S pokrokom technológií idú ruka v ruke zmeny v našom správaní. Pre svet hier to platí dvojnásobne. Napadlo by niekoho pred pár rokmi, že dnes bude úplne bežné hrať hry so spoluhráčom z druhej strany zemegule?
Kyberzločinci majú rôzne spôsoby využívajúce ľudskú zvedavosť a netrpezlivosť, ktoré sú časté u detí. Viete s akými hrozbami sa môžu stretnúť vaše deti pri hraní počítačových hier?
Bezplatná verzia drahej hry môže zlákať aj uvedomelého hráča. Samozrejme, tá sa nedá stiahnuť na oficiálnych stránkach vývojára, resp. predajcu, ale na pochybných fórach. Takto stiahnutá hra môže byť infikovaná nebezpečným malvérom, ktorá bude špehovať svoju obeť. Dokáže zašifrovať cenné údaj, dokonca vie poškodiť herné zariadenie.
Vaše dieťa si môže stiahnuť tiež falošnú hru. Takýto fejk vznikne tak, že útočníci napodobnia obľúbené tituly – namiesto samotnej hry obsahujú škodlivý softvér. Riziko môže predstavovať tiež infikovanie skutočnej hry nebezpečným kódom, ktorý poslúži ako trójsky kôň.
Mladšieho hráča môže útočník osloviť aj vďaka zdieľaniu osobných údajov a ohroziť ho – a to nielen v on-line svete! Vo zvýšenej miere sa objavujú predátori, ktorí sa ukrývajú za herný avatar. Takto zamaskujú svoju totožnosť aj vek a dokážu znepríjemňovať život hráčom.
Myslite na to, že predátori často využívajú on-line hry na zoznámenie sa so svojou budúcou obeťou. Dieťa pod vplyvom nadšenia z herného zážitku či manipulatívnej komunikácie ľahko skĺzne do pasce. Po získaní priateľstva by mohli vaše dieťa nalákať aj na stretnutie v reálnom svete.
Okrem sociálneho inžinierstva a malvéru môže fantastický svet hier znepríjemniť podvádzanie, DDoS útoky a APT útoky.
Hráči sa môžu stretnúť s rôznymi druhmi podvodov – od skriptov až po modifikácie tretích strán. V hre Counter-Strike sa napríklad objavili podvodné programy aimbot (automatické zamierenie zbrane na cieľ) a wallhack (umožňuje vidieť cez steny).
DDoS útoky zahltia server a webstránky do tej miery, že sa stanú nedostupnými. V ešportoch, kde hráči musia robiť bleskurýchle rozhodnutia, môže spomalenie znamenať rozdiel medzi víťazstvom a totálnou prehrou.
APT útok (Advanced Persistent Threat) je namierený na konkrétnu obeť s cieľom dlhodobého usadenia sa v jeho systéme a získavania dát. Ide teda o kyberšpionáž. Útočníci, ktorí stoja na pozadí APT majú väčšinou ideologickú motiváciu. Hekeri takto útočili aj na herných vývojárov. ESET-u sa podarilo odhaliť skupinu Winnti Group, údajne čínska hekerská skupina, ktorá útočila na ázijských herných vývojárov MMO titulov so sídlom v Južnej Kórei a na Taiwane.
Pravidlá bezpečného hrania počítačových hier
S deťmi sa dohodnite na pravidlách bezpečného hrania hier. Dôsledne dbajte na to, aby hrali hry, ktoré zodpovedajú ich veku. Je dôležité, aby ste deťom vysvetlili, že majú hrať férovo bez podvádzania. Zopakujte im základnú zásadu digitálneho sveta: nie všetci sú vašimi priateľmi. Nezabudnite tiež na ďalšie dôležité pravidlá:
- naučte deti, že cez internet nesmú zdieľať súkromné informácie (adresa trvalého bydliska, ich vek, alebo kam chodia do školy);
- skontrolujte, či váš potomok vo svojom profile neuvádza identifikačné údaje – ak áno, vymažte ich;
- prízvukujte deťom, že sa môžu na vás kedykoľvek a za akýchkoľvek okolností obrátiť, môžu sa totiž stať terčom šikany, alebo svedkami zlého správania;
- používateľa, ktorý sa správa nevhodne, nahláste a zablokujte;
- v prípade, ak šikana a nevhodné správanie pokračuje, kontaktujte prevádzkovateľa počítačovej hry, resp. obráťte sa na políciu.
Herní nadšenci často tvrdia, že bezpečnostný softvér spomaľuje počítač a má vplyv na výkon systému. Ak chcete dbať na bezpečnosť, zabezpečte svoj počítač takým bezpečnostným softvérom, ktorý disponuje funkciou herný režim. Je napríklad súčasťou všetkých bezpečnostných produktov ESET, ktoré sú určené pre domácnosť (pre platformu Windows).
Na základe predvolených nastavení sa herný režim zapne automaticky vždy vtedy, keď spustíte aplikáciu (hry, filmy, videohovor a pod.) na celú obrazovku. Vďaka tomu budete naďalej chránení, bez sekania či spomalenia počítača.
Na záver dobrá rada, ktorá ušetrí veľký groš
Často sa stáva, že deťom požičiate vlastné zariadenie (je výkonnejšie, má väčší displej, je nabité a pod.). Dajte si na takéto požičiavanie pozor. Zvyčajne totiž máte vo svojom zariadení uložené platobné karty. Dieťa si môže kúpiť hru, resp. zjednodušiť hru zakúpením cheatov a vás môže pokojne pripraviť aj o pár stoviek eur.
Viac informácií k tejto téme nájdete na bezpecnenanete.sk. Rozhodne investujte pár minút a prečítajte si články o tom, čo máte robiť, ak máte doma hráča, 7 bezpečnostných tipov pre gamerov, alebo si pozrite prehľadnú infografiku Ako naučiť deti hrať počítačové hry.
Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou ESET.