MacOS vykonáva množstvo funkcií, o ktorých často nemáme ani tušenia, alebo sme si na to zvykli do tej miery, že sme ich vyhodili v hlavy. Jednou z nich sú dočasné súbory.
Medzi najčastejšie úkony v našom Macu patrí otváranie programov, webstránok či prezeranie e-mailov. Všetky tieto aktivity sa ukladajú ako dočasné súbory do tzv. cache pamäte. Tá pomáha znižovať využitie internetových dát, umožní rýchlejšie načítanie webstránok a tiež pomáha pri inštalácií softvéru.
Keď si otvoríte internetovú stránku, prehľadávač stiahne údaje (obrázky, skripty a prihlasovacie dáta) do samostatného priečinka v pamäti. Ak sa neskôr vrátite na ten istý web, prehľadávač si oveľa rýchlejšie načíta údaje z cache pamäte.
Poznáme niekoľko typov údajov vo vyrovnávacej pamäti – údaje o používateľoch a o aplikáciách; vyrovnávacia pamäť systému, tá slúži na ukladanie informácií operačného systému a napokon spomínaná medzipamäť webového prehliadača.
Cache pamäť je praktická funkcia, treba ju však raz za čas vymazať. Jednak ostanú vaše údaje v bezpečí a jednak sa uvoľní miesto a macOS môže bežať plynulejšie. Okrem toho môže pomôcť vyriešiť problémy s niektorými aplikáciami.
Ako vyčistiť cache pamäť používateľov v macOS
Ide o jednoduchý postup. Otvorte si Finder a stlačte klávesy Shift + Command + G.
Ukáže sa vám nové okno Prejsť do priečinka, kde zadáte príkaz ~/Library/Cache.
Kliknite na tlačidlo Prejsť a potom môžete v adresári odstrániť jednotlivé priečinky, alebo (ak sa na to cítite) môžete vyčistiť celú systémovú medzipamäť (Command + A). Systém vás následne požiada o heslo.
Ako vyčistiť cache v systéme macOS
Systémová pamäť nezaberá toľko miesta, ako medzipamäť aplikácií. Keďže ide o súboru vytvorené macOS, je treba pri ich vymazávaní opatrnejší, aby ste omylom nevymazali dôležité dáta, ktoré udržujú váš systém v chode.
Otvorte Finder a použite klávesovú skratku Shift + Command + G. Zadajte /Knižnica/caches.
Po vymazaní vybraných súborov ich vymažte aj z Koša. Priečinok Caches nevymazávajte.
Ako vyčistiť cache pamäť v prehliadačoch Chrome a Safari
Otvorte prehliadač Chrome. V hamburgerovej ponuke (vpravo hore) vyberte Ďalšie nástroje > Vymazať dáta prehliadania…
V Safari otvorte (vľavo hore) kartu Safari a tam kliknite na Vyčistiť históriu…
Viac článkov o tipoch, aplikáciách či funkciách v systéme macOS nájdete v našej pravidelnej sérii.