Reklama

Hoaxy na tento týždeň - AstraZeneca z roku 2008 a falošní asistenti sčítania

Zdroj | Security and Human Rights Monitor
Michal Biznár
Zdroj | Security and Human Rights Monitor
Zdroj | Security and Human Rights Monitor

Po týždni sme späť s novou nádielkou dezinformácií, tentokrát opäť o vakcínach, ale povieme si aj o boji sociálnych sietí proti dezinformáciám a tiež o podvodných asistentoch sčítania.

AstraZeneca z roku 2008?

Za uplynulý týždeň nechýbali hoaxy o vakcínach, ktoré sa stali akýmsi evergreenom konšpiračných komunít. Tentokrát mal hoax pôvod vo fotografii vakcíny AstraZeneca, ktorá mala ukazovať, že vakcína bola vyrobená ešte v roku 2008.

Robert Barca, fact-checker agentúry AFP, uvádza, že podľa príspevkov šíriteľov tejto dezinformácie mala v blízkej dobe vypršať exspiračná lehota vakcíny, preto sa ňou malo zrýchlene očkovať práve na Slovensku.

Zdroj | AFP Fakty

Informácia o tom, že by bola vakcína od AstraZeneca vyrobená v roku 2008, je však nepravdivá. Pre AFP to potvrdil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) aj výrobca vakcíny. Vakcína má v skutočnosti dobu použiteľnosti iba 6 mesiacov, pokiaľ je správne uskladnená. Vakcína sa začala vyrábať v roku 2020. Číslo 2008, ktoré vzbudilo obavy, je v skutočnosti komponentný kód a je používaný pre interné výrobné účely. Neoznačuje sa ním ani dátum výroby, ani exspiračná lehota.

Zdroj | AFP Fakty
Pozrite si

Hoaxy na tento týždeň – fotka prezidentky a ďalšie fake fotky

Sociálne siete reagujú na dezinformácie

Kritika sociálnych sietí za to, že nič nerobia proti rastúcemu vplyvu dezinformácii, prináša prvé reakcie. Európska komisia zverejnila o týchto krokoch nové informácie. Twitter napríklad odstráni najútočnejšie dezinformácie a jednotlivé Tweety so zavádzajúcimi informáciami o vakcínach bude označovať.

Zdroj | engadget.com

Google rozširuje vo svojom vyhľadávači informácie o autorizovaných vakcínach pre 23 členských štátov EÚ. Taktiež investuje 3 milióny dolárov do spustenia fondu na boj s dezinformáciami týkajúcich sa Covidu-19 – COVID-19 Vaccine Counter-Misinformation Open Fund. Tento fond by mal najať viac fact-chceckerov, ktorí by vyvracali dezinformácie súvisiace s koronavírusom.

Zdroj | Google

Do boja s dezinformáciami sa zapojil aj Microsoft, ktorý spustil kampaň #VaxFacts, ktorá tiež bojuje s vakcinačnými hoaxami. Sociálna sieť TikTok sprístupňuje kvantitatívne dáta o používaní vakcinačného tagu v európskych príspevkoch na sociálnej sieti.

Najväčšia sociálna sieť, Facebook, v januári 2021 odstránila 290 000 kusov rôzneho obsahu na Facebooku a Instagrame. Z tohto objemu tvorí 13 000 v krajinách EÚ a konkrétne ide o dezinformácie, ktoré šírili falošné preventívne opatrenia či rôzne nepravdivé liečebné procesy. 9 000 odstránených príspevkov sa týkalo dezinformácií o Covid-19.

Zdroj | Pixabay
Pozrite si

Hrozby na internete – ako ochrániť deti na internete?

Falošní asistenti sčítania

Stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR informovala o falošných asistentoch sčítania, ktorí majú klopať na dvere dôchodcov alebo im priamo telefonovať. Treba pripomenúť, že momentálne prebieha elektronické sčítanie obyvateľov a to až do 31. 3. 2021. Znamená to, že žiaden sčítací asistent ani sčítací komisár obyvateľa do 31. 3. 2021 nenavštevuje.

Zdroj | Zálesie

Asistované sčítanie bude nasledovať až po 1. apríli 2021 a o tomto sčítaní budú obyvatelia vopred informovaní. Taktiež platí, že títo asistenti budú navštevovať obyvateľov iba vtedy, ak o asistované sčítanie občania sami telefonicky požiadajú.

Elektronické sčítanie je možné zrealizovať cez PC, smartfón alebo pomocou smartfón aplikácie. Takýmto spôsobom môžete pomôcť sčítať sa svojim rodinným príslušníkom. Všetko o sčítaní obyvateľov nájdete v našom článku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.