Reklama

Gramofóny a LP: Koníček, obsesia a veľké emócie

Richard Pliešovský

V našom seriáli sa pozrieme nielen na gramofóny, ale i na celý ekosystém, ktorý za roky okolo tohto spôsobu počúvania hudby vznikol. V štvrtom dieli sa pozrieme na vinylové platne.

Gramofónová platňa uchováva zvuk pomocou stranových výchyliek v špirálových drážkach, ktoré sa odvíjajú od okraja platne až k jej stredu. Vyrába sa z tzv. gramofónového vinylu, ktorý nahradil pôvodný šelak. Najbežnejšie formáty gramofónových platní sú LP, SP a EP.

LP (long play) predstavuje klasickú dlhohrajúcu platňu so zvukovým záznamom zhruba 22 minút na jednu stranu, obidve strany teda dajú 45-minút. Prehráva sa na rýchlosti 33 otáčok za minútu, priemer platne je 30 cm (12 palcov).

SP (single play), druhý najbežnejší formát sa hovorovo nazýva singel. Zvyčajne na jednej strane obsahuje jednu pieseň. Single boli určené hlavne rádiám a DJ-jom. V praxi to bolo dlhé roky tak, že pred vydaním LP vyšiel singel s najväčším hitom. Na druhej strane boli častokrát raritné piesne, napríklad také, ktoré sa z rôznych dôvodov neumiestnili na LP. Prehráva sa rýchlosťou  45 ot/m. Priemer platne je 17 cm (7 palcov).

EP-čko (extended play) je najmenej používaný formát. Je v podstate rovnaký ako SP, na každej strane sú však dve piesne.

Netreba zabúdať, že medzi 7-palcovými (SP) a 12-palcovými (LP) je niekoľko ďalších formátov, napríklad 10-palcový formát, ktorý rád robí problémy automatickým gramofónom. Poznáme tiež 12-palcové maxisingle, ktoré sa môžu prehrávať na 33, ale aj alebo 45 otáčkach. Ako vidíte, platňa ako médium mala (a stále má) veľa spôsobov využitia.

Pozrite si

Ako zistíte, či vaše uši dokážu zachytiť prémiový zvuk?

Aby ste z platní mali potešenie po celú dobu, je nutné dávať na ne pozor. To je nevýhoda analógového počúvania, ale zároveň aj rozšírenie zážitku z hudby. Je to proste niečo iné, ako streamovanie z nekonečnej ponuky niektorej z hudobných služieb.

Zdroj | Pixabay

Ako sa starať o platne?

Ak sa teda rozhodnete pre gramofón, treba si uvedomiť, že zvuk vám prinášajú platne. Rýchlo sa na nich odzrkadlí to, ako sa o ne staráte. Určite viete, že v žiadnom prípade nesmiete siahať prstami na drážky. Zaniesli by ste do nich mastnotu a prach. Platňu berte do rúk vždy len cez etiketu alebo jej okraje.

Starostlivosť môžeme rozdeliť do dvoch častí. V prvom rade je dôležité ich skladovanie, čím myslíme ich dlhodobé uloženie počas doby, keď ich nepoužívame. Určite ste si všimli, že platne sa ukladajú vo vertikálnej polohe. Neprospieva im vlhko, prach a teplotné výkyvy.

Platne odkladajte do papierových, resp. plastových antistatických obalov, ktoré sa vkladajú do vrchného papierového obalu. Bránia prachu, špine, statickému náboju a mechanickému poškodeniu.

Pozrite si

Budem si vedieť poskladať gramofón Sony PS-LX310BT?

Druhá časť starostlivosti o platne spočíva v ich údržbe, stačí vám na ňu vám karbónová kefka. Pomocou nej sa zbavíte prachu z povrchu platne. Platňu očistíte jemným pohybom po drážkach. Aj keď je to bežná prax, platne by ste nemali utierať obrúskom, alebo utierkou.

Zdroj | Pro-Ject

Z času na čas sa odporúča platne poumývať. Nie pre koronavírus, ale kvôli veľkému nepriateľovi – prachu. Destilovanou vodou opatrne umyte povrch platne a drážku. Voda z vodovodu obsahuje rôzne chemikálie (chlór) a minerály, ktoré by v drážkach urobili neplechu. Na trhu sa tiež predáva niekoľko modelov špeciálnych pračiek na platne. V prípade, že máte mastnú platňu, odporúča sa ručné vyčistenie ichizopropanolom.

Zdroj | Pixabay

Niekto môže označiť počúvanie analógovej hudby za posadnutosť, v skutočnosti však prináša veľký požitok a príjemné emócie, čo sú veci málo dostupné z digitálneho sveta plného instantných rýchlozážitkov. Aj preto zažívame návrat gramofónov a čoraz širšej ponuky vinylových platní.

Mimochodom, viete, že gramofónové platne sa vyrábajú aj u nás? V ďalšom dieli sa môžete tešiť na zaujímavý rozhovor so šéfom spoločnosti Vinyl-lab.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.