Plošné testovanie, skríning? Zdá sa, že nás čaká svetlá budúcnosť, teda ak sa radíte medzi majiteľov Apple Watch, Garmin a Fitbit. Podľa CBS News môžu inteligentné hodinky detegovať COVID-19 skôr, ako sa začnú prejavovať príznaky, alebo sa potvrdí pozitívnym testom. Novinárska kačica, alebo pravda?
Zo štúdií popredných lekárskych inštitúcií, napríklad lekárskej fakulty Mount Sinai v New Yorku vyplýva, že smarthodinky dokážu predpovedať, či je človek pozitívny na COVID-19 ešte skôr ako je symptomatický. Podľa ich štúdie dokážu Apple Watch detegovať jemné zmeny srdcového rytmu a upozorniť na možnú nákazu už o sedem dní skôr, ako sa zistí infekcia, resp. objavia sa symptómy.
Podľa odborníkov môže hrať nositeľná technológia zásadnú úlohu pri potlačovaní pandémie a iných prenosných chorôb.
Štúdia použila dáta 300 zdravotníkov, ktorí nosili hodinky Apple Watch v období od 29. apríla do 29. septembra 2020. Analyzovala variabilitu srdcového rytmu a časové zmeny medzi srdcovými rytmami, takto sa štandardne zisťuje, ako funguje imunitný systém človeka.
Ďalšia štúdia zo Stanfordu už v novembri zverejnila svoje výsledky, kde zistila, že nositeľné zariadenia (Garmin, Fitbit a Apple Watch) môžu u pacientov s pozitivitou na COVID-19 indikovať zmeny v pokojovom srdcovom rytme až deväť dní pred objavením sa príznakov. Výskumníci dokázali identifikovať takmer 81 % prípadov koronavírusu 4 až 7 dní pred príznakmi.
Vedci zároveň vytvorili výstražný systém, ktorý nositeľov upozornil, ak sa ich srdcová frekvencia dlhodobo menila. „Pravidelné výkyvy nespustia poplach – iba ak dôjde k významným a trvalým zmenám,“ povedal Michael Snyder, profesor Stanfordskej univerzity.
Ide o dôležité zistenie, pretože vďaka hodinkám, ktoré má množstvo používateľov, je potenciálny prenášač infekcie dopredu informovaný a môže obmedzením sociálnych kontaktov znížiť prenos nákazy.
Profesor Snyder dodáva, že tento typ technológie pomôže odstrániť nedostatky v testovaniach. „Problém je v tom, že nemôžete testovať ľudí neustále, zatiaľ čo tieto zariadenia vás merajú nepretržite. Inteligentné hodinky vám dajú spätnú väzbu okamžite, v reálnom čase. Výsledky PCR testu získate o niekoľko dní.“
Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (Centers for Disease Control and Prevention) zverejnilo minulý týždeň model, ktorý naznačuje, ako môžu smarthodinky pomôcť obmedziť šírenie COVID-19 nosičmi bez príznakov.
Ostáva nám len dúfať, že tieto potešujúce výsledky dokážu vývojári aplikovať do operačných systémov hodiniek čo najrýchlejšie. Ak aj nebudú stopercentné (to nie sú ani PCR testy), celkom určite by mohli pomôcť obmedziť prenášanie nákazy ľuďmi, ktorí necítia nijaké príznaky. Ako sa hovorí, včera bolo neskoro.