- #PLATENÁ SPOLUPRÁCA
- 6 min.
- 25.2.2021
10 jednoduchých tipov, ktoré zvýšia vašu bezpečnosť na internete
Internet sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. No tak, ako nám ho zjednodušuje, môže nám ho aj nečakane skomplikovať. Viete, ako sa správať pri surfovaní na internete tak, aby vaše údaje boli v bezpečí? Pomôžte si naším desatorom internetovej bezpečnosti.
1. Bezpečné heslo je základ
Nech už používate akékoľvek online účty, zabezpečte si ich silným heslom. Za silné heslo môžeme považovať také, ktoré obsahuje minimálne 8 znakov a používa čísla, malé a veľké písmená a ideálne aj iné znaky (*, !, -, …). Pre každú službu by ste ideálne mali mať vytvorené iné heslo a nepoužívať všade to isté.
Na zapamätanie si množstva hesiel nepoužívajte automatické uloženie hesiel v prehliadači, ani si ich nezapisujte do cloudových dokumentov. Na správu hesiel radšej využite služby na správu hesiel ako je napríklad Lastpass.
2. Verejné Wi-Fi siete používajte s rozumom
Verejné Wi-Fi siete predstavujú asi najviac prehliadaný bezpečnostný problém. Počas používania verejnej Wi-Fi sa neprihlasujte do internet bankingu, ani do dôležitých súkromných účtov, prípadne k ďalším stránkam, ktoré by mali byť dobre zabezpečené. Do verejnej siete sa vie spolu s vami prihlásiť aj hacker a šikovne tak môže získať rôzne vaše prístupové údaje.
Druhou hrozbou verejných Wi-Fi sieti je tzv. „DNS spoofing“. Vďaka nemu si vie útočník vo svojom počítači vytvoriť upravenú verziu rôznych internetových stránok, ktoré vám následne podsunie po zadaní adresy do internetového prehliadača. Po zadaní správnych prihlasovacích údajov sa vám následne objaví chyba o dočasnej nedostupnosti alebo iná nezvyčajná aktivita – napríklad pýtanie citlivých informácií (číslo karty, dátum expirácie, kontrolné CVV číslo a iné). Útočník tak vie získať rôzne citlivé informácie.
3. Nedajte vírusom žiadnu šancu
Nepoužívanie antivírusu sa môže na prvý pohľad javiť ako výborný spôsob šetrenia. No len do chvíle, kedy váš notebook či smartfón zasiahne vírus.
4. Pozor na podozrivé e-maily môžu vás stáť aj všetky úspory
Posielanie podozrivých e-mailov tvz. phishing, môžeme označiť za jednu z najstarších hackerských taktík. No napriek tomu, že je už roky dobre známa, stále sa medzi hackermi teší veľkej obľube. Jej použitie je totiž jednoduché a úspešnosť stále vysoká.
Najčastejší prípad phishingu je e-mail, ktorý sa tvári ako dôležitá správa od dôveryhodnej organizácie. V praxi môže ísť napríklad o oznámenie o potrebe overenia konta od Microsoftu, PayPalu či dokonca banky.
Takéto emaily obsahujú žiadosť o spätné zaslanie prihlasovacích údajov, či dokonca link na stránku, kde je pre overenie potrebné zadať svoje prihlasovacie údaje.
Na tieto e-maily nikdy nereagujte. Hackeri vďaka nim môžu šikovne získať aj vaše prihlasovacie údaje do internet bankingu.
5. Používajte dvojstupňové overenie
Väčšina internetových služieb pracujúca s citlivými údajmi ponúka možnosť tzv. dvojstupňového overenia. V praxi to znamená, že sa do účtu neprihlásite len prihlasovacími údajmi, ale následne ich ešte potvrdíte zvoleným spôsobom. Môže ísť napríklad o zadanie kódu, ktorý vám prišiel na telefón, PIN kódom či odtlačkom prsta.
Takéto overenie oceníte napríklad v prípade, keď sa útočníkovi podarí získať vaše prístupové údaje. Ten sa napriek tomu, že pozná prihlasovacie údaje do vášho konta nedostane.
6. Nepodceňujte pravidelné aktualizácie
Hoci sa aktualizácie môžu zdať otravné a žerú vám čas, ktorý by ste mohli stráviť efektívnou prácou, nepodceňujte ich. Aktualizácie sú vždy zamerané na zlepšenie softvéru a zvýšenie jeho bezpečnosti.
7. Neklikajte na neznáme odkazy
Počas surfovania na internete neklikajte na odkazy, ktoré sa vám zdajú podozrivé, alebo neviete overiť ich pôvod. Takéto odkazy vás môžu dostať na nebezpečné webstránky, stiahnuť vám do počítača škodlivý softvér, prípadne ukradnúť niektoré z vašich údajov. Pozor si dávajte aj na skrátené webové adresy, pod ktoré sa dá schovať naozaj všeličo.
8. Hrajte sa zodpovedne
V prípade, ak patríte medzi milovníkov internetovej zábavy, navštevujte len overené webové stránky, o to viac, ak na nich zadávate údaje o svojej platobnej karte. Problémom môžu byť napríklad rozličné zahraničné servery s online hrami, či zahraničné online kasína.
Z toho dôvodu je lepšie hrať v slovenskom online kasíne s licenciou. V prípade online kasín tak máte istotu nielen v ochrane osobných či platobných údajov, ale nemusíte sa obávať ani o vyplatenie výhry. Áno, aj s takými problémami, ako je nevyplatenie výhry, sa môže stretnúť v niektorých zahraničných kasínach. A ak sa k tomu pridá ešte aj ukradnutie údajov z platobnej karty, môžete prísť o oveľa viac než len o peniaze, ktoré ste do kasína vložili.
9. Údaje o svojej platobnej karte si dobre chráňte
Údaje o svojej platobnej karte si neukladajte do prehliadača, nezadávajte na pochybných stránkach, ani neposielajte na vyžiadanie sľubujúce napríklad finančnú odmenu. V opačnom prípade sa vám môže ľahko stať, že niekto vašu platobnú kartu zneužije. Hoci dnes už veľa stránok vyžaduje pri platbe platobnou kartou SMS kód, stále sa nájdu aj také, kde sa dá platiť bez neho a dokonca aj bez CVV kódu.
10. Svoju hlavnú e-mailovú adresu a telefónne číslo zverejňujte čo najmenej
E-mailovú adresu ani telefónne číslo radšej na internete vôbec nezverejňujte. V opačnom prípade sa pravdepodobne nevyhnete spamovým e-mailom a rôznym telefonátom z callcentier