Reklama

Starship SN8 pri pristátí explodovala. Nech žije SN9!

Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Včera o 23:45 SEČ SpaceX uskutočnila očakávaný, o deň odložený test prototypu novej nosnej rakety, respektíve kozmickej lode Starship. Prototyp SN8 nie je celkom ani jedno, ani druhé. Prvý stupeň, takzvaný booster SuperHeavy bude mať tvar valca, preto sa prototyp vonkajším tvarom so špičkou a riadiacimi krídelkami podobal skôr na budúcu loď Starship.

Oba komponenty budú v každom prípade poháňať nové motory Raptor, pričom SN8 ich mal iba tri.

Pozrite si

„Stratosférický“ prototyp Starship SN8 od SpaceX finišuje

Prečo používam minulý čas? Preto, že sa opäť ukázalo, aký náročný proces je vývoj nových kozmických nosičov, no zároveň aj to, ako SpaceX nekompromisne a rýchlo napreduje k cieľu.

Zdroj | SpaceX

SpaceX je po včerajšku o krok bližšie k získaniu najsilnejšej rakety v histórii, ktorá pri mnohých aplikáciách zrejme nahradí súčasné úspešné rakety Falcon 9. Prototyp Starship „SN8“ dosiahol významný míľnik v prebiehajúcom vývojovom programe, keď na texaskej základni Boca Chica úspešne odštartoval a vyletel do plánovanej výšky asi 12,5 km.

Spolu so státisícami fanúšikov SpaceX sme sledovali štart a let Starship SN8 v priamom prenose, ktorý SpaceX streamovala na YouTube, ako to u tejto súkromnej vesmírnej spoločnosti býva zvykom. Fascinujúce divadlo narušil asi po dvoch minútach letu incident, pri ktorom zhasol jeden z troch motorov Raptor. Prototyp rakety však ďalej pokračoval v stúpaní aj s dvoma motormi, takže nikto nevedel odhadnúť, či vypnutie motora nebolo súčasťou testovacej sekvencie.

(Celý priebeh testovacieho letu si môžete pozrieť v oficiálnom videu od SpaceX. Samotný štart Starship SN8 začína v čase 1:48:00.)

Neskôr zhasol ďalší Raptor a raketa pokračovala v stúpaní s jediným motorom. Ten bol vypnutý zhruba v čase T+4:45 min od štartu a Starship sa podľa plánu natočila „na brucho“ do vodorovnej polohy a voľným pádom začala kĺzať smerom k zemi. Pohyb bol viditeľne stabilizovaný pomocou ovládaných krídielok.

Keď sa raketa priblížila k zemi, dva motory Starship sa znovu vznietili, raketa sa opäť otočila do zvislej polohy a jej zostup sa spomalil. Prototyp mieril na motorické pristátie na mieste štartu, táto záverečné časť testu sa však nepodarila.

Chýbajúci ťah tretieho motora zapríčinil, že raketa dosadla na zem príliš rýchlo a tvrdo a po dopade explodovala. Nešlo o prvú explóziu v rámci testov Starship, ale žiadny prototyp zatiaľ nedokázal to, čo SN8.

Pozrite si

Musk verí, že SpaceX pošle do roku 2026 ľudí na Mars

SpaceX sa však haváriou nijako nevzrušuje a zrejme ju považuje za bežnú súčasť vývojového procesu. Firma očakávala, že tento testovací let pravdepodobne nedosiahne všetky svoje ciele. Dôkazom môže byť aj to, že už v čase testu SN8 boli v montážnej hale pripravené ďalšie dva prototypy Starship SN9 a SN10.

Zdroj | Twitter

Napriek havárii počas pristátia SpaceX získala cenné dáta, ktoré využije pri zdokonaľovaní ďalších prototypov a nakoniec pri konečnej verzii funkčnej rakety. Elon Musk na Twitteri uviedol, že príčinou zlyhania bol nízky tlak v hornej palivovej nádrži.

Ďalšie prototypy SN9 a SN10 už obsahujú vylepšenia v porovnaní s raketou SN8, ktorá štartovala včera a výskumno-vývojový tím v nich môže rýchlo implementovať aj ďalšie vylepšenia získané z údajov počas posledného pokusu. Ak sa bude dariť, snáď budeme už na budúci rok sledovať, ako Starship dosiahne obežnú dráhu a potom úspešne pristane.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.