Je to už rok, čo sa mnohí z nás presunuli od počítačov v kancelárii k notebookom v domácnosti. Ak máte pocit, že tomu vášmu pri toľkých taboch, zapnutých programoch a videohovoroch dochádza dych, riešením môže byť výmena HDD úložiska za modernejšie SSD. Aký je však medzi nimi vlastne rozdiel?
V našom pravidelnom seriáli Dobre vedieť, v rámci ktorého pre vás každú stredu oživujeme tie najčítanejšie, najzaujímavejšie a najdôležitejšie články na TECHBOX.sk, sa tentokrát obzrieme za užitočným tematickým článkom, ktorý vám bližšie predstaví fungovanie HDD a SSD úložísk, ako aj ich výhody aj nevýhody. V závere tak budete presne vedieť, ktoré úložisko je pre vás to správne.
Ak ste kvôli práci alebo štúdiu z domu museli oprášiť starší notebook alebo stolný počítač, možno ste si už zanadávali na jeho pomalé zapínanie alebo oneskorené reakcie. Riešením tohto problém pritom nemusí byť ani kúpa nového počítača, za pokus stojí aj výmena HDD za SSD úložisko.
Po takmer 10 rokoch od publikácie nášho pôvodného článku o rozdieloch medzi HDD a SSD úložiskom sa toho v podstate až tak veľa nezmenilo, až na ceny. V tom čase ešte hrali pevné disky prím a SSD bolo skôr doménou nadšencov, ktorí boli ochotní investovať do 40 GB SSD pokojne aj 80 – 90 €.
Dnes je už situácia iná a staré 512 GB HDD úložisko môžete za túto cenu bez problémov vymeniť za rovnako veľké SSD. Zvládnete to pritom aj doma, svojpomocne a bez návštevy servisu. Kolega Richard sa postaral o podrobný návod, ako na to. Stačiť vám k tomu bude nové SSD, skrutkovač, chvíľka času a v prípade klonovania disku aj SATA – USB adaptér.
V článku o rozdieloch medzi HDD a SSD sa spomína aj ich rozdielna životnosť. Tá však pri vložení SSD disku do staršieho notebooku nehrá až tak veľkú rolu, samotný disk totiž s najväčšou pravdepodobnosťou zvyšok hardvéru prežije. V takomto prípade stačí SSD zo starého notebooku opäť vybrať a pomocou externej schránky pokojne využívať aj ako externý disk.