- #Aplikácie a hry
- 12 min.
- 2.1.2021
Microsoft tlačí ďalej stratégie: Age of Empires III DE a Gears Tactics na Xbox
Po dlhých rokoch sa Microsoft vracia k žánrom, ktoré mu kedysi išli výborne. A možno má šancu dať stratégiám kopu nových podnetov či lepšie využívať svoje série.
Age of Empires III Definitive Edition (PC)
Microsoft pokračuje v grafických remakoch svojej série Age of Empires. A môže sa vám zdať, že čím novší diel, tým ťažšia úloha je prekopať ho, lebo si ho skôr pamätáme a ani graficky nemusí byť úplne márny. Pôvodne vyšla trojka pred 15 rokmi a už vtedy mala trošku inú grafiku, ovládanie, núkala vo väčšej miere animácie v misiách, a celkovo to už bola iná hra ako prvé dva diely.
Remake nedokáže zmeniť 15-ročný herný dizajn a ani sa o to veľmi nepokúša. Opäť sa viac sústredí na grafické prevedenie:, dostanete rovno 4K grafiku a na hre je cítiť, ako sa vylepšili detaily, výbuchy či akcie veľkých armád. Ak máte poriadny veľký monitor, užijete si ich naplno.
A tým, že hra pokrýva roky 1500 až 1850, zahŕňa niekoľko storočí poriadneho vývoja: od prvých armád až po priemyselnú revolúciu či železnice. Engine má čo ukázať – dobré detaily v bitkách 16. storočia, plavby do nových kolónií či postupné vytváranie ekonomických reťazí.
Hra sčasti vylepšila audio, najmä v oblasti hudby (viac melódií, plnšie basy), dabing ostal viac-menej rovnaký. Novinka núka viaceré možnosti interface – či si ponecháte klasický, default alebo definitívny. Ak ste hrali minulé dva diely v definitívnej verzii, môžete si ovládanie takto šikovne zjednotiť. Ostatní môžu spomínať na to pôvodné.
Herný systém je časom osvedčený. Potrebujete zvládnuť manažment svojej základne: sledujete limit na počet jednotiek (rozšíria ho domy), musíte s osadníkmi zbierať suroviny (jedlo, drevo, mince), postupne staviate aj ďalšie budovy, ktoré vám sprístupnia ďalšie možnosti (najmä na lepšiu efektivitu jednotiek či vynález novej techniky). Iné stavby vám umožnia trénovať vojakov či arzenál.
Môžete aj stavať defenzívne jednotky, často si misie pýtajú aj lode a čím ste ďalej, tým viac sa prechádza na delá či iné zbrane. Aby ste nemohli všetko budovať naraz, hra obsahuje vnútornú postupnosť – istá budova vedie k ďalšej, vývoj vás posúva do ďalšej éry a tam čakajú nové možnosti. Alternatívou je nachádzať nové jednotky, ktoré donesú iné vlastnosti. A nechýba ani náboženstvo, diplomacia či aliancie.
A musíte zvládať multitasking. Aby vám nelenili vaši osadníci, ale stále niečo robili. Nepodceňujte svoju základňu a jej defenzívu, súper často staví na presilu a opakované nájazdy vás môžu ochromiť. Naopak, sami by ste mali iniciatívni: objavovať poklady, ťažiť stromy i získavať peniaze, mať po ruke armádu a skúmať mapu.
Treba zvládať aj rozmanitosť armády: pechotu, zadných strelcov či artilérie pre likvidovanie veží alebo súperovej základne. Veľkou zmenou je prítomnosť domácej základne, lebo má efekt na vaše vysunuté kolónie a misie. A potom sú tu kartičky, ktoré vám tiež pomôžu v expanzii.
Medzi novinky patrí prekvapivo séria tutoriálov, kde sa učíte viaceré finesy tretieho dielu: ako zbierať poklady, posielať suroviny z expedície, zásoby z domáceho mesta alebo aj ako bojovať, brániť sa, dominovať na súši či na vode. Ak hru poznáte, nie je to nič nové, ale môžete skúšať či stíhate plniť isté výzvy v časovom limite. A je dobré vidieť, že autori myslia na nováčikov, ktorí môžu zistiť, čo im trojka prináša. Eventuálne aj pre tých, čo zmákli prvý a druhý diel, no k tomuto sa nedostali.
Pre znalcov či borcov sú určené Historické bitky, kde sa môžete mimo kampaní pustiť do zaujímavých ťažení či výziev. Prvou je Alžírsko v roku 1516 a musíte tu zvíťaziť, až potom sa sprístupnia ďalšie. Je to zaujímavý systém a pripomína istú minikampaň. Historické reálie sú tu presnejšie, ale neraz nesú aj zvrat, že dostanete limitovaný počet jednotiek či surovín a musíte sa obracať.
Po obsahovej stránke ponúka Definitive Edition bohatý balík príbehových kampaní i nových bitiek. Sú tu hlavné kampane, takže sa môžete vrátiť k ťaženiu Európanov v nových svetoch, ale zároveň aj dva datadisky The Warchiefs (hráte za natívny ľud ako Aztékov či Siouxov) a The Asian Dynasties (kde sa pozriete na ťaženia v Indii, Číne a Japonsku).
Každá z troch línií má výborné momenty podľa vašej historickej preferencie: mne imponujú Aztékovia a výborná kampaň o zjednotení Japonska i bitkou pri Sekigahara v roku 1600. Do slušného počtu národov však pribudli Švédi a Inkovia.
Age of Empires III sa hrá ako pred 15 rokmi, a cítiť viaceré zmeny k lepšiemu. Niektoré mechanizmy sú zjednodušené, systém kariet i AI sa posunul, no stále je vidieť, že jednotky sa občas stratia a majú problémy s prekážkami. Stále však trojka obsahuje zložitejší systém ako prvé dva diely a treba sa ich učiť. Ale odmenou sú dobré reálie, pekné scenáre a najnovšie lepšia grafika i stabilita hry.
Ak ste fanúšikmi série, viete do čoho idete. Ak postupne hráte Age of Empires v definitívnej edícii, za 20 eur dostanete dobrý prídel stratégie a desiatky hodín hrateľnosti. Ale stále je to remake staršej hry a je to cítiť.
Prečo kúpiť?
Desiatky kvalitných misií, veľa dobrých odlišných národov a ich taktika, nové vylepšenia a kvalitnejšia grafika až do 4K, poctivá hrateľnosť
Prečo nekúpiť?
Niektoré chyby AI ostali v remake, vybrané mechanizmy sú zbytočne zložité, časť jednotiek sa stráca (u vás i súpera)
Distribútor: Microsoft
Cena: 20 EUR
Gears Tactics (PC, Xbox One, Xbox Series)
Gears Tactics vyšiel na PC už koncom apríla, no po viac ako pol roku ho Microsoft prináša aj na Xbox konzoly. A hoci sa pri podobnom prestupe strácajú niektoré detaily hry alebo komfort ovládania, Gears Tactics je na oboch generáciách konzol príjemne hrateľný titul. Dokonca prináša možnosti novej grafiky, ak máte k dispozícii silnejšie mašiny.
Prekvapivo sa oplatí hrať aj kvôli deju. Sústredí sa totiž na udalosti okolo Emergence Day, keď začala na planéte Sera vojna medzi ľuďmi a rasou Locustov. Po tomto dni sa všetko zmenilo: mestá sa rozbili na útočiská, ľudia si začali hľadať nové domov. A Gears Tactics prichádza s myšlienkou o mužovi, čo má niečo spoločné s vypuknutím udalostí a vy sa ho snažíte zaistiť. Dej vložil do hry známe postavy, jednotku poskladá aj z nových a prirodzene sa snažíte vyvážiť všetky jej možnosti.
Gears Tactics sú taktická akčná stratégia – čo je výhoda aj pri konzolovej verzii, aby ste si mohli ťah dobre premyslieť a nemuseli bojovať s časovým limitom či ovládaním bez myši. Na mapu sa pozeráte z výšky (izometricky), je pomerne bohatá a skrýva štandardne rôzne možnosti.
V jednotke máte tím vojakov rôznych povolaní a líšia sa používanými zbraňami: niektorí sú ideálni pre agresívnu akciu, iní na podporu či spoľahlivú zálohu. Priebežne sa vyvíja, získavajú skúsenosti, za ne potom aj schopnosti a riešite si ich na štvorcoch suplujúcich vývojové stromy: netreba podceniť podporné jednotky a ich liečenie alebo akčné eso s veľkou mierou deštrukcie.
Stratégia môže pripomínať XCOM s inými mimozemšťanmi, no Gears Tactics majú väčšiu mieru akcie a celkovo sú drsnejšia záležitosť. A v tom je ich čaro: k tradičným prvkom sa snažia priniesť čosi vlastné. Oplatí sa vám študovať terén, skúmať možnosti, ťahy nepriateľov a potom môžete zvoliť vlastné.
Hýbete sa v určitom rádiu, ktorý je však väčší ako v iných hrách – niežeby ste prešli na iný koniec mapy, ale tempo pohybu je rýchlejšie. Navyše v jednom ťahu stíhate viac aktivít: pohyb, úkryt, akciu. Gears dávajú až tri aktivity – ale ikonické úkryty rozhodne treba hľadať ku koncu ťahu.
A tak podobne ako v akčných dieloch, aj tu riešite top pozíciu, vhodnú paľbu či ničenie granátmi, ak ide o väčšiu skupinu nepriateľov. Objavovanie máp je lákavé a navyše dáva extra skúsenosti. Exekúcia je nemenej dôležitá – pri dorážaní nepriateľov a používaní zásadných zásahov máte väčšie výhody.
Pri novembrovom vydaní získala PC verzia novú aktualizáciu a Xboxová získava automaticky nové možnosti. Medzi ne patrí obohatená kampaň s novou postavou, nepriateľmi a väčšou porciou koristi. Pôvodne ste chodili na misie štyria, teraz pribudne piaty člen Jack, čo je robot s vlastným stromom schopností.
Nie je to klasický útočník, ale má vlastné podporné schopností pre váš celý tím. Na druhej strane aby nebola kampaň zrazu oveľa ľahšia, kontrujú autori pridaním ďalších nepriateľov do misií. A navyše nasadzujú Deviant nepriateľov vylepšujúcich blízkych spojencov, čím sú ťažší na porážku.
Nové prídavky sčasti spomaľujú tempo v kampani – máte síce viac ťahov, ale aj viac nepriateľov, tak musíte dlhšie taktizovať a bojovať. A Deviant protivníci vedia byť nepríjemní, lebo zvyšujú odolnosť oponentov a je ťažšie ich poraziť. Celkovo je hra iná a odklonila sa od originálu, takže autori dávajú na výber – môžete hrať klasickú kampaň alebo tzv. Jacked kampaň, kde dostanete Jacka i Deviantov po niekoľkých hodinách hry. Ak ste už hru absolvovali, je Jacked verzia parádna alternatíva, ak by ste išli hrať po prvý raz, zvážil by som či dať prednosť klasike.
Na konzole sa určite netreba báť ovládania. Iste, myš či klávesnica majú svoje čaro, no ovládať kurzor či voľby v menu sa dá s gamepadom dobre, stačí na to pár záťahov na začiatku. Tým, že si vyberáte takticky čo robiť a potvrdzujete svoju voľbu, tak to funguje aj pri Gears Tactics. Nemusíte sa naháňať či báť, že súper vás medzičasom oblafne, lebo sa trápite v menu či hľadáte niečo na mape a ste pomalí.
Gears Tactics majú na Xbox viaceré možnosti grafiky. Najprv som testoval hru na Xbox One X, kde sa dá vybrať z dvoch možností. Hrať v plnom 4K a 30 fps alebo ísť do vyššej rýchlosti (60 fps) a dať si 1440p rozlíšenie. Bohato stačí aj možnosť 1440p60fps, no chápem, že niektorí detailisti budú skúšať aj 4K. Preto som druhú časť kampane testoval už na Xbox Series X a tam sa nerobia kompromisy: hra je tu rovno v 4K a 60 fps, takže je to rozhodne top alternatíva, ak by ste chceli hrať na konzole. Ale ani minulá generácia nie je márna, takže Series X tu pekne titulu pomáha, ale neuzurpuje si ho pre seba. Vyššie rozlíšenie pomáha detailom (najmä pri postavách) a pridá trošku ostrosti.
Ak budete hľadať výživnú taktickú stratégiu na Xboxe, Gears Tactics sa núka na vyskúšanie. A ako to už tradične býva, Microsoft ho vložil aj do Game Pass, takže môžete rovno testovať v predplatnom.
Prečo kúpiť?
Tuhá ťahová stratégia s väčšou mierou akcie, dobré prepojenie s akčnými časťami série, viaceré novinky oproti aprílovému originálu, dobré ovládanie i na konzole
Prečo nekúpiť?
Opakovaná náplň v neskorších fázach, občas zdĺhavé tempo
Distribútor: Microsoft
Cena: 30-40 EUR