K Vianociam patria tradície – už tradične nás pred sviatkami čakajú skúšky trpezlivosti pri nákupoch. Vtedy aj tí menej skúsení siahajú po menej bolestnom on-line riešení. Žiaden začiatočník sa zrejme chybám nevyhne, ale on-line svet nakupovania je predsa len o čosi viac rizikovejší ako hocičo iné – ide tu totiž o vaše ťažko zarobené peniaze.
Ani on-line nakupovanie nie je pred Vianocami bezpečné. Bohužiaľ, zázraky sa v tomto prípade nekonajú, skôr naopak. Šanca ako naletieť podvodníkom je v tomto období ešte vyššia, často aj skúsení používatelia doplatia na svoju naivitu, nevedomosť, či nadmerné sebavedomie („mne sa to nemôže stať!“). Veru tak, stačí málo, chvíľa nepozornosti, ponúkaná výhodná cena a zbytočne prídete o peniaze, prípadne k vám dorazí podradný tovar.
Pred sviatkami mávame ešte menej času, ako zvyčajne. Z každej strany sa na nás valí množstvo neodkladných povinností, ktoré treba do konca roka vyriešiť. Do toho vstupuje reklama sľubujúca rodinnú pohodu, krásne chvíle a hlavne – mimoriadne nízke ceny. Všetko je vďaka internetu oveľa pohodlnejšie, na dosah ruky, bez toho, aby ste sa museli tlačiť v obchodoch a zbytočne zdržiavať. Každá minca však má dve strany.
Ak navštívite nový e-shop, v prvom rade si skontrolujte, či je stránka bezpečná. Adresa webovej stránky by sa mala začínať na „https: //“. Vtedy je pripojenie bezpečné.
Symbol zámku, sa nachádza v paneli naľavo pred adresou webstránky, by mal ukazovať „zacvaknutú“ zámku, resp. svietiť na zeleno.
Pomôcť môže aj informácia o platnosti certifikátu. Kliknite na symbol zámku, mali by sa vám zobraziť informácie o certifikáte stránky. Ak dostanete varovanie o neplatnom certifikáte, rýchlo odtiaľ odíďte.
Na Slovensku môžete podľa zákona vrátiť tovar kúpený cez internet do 14 dní od doručenie – a to bez udania dôvodu. Napriek tomu si pozorne prečítajte všeobecné obchodné a reklamačné podmienky. Ak e-shop nemá žiaden oficiálny postup na vrátenie tovaru a reklamáciu, nájdite si serióznejšieho predajcu.
Aj keď pri on-line nákupe poskytujete predajcovi viac informácií, ako v prípade návštevy kamennej predajne, zbystrite pozornosť, ak začne od vás e-shop pýtať informácie o vašom bankovom účte, číslo OP a vodičského preukazu alebo prístupové heslá.
5 najčastejších podvodov pri on-line nákupoch:
- podvodné reklamy;
- falošné darčekové karty a kupóny;
- podvodné aplikácie;
- falošné internetové stránky;
- phishingové útoky.
Podozrivo lacný tovar, ktorý bežne stojí aj trojnásobne viac, si rozhodne vyžaduje podrobnejšie preskúmanie, ale aj prezretie recenzií o danom e-shope. Podvodníci však dokážu prekvapiť aj z nečakanej strany. Takou môže byť výhodná akciová ponuka na darčekové karty a kupóny. Tu už ľahko naletí aj ostražitý človek.
Vidina zlacnených kupónov a darčekových kariet patrí medzi populárny spôsob, ako vás kyberzločinci nalákajú na ich kúpu. Kliknutím naň si môžete stiahnuť do zariadenia aplikáciu, ktorá vám dokáže nainštalovať trójskeho koňa. Nedávno bol odhalený takýto podvod s kupónmi McDonald’s.
Ochránite sa ľahko – neklikajte na čokoľvek bez rozmyslu. Kupóny sa zvyčajne predávajú cez oficiálne kanály, takže ak ich ponúkajú na inom zdroji, zvýšte svoju ostražitosť na maximum. Podvodné aplikácie na vás nečíhajú len v prípade kupónov. Mnoho e-shopov má vlastné appky, ktoré zjednodušujú nákup. Ich zabezpečenie častokrát nie je na vysokej úrovni a hekeri sa do nich dokážu nabúrať. V tomto prípade je najľahšou ochranou prevencia – nesťahovať aplikácie z nedôveryhodných webstránok. Samozrejmosťou by mala byť prítomnosť bezpečnostného softvéru vo vašom zariadení.
Podvodné reklamy sú ďalšou možnosťou, ako môžete prísť o peniaze. Zvyčajne sa šíria cez sociálne médiá, mnohokrát v kombinácii s heknutými účtami. Na podvodnú reklamu môžete naraziť aj na bežnej webstránke, ktorú pravidelne navštevujete. Vďaka koronavírusu sa takáto forma podvodov zvýšila – ľudia sú častejšie a dlhší čas na sociálnych sieťach, čo podvodníci vedia a náležite využívajú.
Na útoky používajú falošné účty, alebo kupujú už existujúce stránky, tie využívajú na propagáciu podvodných online obchodov. Majte preto na zreteli, že uverejnenie inzerátu na niektorej zo sociálnych sietí nie je zárukou legitímneho predajcu.
Čo sa udeje, keď na takú reklamu kliknete? Budete presmerovaní na stránku s podvodným obsahom, kde si vyberiete tovar, zaplatíte a nikdy v živote ho neuvidíte. Pamätajte, nikto vám nesľúbi toľko a za takú dobrú cenu, ako podvodníci na webe.
Vyvarujte sa bezduchému klikaniu na všetko, čo vo vás vzbudí záujem. Podozrivé je množstvo gramatických chýb v inzercii, citovanie známych ľudí, ale aj odkazy so zaujímavou správou od cudzej osoby cez Instagram, Whatsapp či Messenger. Nezabudnite, ak e-shop sľubuje nezvyčajne dobré ceny, pravdepodobne je falošný. Ak vás nepripraví priamo o peniaze, dostanete treťotriedny tovar, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou nespĺňa bezpečnostné parametre.
Podobne postupujú aj falošné webstránky. Tie sa počas Vianoc zameriavajú na sezónne výpredaje. Kyberzločinci vytvoria dojem, že známy e-shop zriadil samostatnú výpredajovú doménu na umiestnenie vianočných výpredajových produktov. Tradične silnou zbraňou podvodníkov sú phishingové útoky. Môžete dostať e-mail, ktorý sa tvári ako zákaznícka podpora známeho e-shopu a informuje vás, že došlo k chybnému spracovaniu vašej objednávky a ak chcete pokračovať, musíte im poskytnúť osobné údaje, ktoré budú obsahovať číslo vašej platobnej karty a presnú adresu bydliska.
Náš tip: Pokiaľ naozaj potrebujete kupovať cez verejnú Wi-Fi sieť, nakupujte iba cez oficiálnu aplikáciu, nie cez webový prehliadač. Appku si však do zariadenia stiahnite len zo zabezpečenej siete, nie cez verejné Wi-Fi.
Možností ako sa chrániť je viacero. Zvoľte si také riešenie, ktoré poskytuje komplexnú internetovú ochranu pre maximálnu bezpečnosť s minimálnou záťažou na systém. Spoľahlivé bezpečnostné riešenia od ESET-u dokážu odhaliť, zneškodniť a odstrániť aj hlboko skrytý malvér, zbytočne nezaťažujú operačný systém a v prípade straty pomôžu vyhľadať vaše zariadenie.
Úroveň zabezpečenia vám môže zvýšiť aj funkcia ochrany online platieb, ktorá je súčasťou produktov ESET. Zahŕňa v sebe napríklad špeciálny zabezpečený prehliadač, cez ktorý môžete bez obáv platiť on-line. Automaticky poskytuje potrebnú ochranu na stránkach internetového bankovníctva a taktiež šifruje komunikáciu medzi klávesnicou a prehliadačom.
Množstvo ďalších užitočných informácii nájdete na stránke bezpecnenanete. Môžete si prečítať o 10 zaručených tipoch, ako nakupovať on-line a bezpečne, návod ako postupovať ak máte podozrenie, že ste sa stali obeťou on-line podvodu, či viac podrobností o 5 najčastejších podvodoch pri on-line nakupovaní.
Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou ESET.