Na HomePod mini som čakal skoro dva mesiace, ale čakanie sa oplatilo. Najčastejšia otázka, na ktorú sa na mňa obracali známi, ale aj čitatelia, smerovala k tomu, aký zvuk mini vôbec má.
Priznám sa bez mučenia, že som v prípade mini veľké očakávania nemal. Jednak fyzika nepustí a jednak, ak všetci unisono tvrdili, že hrá výborne, bolo mi to podozrivé. Homepod mini som si teda nezadovážil ako zariadenie, ktoré má primárne slúžiť na počúvanie hudby, skôr ako hračku, ktorá občas poslúži aj na vytváranie hudobnej kulisy.
Mozgom Homepodu mini je čip Apple S5, presne ten istý mi poháňa aj Apple Watch, ktoré mám momentálne na zápästí. V mini sa stará o zvuk. Podľa výrobcu ho optimalizuje a analyzuje viac ako 180-krát za sekundu podľa umiestnenia reproduktora, hlasitosti a dokonca aj žánru. Posledné neviem posúdiť, pravdou je, že tento krpec hrá čertovsky dobre.
Zvuk
Rám zariadenia je pokrytý látkovým materiálom, ktorý vyhovuje akustickým nárokom. O zvuk sa stará jeden jediný širokopásmový reproduktor, ktorý vyvinul Apple. Je položený smerom dole, zvuk je do okolia šírený 360-stupňovým vlnovodom umiestneným v spodnej časti. Reproduktor drží odpružený systém znižujúci skreslenie, po stranách ho lemujú dva pasívne žiariče, ktoré sa starajú o vyvážený a hutnejší zvuk.
V šasi sú zabudované štyri mikrofóny, čo sa oproti jedinému reproduktoru javí ako veľký nepomer, ale zároveň veľmi dobre podčiarkuje, že Apple kladie (minimálne) na rovnakú úroveň kvalitu audia a komunikáciu so Siri. Tri mikrofóny slúžia na zachytenie spúšťacieho povelu Hej Siri, štvrtý registruje úroveň ozveny – vďaka nemu je vraj zabezpečená vynikajúca zrozumiteľnosť aj počas hlasného prehrávania hudby.
Reproduktor hrá veľmi dobre. Pravdaže, v rámci možnosti – či už rozmerových, alebo finančných a hudba z nich nikdy nebude znieť tak, ako z mojich reproduktorov Wharfedale Diamond. Ľavou zadnou prekoná všetky bežné Bluetooth reproduktory, ktoré som mal v ruke. Kvalitou zvuku má mini najbližšie k Harman Kardon Aura Studio 3. Pripomínam, že porovnávam len to, čo som mal osobne k dispozícii.
Mini dokáže bez problémov vyplniť aj väčšiu miestnosť, 360-stupňový zvuk počuť naozaj veľmi dobre. Vďaka pasívnym žiaričom ponúka výborné basy, ktoré poslucháč od takej malej škatuľky rozhodne nečaká. Mini si veľmi dobre poradí aj so stredným pásmom, najväčšou slabinu vidím vo výškach. Chýba tu výškový reproduktor, ale vzhľadom na cenu a veľkosť zriadenia nejde o závažný nedostatok. Realistické výšky majú problém priniesť aj oveľa lepšie systémy.
Napriek skvelému zvuku je tu jedno veľké ALE. V ére takmer nekonečných možností vzorkovania zvuku tu máme zariadenie, ktoré nehanebne ponúka MONO zvuk! Mono sa nosilo zhruba do polovice 80-tich rokov. Odvtedy bolo samozrejmé, že za kvalitné audiozariadenie je označované STEREO. HomePod mini prináša nechutne monofónny zvuk. Ak si chcete vychutnať priestorové audio, musíte si dokúpiť ešte jeden mini. Investícia sa o 100 % predraží a za cca 260 eur si už aj u nás môžete kúpiť praktický soundbar. Ten bude podporovať nielen AirPlay, ale aj starý dobrý Bluetooth.
Používanie
Veľká škoda je, že Siri nerozumie slovenčine. Vďaka tomu je možnosť výberu hudby, ktorá nepochádza z anglosaskej produkcie mimoriadne sťažená. Zadanie interpreta hlasovým príkazom je totiž v drvivej väčšine zle pochopené a Siri vyberie niečo úplne, ale naozaj úplne iné.
Ak sa zmierite s „ručným“ zadávaním, všetko ostatné ide ako po masle. V praxi to vyzeralo asi tak, že som si v iPhone vybral album a dal prehrávať v HomePode mini. Reproduktor prevzal album a nestreamoval ho z iPhonu, ale priamo z Apple Music. Takto sa nezaťažoval smartfón a batéria. Rovnako to fungovalo z akéhokoľvek Apple zariadenia, či už som pustil hudbu z iPadu, iPodu, Apple Watch alebo Macu.
Aktualizácia iOS 14.4 priniesla automatický prenos prehrávanej hudby z iPhone 11 a iPhone 12 do HomePod mini. Smartfón teraz stačí priložiť k mini, ktorý sa s ním dokáže smerovo pripojiť aj vďaka bezdrôtovému čipu U1. Ako to to už býva pri Apple zvykom, funguje to bezchybne, iPhone nemusíte mať dokonca ani odomknutý.
Keď som sa chcel potešiť výberovkou, povedal som Hej Siri, play some music. Siri je hlavička, podľa algoritmov (a hlavne mojich označení Páči sa mi) ma vždy milo prekvapila perfektnou náložou skvelej hudby, dokonca aj takej, ktorú som ešte nikdy nepočul, ale pasovala do môjho vkusu.
Šikovnou funkciou sa mi javil Interkom. Táto oldschool vychytávka umožňuje komunikovať so zvyškom rodiny cez HomePod mini a ich zariadenia.
Záver
Zdá sa, že HomePod mini je „trefou“ do čierneho. Teda v prípade, že patríte medzi zanietených applistov. Za ľudovú cenu (na pomery Apple) môže slúžiť ako centrum smart domácnosti a jeho zvukový prejav mu môžu závidieť aj väčší konkurenti. Jeho nevýhodou je, že ideálne na jeho používanie treba Apple pozitívnu domácnosť, ideálne ak využíva služby Apple Music. So Spotify či s Tidalom je to totiž komplikovanejšie. K pohodlnému používaniu neprospieva ani absencia audio-konektora, ktorým by ste cez kábel pripojili zdroj hudby. To by však Apple neprinášalo výnosy zo streamovacej služby.
Mini má svoje limity, ale jeho schopnosti sú prekvapujúce. Malé rozmery ho predurčujú ako super spoločníka aj do menších izieb, vďaka nízkej cene si ho mnôžu dovoliť aj tí menej solventní. Keby podporoval Android a nebodaj by sa Siri poslovenčila, predával by sa lepšie ako respirátory v supermarkete.