude čiastočne kryť. Na druhej strane, ak by sme tunel spustili kolmo dole, jeho ukončenie by bolo v spodnej skrinke, ktorá už nemá zásuvky.“

Nie nadarmo sa hovorí, 2x meraj a raz strihaj… Na všetky podobné aspekty je nutné brať totiž ohľad.

Murári ma možno preklínajú, no pre mňa osobne bolo najjednoduchšie zaplniť priestor okolo tunela a do roviny so stenou pomocou nízkoexpanznej PU peny. Tá priestor vyplní dokonale a hlavne rýchlo. Od vyplnenia do uschnutia ubehla možno hodina.

„PU pena je tiež bezpečnejšia pri práci okolo elektrických zásuviek. Taktiež nehrozí ich zašpinenie, ktoré prípadne stačí oškrabať plastom po jej úplnom zaschnutí.“

Nadbytočnú časť stačí zrezať dlhým nožom a zvyšok vyhladiť sadrovou stierkou. Aj tú kúpite už namiešanú v akomkoľvek hobby markete. Nezabudnite na sieťku, tá zabezpečí, že v spojoch nebudú vznikať trhliny.

„Pred stierkovaním sme mimochodom spravili aj špinavú prácu a vyvŕtali trojicu dier pre ukotvenie VESA držiaku, osadili kotvy a rovno jemne nakrútili aj skrutky, aby sa do nich nedostala stierka.“

„Po uschnutí ju jemne prebrúste od všetkých výčnelkov a naneste druhú tenkú vrstvu stierky a postup zopakujte. Druhá vrstva úplne stačí.“ Následne stačí dobrúsiť nedostatky a stenu namaľovať farbou či vytapetovať. To je už na vás.

Po uschnutí farby nasleduje už len osadenie držiaku na televízor. Pre istotu voľte kvalitné a overené značky, nechať si zničiť televízor kvôli ušetreným pár eurám to asi nestojí zato.

„Špirálovú hadicu môžete pokojne kúpiť aj užšiu, no záleží od hrúbky HDMI káblov. Ak ich máte viac, budete potrebovať i hrubšiu hadicu. Ak ich máte len niekoľko a sú tenké, stačí vám hadica s priemerom 1-2 cm. Tá naša má priemer 3,5 cm a je pomerne hrubá a ťažká. Takáto je až trochu zbytočná.“

To bolo vešanie televízora pred rokmi, ktorý sme tento rok doplnili o výborný soundbar Sonos Arc s Dolby Atmos zvukom a mnohými ďalšími vychytávkami. Viac o ňom si môžete prečítať v samostatnej recenzii.

Pozrite si

Sonos Arc – nemá diaľkové, Bluetooth ani držiak, aj tak patrí k najlepším

Sonos predáva držiak na stenu samostatne, čo nebýva pri soundbaroch pravidlom skôr naopak a držiak na stenu býva súčasťou balenia. Čo už. Soundbar chceme mať na stene, tak treba držiak.

Opäť prichádza na rad meter, ceruzka a vodováha, aby som správne naznačil polohu držiaka nie len voči televízoru, ale aj voči tunelu za držiakom.

Sonos Arc má konektory presne v strede tela, tomu je uspôsobený aj držiak. Vďaka práve šikmému uloženiu plastového tunela vo vnútri som dosiahol to, aby presne v strede držiaku sa tunel s ním pretínal a tak stačilo vyvŕtať otvor priamo v strede osadeného držiaku.

Osadiť soundbar na stenu je tak otázkou niekoľkým desiatok minút. Azda najviac času zaberie meranie. Vyvŕtanie 4 dier pre hmoždinky a jednej veľkej pre káble je už otázkou pár minút.

Vlastne pomerne dlho mi trvalo prevliecť kábel cez tunel, v ktorom je už slušná nádielka káblov. Ďalší kábel, v tomto prípade HDMI som zas potreboval nanovo natiahnuť do televízora. Proste babračka.

Po dokončení a jednoduchom a rýchlom osadení soundbaru do držiaku je hotovo…

Po čase som ale objavil jeden neduh, ktorý sa týka fyziky. Zvuk zo soundbaru sa totiž prenáša stenou a tak pomerne čisto počuť zvuk z televízora na druhej strane steny. Keď bude čas, skúsim medzi držiak a stenu vyrezať nejakú tlmiacu látku, možno to pomôže.

Prečo vám pripomíname 6 rokov starú správu? Pretože v roku 2021 vám budeme každú stredu pripomínať tie najzaujímavejšie, najčítanejšie či najdôležitejšie články, ktoré sme na TECHBOX.sk v priebehu rokov publikovali.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.