Reklama

Sony PlayStation 5 - najlepšia konzola hodná okamžitej kúpy?

Michal Korec

Piata generácia PlayStation štartuje s veľkými očakávaniami, rachotom i nedostatkom na sklade. Ale zároveň si aj u nás odbila štart v rozmedzí jedného týždňa po USA či Japonsku. Je to konzola, ktorú by chcel mať každý fanúšik doma? Je dizajn skutočne futuristický a nepraktický? A čo ten SSD disk?

Pozrite si

Xbox Series X – ohromí vás najvýkonnejšia konzola po týždni?

Balenie

Testovali sme PlayStation 5 v diskovej verzii. Škatuľa s ňou sa vyznačuje modrobielou farbou (pozor na Digital Edition v čiernej farbe) a pripomína do veľkej miery PS4 či PS4 balenia. Výhodou je rúčka, ktorá je užitočná pre prenášanie. Obrázok z konzoly sa na vás cerí z troch strán a nechýbajú tri sľubné ikony: 8K, 4K 120 a HDR.

Balenie má vrchnú zásuvku, kde čaká všemožné príslušenstvo. Je tu jednak DualSense gamepad, ale aj tri káble – sieťový kábel (pomerne krátky, 1,5 m), HDMI kábel a USB kábel na nabíjanie ovládače (tie majú prekvapivo rovnaké dĺžky, jeden a pol metra). Z príslušenstva tu nájdete aj stojan, s ktorým sa môžete pohrať, keď budete zvažovať, či bude konzolu lepšie uložiť naležato alebo nastojato.

Okrem manuálov tu už nenájdete ďalšie veci – kto hľadá disk na priloženú hru Astro’s Playroom, hľadá márne, tá je totiž nainštalovaná už priamo v konzole.

Dizajn opäť raz futuristický

O dizajne a najmä veľkosti PS5 sa popísalo mnoho. A keď ju konečne dostanete do rúk po prvý raz, zväčša to bude menší zápas pri vyťahovaní zo škatule. Je to skutočne masívny kúsok, ktorý najviac pripomína launch verziu PS3. Akoby Sony pri neskorších nepárnych konzolách dostalo chuť na veľmi futuristické verzie dizajnu, zatiaľ čo párne verzie (PS2 a PS4) sú skôr hranaté kompaktnejšie.

Dizajn PS5 je taký nečakaný, že spočiatku neviete ako správne konzolu držať a obávate sa, ktoré časti sú vrchné, ktoré spodné a ktoré pevné. Netreba sa však obávať, vnútorná čierna farba s rozmanitými tvarmi a krivkami drží ako pribitá ku vonkajšej bielej. Nie je to súmerný prístroj, ale o to viac sa dá obdivovať a skúmať. Váha: 4,5 kg pre verziu s mechanikou.

Predná strana konzoly obsahuje tlačidlo na zapnutie, tlačidlo na vysúvanie diskov a dva porty: USB-C i klasické USB, napríklad na nabíjanie ovládača. Inak na tejto časti sa najrýchlejšie objavujú odtlačky prstov – je krásna, lesklá, čo ju predurčuje na rýchle capkanie a to stačí iba s konzolou chvíľu hýbať.

Zadná strana obsahuje konektor pre napájací adaptér, HDMI kábel, Ethernet kábel a dva USB porty. Ani PS5 nedostala klasický optický výstup pre zvuk, takže ak budete chcieť prepájať starší receiver či domáce kino, opäť vedie cesta cez rozbočovač a dodatočný nákup.

Spodná strana je jediná matná, vrchná opäť lesklá bez aktívnych prvkov.

Stojan nie je márny

Prvé hodiny som mal konzolu naležato, a je pomerne dlhá pri dĺžke 39 cm. Ostatné rozmery (26 a 10,4 cm) sú zvládnuteľné. Lenže v tejto polohe je ideálne na otvorené police – aby mal vzduch kam prúdiť.

Neskôr som prešiel na vertikálne uloženie. Ani v tomto prípade nemôžete veľmi dať konzolu do tesnej poličky, aby mohla fúkať vzduch preč. Pri vertikálnej polohe využijete aj pribalený stojan. Funguje tak, že najprv odložíte krytku na spodnej hrane konzoly. Priloženým šŕobom treba pripojiť stojan (otázka pol minúty), konzola získa ešte väčšiu stabilitu. Prvý deň som ju používal bez stojanu – a je dostatočne pevná. Ale škoda nevyužiť stojan, keď sa takto núka.

Zdroj | Michal Korec

Prvý štart a prepracované menu

Prvé zapnutie konzoly sprevádza celkom intuitívny tutoriál, kde vás dokonca aj hlasové príkazy vedú, čo máte robiť. Najprv si pripojíte gamepad cez USB kábel: jednak aby ho konzola našla a aby sa vám začal nabíjať skôr ako sa pustíte do hier. Prebehnete si viaceré dôležité nastavenia ako formát obrazu (aby vám v hre potom neutekal alebo nezaberal údaje na vedľajších stranách), pripojenie internetu, aj spôsob zabezpečenia. Hra vám ponúka aj nastavenie stand-by módu: či sa budú ovládače nabíjať alebo chcete na pozadí sťahovať aktualizácie a nové verzie hier. Môžete ísť cestou najnižšieho výkonu, voliť optimalizovanú skúsenosť alebo si nastaviť vlastnú verziu.

Napokon si vytvárate či vkladáte existujúci PSN profil. Ak ste dlhoročný PlayStation hráč, môžete mať aj v novej konzole veľké knižnice hier. Pri prvotnom setupe dostanete ešte možnosť inštalovať si aplikácie ako Netflix, YouTube, Amazon Prime či Disney+ na prehrávanie videí a VOD obsahu.

Zdroj | Michal Korec

Menu konzoly sa do istej miery zmenilo. Sčasti zdieľa logiku z PS4, ale má novú domácu stránku, inak využíva aj spodnú lištu s ďalšími možnosťami menu a chvíľu vám bude trvať, kým sa zoznámite nielen s jednoduchou grafikou, ale aj uložením ikon a funkcií. V ľavom vrchnom rohu vidíte dve hlavné položky: Hry a Média, medzi ktorými sa prepínate. V pravej časti je váš PSN profil, nastavenia či ukazovateľ času.

Zdroj | Michal Korec

Keď na ovládači stlačíte PS logo, objaví sa v spodnej časti lišta s mnohými ikonami, ku ktorej máte ľahký prístup a obsahuje cca desiatku možností. Prvé je tlačidlo Home a hneď za ním nová funkcia Switcher, ktorá vám umožní prepínať sa medzi hrami. Pamätá si posledné hrané hry alebo tie otvorené a rýchlo sa k nim dokáže vrátiť.

Táto funkcia je ešte viac posilnená cez vyššie ikony, kde svieti postup v hre v percentách a môžete sa dokonca katapultovať späť do konkrétneho levelu. To je spôsob, akým autori po novom pracujú s dátami a rýchlymi SSD diskami. Netreba načítať dlhé intro, menu, pozíciu, ale dá sa dostať do hry v rozličnom bode.

V menu nájdete ďalej ikonku s notifikáciami (informujú vás o stiahnutých hrách), je tu aj tzv. Game base, kde sú údaje o iných hráčoch (ľahko zistíte, kto je on-line) a čiastočným prekvapením je, že sa tu nachádza aj lišta so sťahovanými hrami (Downloads). Ale pozor, iba vtedy, keď niečo sťahujete, inak v menu ani nefiguruje a hľadáte ju márne. Je tu aj info o hudbe, mikrofóne, pripojených perifériách (tu vidíte ako máte nabitý gamepad), opäť váš profil a tlačidlo na vypnutie konzoly.

Nad týmto menu sa nachádzajú Aktivity a zobrazujú rôzne udalosti v hrách alebo slúžia ako promo na hry. Často je tu aj váš progres v percentách a hra vás takto priamo láka, aby ste sa k nej vrátili: skrátka ukazuje 66% postupu a vás máta, aby ste level dokončili na 100%. Alebo tam svieti veľká 0% a vtedy by ste si radi načítali level – rýchly SSD disk vám pritom umožní napríklad Astra pustiť za pár sekúnd.

Zdroj | Michal Korec

Silnejší hardvér a nové funkcie

Riešili sme ich už mnoho ráz, ale neškodí si ich zopakovať: 8-jadrový AMD Zen 2 procesor, 16 GB pamäte, grafická karta dosahujúca výkon 10,32 TFlops a najmä prísľub 8K grafiky či 120 fps. A čo je najdôležitejšie, nový rýchly SSD disk s kapacitou 825 GB.

Nuž s diskom to bude celkom veľká výzva pre hráčov mamutích hier. Na rovinu treba priznať, že dostanete priestor 664 GB a ak ste si náhodou zvykli na 1 TB disky pri PS4 Pro (či konkurencii Xbox One X a Xbox Series X), tu budete mať jednoznačne pocit, že disk sa zapĺňa dosť rýchlo. Všetko závisí od hier, ale napríklad doprajte si nové Call of Duty: Black Ops Cold War (150 GB), k tomu repete pre The Last of Us Part II a Final Fantasy VII Remake (po 90 GB) a tromi hrami ste zapratali polovicu disku. Iste, iné hry sa pohybujú okolo triezvejších veľkostí 30 až 50 GB, ale je možné, že do budúcnosti sa bude veľa mazať a žonglovať s hrami, ktoré si zaslúžia byť na disku a ktoré pôjdu preč.

Pocit z rýchlejšieho načítavania hier sa dostaví veľmi rýchlo, najmä ak hráte tituly, kde sa čaká viac ako minútu na nový level či preteky. Najviac to cítiť na hrách, kde často zomierate, niekam cestujete alebo pri pretekárskych hrách. Otvorené svety, fast travel, presúvanie sa inam – čo kedysi trvalo 20-30 sekúnd, to SSD disk PS5 zvládne teraz cca za 3 až 5. A opäť platí, že najviac sa skracujú načítavacie časy pri štartoch hier, ostatné skrátenia počas hry zatiaľ toľko necítiť.

Taký Astro’s Playroom je naprogramovaný parádne a skoky do levelov či svetov trvajú pár sekúnd. No zároveň treba uznať, že je to malá hra (8 GB), takže nenačítava toľko dát. Pocity rýchlosti doručí…

Samozrejme, mnohí hráči sa tešia aj na vyššie rozlíšenia a ray tracing. PS5 ich doručí tak, že mnohé hry sa snažia vyšplhať na 4K, prípadne osciluje okolo rozlíšení 1800p alebo 1620p. Ak ste fanúšikom rýchlej grafiky, skôr vám budú imponovať vyššie rýchlosti ako tradičných 30 fps – autori hier sa budú snažiť o 60 či až 120 fps. Často dostávate na začiatku hry aj na výber, či uprednostníte kvalitu obrazu (rozlíšenie, efekty) alebo rýchlosť. A ak máte iba FullHD TV, stale môžete získať nové vychytávky a lepší výkon hier vďaka PS5.

Ray tracing je už viditeľnejšia technológia svetiel a odleskov, ktorú si začíname užívať, no podobne ako pri PC či Xbox Series X, tituly budú pribúdať postupne. Hoci aktualizácie vychádzajú aj na staršie tituly.

Gamepad DualSense – najväčší krok next-gen?

Ak si odpočítame netradičný dizajn, vysoký výkon a SSD disk, najviac vás ohúri od začiatku práve ovládač. A keď začnete s ním hrať prispôsobené hry, bude to ešte väčší posun vpred a konečne azda pocítite, že máte next-gen konzolu. Alebo že sa s ním hra predsa len inak a je to aj nový zážitok.

Sony stavilo nielen na nový názov DualSense, ale celkovo odlišný prístup a prejavuje sa vo viacerých smeroch. V prvom rade je ovládač trošku väčší ako klasické DualShocky a má aj futuristickejší dizajn. Trošku väčšie rozmery môžu potrápiť malých alebo príliš zvyknutých hráčov – ale po pár dňoch si ich neuvedomíte. Stále však ľahko padne do ruky a ovládacie prvky si na ňom nájdete ľahko.

Štandardná čiernobiela farba krásne ladí s dizajnom konzoly: väčšina plochy je biela, na nej trónia priesvitné tlačidlá a medzi nimi trackpad na dotykové ovládanie. Dvojica malých tlačidiel na zdieľanie a menu funguje ako kedysi. V čiernej časti čakajú analógové páčky, zatiaľ pevné a výborne navrhnuté. Medzi nimi je nové tlačidlo PlayStation v tvare loga značky, funguje na vyvolávanie menu. Pod ním je tlačidlo mikrofónu. Spodná strana obsahuje 3,5mm jack na pripájanie slúchadiel. Vrchná strana má dve ľavé a dve pravé spúšte (tak Sony volá tlačidlá L1, L2, R1, R2) a USB-C konektor.

Veľkým plusom je drsnejší povrch v zadnej časti, vďaka ktorému je DualSense pripravený na dlhšie herné seansy a zrejme sa nebude ľahko šmýkať.

Najväčšie prísľuby DualSense ovládača sú v haptickej odozve. To v praxi znamená, že vibrácie by mali byť presnejšie, intenzívnejšie a premenlivejšie. Kvôli tomu sa ovládač aj trošku zväčšil a nemal by rozlišovať iba tradične silnejšie a slabšie vibrácie, ale ponúknuť čosi viac. Vibrácie môžu byť zrazu jemnejšie a sú prepojené s prostredím: keď prechádzate po piesku, skle alebo dopadajú na vás kvapky, ovládač vám to dá pocítiť. A dokonca sa snaží navodiť aj smer pohybu, čo je prepojené potom s 3D audiom, ktoré vychádza priamo z ovládača.

Iné využitie vibrácie ponúkajú aj adaptívne spúšte na boku DualSense. To je cítiť najmä pri zbraniach v hre – keď strieľate z luku, dostanete spätnú väzbu. V iných hrách cítite takto vyčerpanú postavu, dostávate silnejšiu odozvu. A parádne využitie ponúka napríklad Call of Duty Black Ops Cold War, kde každá zbraň reaguje trochu inak a dostávate citeľné vibrácie do ruky ako pri reálnej streľbe.

Napokon pracuje DualSense lepšie aj so zvukom, takže niektoré hry si vyslovene pýtajú, aby ste ich hrali bez slúchadiel a mohli si užiť práve reproduktor ovládača. To platí najmä pre Astro’s Playroom i pár ďalších. Odvrátená strana stále vibrujúceho či húkajúceho DualSense je, že v miestnosti s vami neocení tieto zvuky a rachot iná osoba – môže to byť pre ňu rušivé oproti klasickým ovládačom.

Uvidíme, koľko hier začne využívať DualSense naplno, lebo niektoré tituly pri vydaní pracujú trošku so zvukom, ale vibráciám sa zatiaľ nevenujú, čo je škoda.

Hlučnosť sa určuje zatiaľ ťažšie

Je PlayStation 5 hlučná konzola? Na začiatku bola PS5 tichšia a bol som milo prekvapený, že oproti PS4 sme sa posunuli ďalej, no pri čítaní dát alebo väčšej záťaži sa dokáže prejaviť. Stačilo mať konzolu zapnutú hodinu a už ste ju vedeli registrovať. Veľa závisí aj od hry či vzdialenosti od konzoly. Ak ju máte 3,5m od seba v poličke, nepočujete ju takmer vôbec. Ak je však cca 2,1 m od vás ako u mňa, vnímate ju výraznejšie. Čo sa týka hier, Demon’s Souls beží celkom hladko a aj Call of Duty: Black Ops Cold War, no taký Spider-Man dokáže dať viac zabrať.

Standby mód prináša podobné dojmy: ak sa s konzolou nič nedeje, je to nenápadný kus hardvéru. Ale keď konzola maká na pozadí, sťahuje dáta či aktualizáciu, mierne fúkanie kusu bolo vnímať aj po dvoch-troch hodinách standby módu.

Stále však platí, že PS5 patrí skôr medzi tichšie konzoly, no rovnaký pocit som mal kedysi aj pri novej PS4 a po roku sa začali prejavovať niektoré hry naplno, konzola začala naplno zaberať a decibely išli vyššie. V momente, keď sa objavia náročnejšie tituly, ktoré mašinu žmýkajú naplno, už ju počuť oveľa výraznejšie ako keď načítava staršie hry. Preto zatiaľ ťažko hodnotiť.

Hry, spätná kompatibilita a PS Plus Collection

Nových hier na PS5 nie je veľa, ale čaká vás pár zaujímavých kúskov. Vedie ich Astro’s Playroom, ktorý je priamo na disku, čo je výhoda – netreba ju sťahovať a môžete okamžite hrať po vybalení a pripojení konzoly. To je výborná správa pre rodičov, ktorí kúpia konzolu deťom a hneď budú mať ratolesti aj čo hrať. Astro je parádna ukážka možností konzoly i DualSense ovládača, poteší nováčikov a aj veteránov, lebo tým ukáže prierez generáciami PlayStation a často mrká na hráča.

Ďalej sa dá spomenúť Sackboy ako ďalšia behačka plná dobrých nápadov a solídnou veľkosťou. Je tu aj rozšírenie Spider-Man: Miles Morales alebo možnosť investovať do ultimátnej edície, kde dostanete aj prvého Spider-Mana. PS5 grafika je lepšia, rýchlejšia, obsahuje aj ray tracing a ak ste ho náhodou nehrali, čaká vás slušná porcia obsahu a nádherná prehliadka mesta so svetlami a efektmi.

Ak patríte medzi hard-core hráčov, oceníte remake Demon’s Souls, čo je úplne prvý titul v tzv. Souls sérii. Pôvodne vyšiel na PS3 – a PS5 verzia ponúka prepracovanú grafiku, lepšie ovládanie a menej temnoty. Na druhej strane obtiažnosť je stále vysoká a v tejto akčnej RPG bude umierať veľmi často.

Čakajú vás aj aktuálne multiplatformové hry, ktoré dominujú tejto sezóne: Assassin’s Creed: Valhalla, Watch Dogs: Legion pre milovníkov akcie a otvorených svetov. Call of Duty: Black Ops Cold War pre fanúšikov strieľačiek. Sú tu aj športy (NBA 2K21 sa dá hrať už teraz, FIFA 21 dostane update v decembri) a výborne vypálili aj preteky, ktoré sa parádne hrajú s DualSense ovládačom: DiRT 5 a WRC 9.

Prechod z PS4 na PS5 má vďaka použitému hardvéru ešte jednu devízu: spätná kompatibilita funguje na väčšine titulov, ktoré takto môžu získať výhody: lepšie rozlíšenia, vyššie rýchlosti i kratšie časy načítania. Naposledy bola hladká kompatibilita pri Sony platformách pred 20 rokmi pri PS2, takže tu Sony dobre dobieha konkurenciu, ktorá si na tomto aspekte výrazne zakladá.

Príjemným bonusom pre majiteľov PS5 je tzv. PS Plus Collection. Ak si budete platiť PS Plus, máte k dispozícii 20 AAA hier – polovica je priamo od Sony (Bloodborne, God of War, Uncharted 4, The Last Guardian, Days Gone či The Last of Us Remastered), druhá od iných firiem (skvelá RPG Persona 5, Final Fantasy XV, Battlefield 1, Mortal Kombat X, Call of Duty, Crash Bandicoot i Fallout 4). Niektorí PS5 hráči už začali s PS Plus Collection aj obchodovať a Sony im banuje konzoly, pozor na to.

Bude to hit? A pre koho?

PlayStation 5 je azda najlukratívnejší hardvér týchto Vianoc. Absolútne nedostatkový tovar, po ktorom sa zaprášilo v prvej várke pri vydaní 19. novembra 2020. Na ďalšie kusy sa bude čakať asi do Nového roka, ale treba si uvedomiť, že PS5 je primárne o prísľube do budúcnosti.

Komu sa ju podarí zadovážiť hneď, dostane silnú next-gen konzolu s očakávaným vyšším výkonom (lepší procesor i grafika, viac pamäte), ale najväčší posun vpred bude vidieť pri rozlíšení (aj 4K) či ray tracingu a rátať ho pri kratších časoch čítania dát vďaka SSD disku. Najväčší pocit next-genu však doručí DualSense ovládač. Je to iná liga, novší zážitok a jeho funkcie cítiť už pri prvých hrách. V tom smere ukáže PS5 iné devízy a posúva nás ďalej. Je iné hrať vlastné hry, ale zároveň aj multiplatformové kúsky ako Call of Duty Black Ops Cold War s týmto zážitkom.

Samozrejme, ak máte starú PS4, asi má najlepšie roky za sebou a chcete pokročiť. Aj aktualizácia zo 4-ročnej PS4 Pro má istý význam. Ale ak sa neženiete za vyšším výkonom či 4K, stále si zahráte veľa titulov na pôvodnej konzole. Chýbať vám môže DualSense ovládač pre pár hier.

Vybrať si môžete z 500-eurovej plnej verzie s mechanikou a 400-eurovej Digital Edition, pričom Sony dodáva zatiaľ oveľa viac drahších verzií. Musíte sa rozhodnúť, či máte dosť PS4 diskov a využijete ich aj na PS5 alebo ste už prešli na digitálnu distribúciu.

Slovensko je tradičná bašta PlayStation, a tak je zrejmé, že PS5 sa bude dariť. No rovnako ako ostatné krajiny si na vykrytie záujmu počkáme mesiace. Fanúšikovia ju určite budú zháňať, a ak čakáte nové zážitky a potrebujete aspoň 5-6 exkluzívnych hier, tento štart je iný, hier je menej a je to skôr o túžbe mať nový hardvér čo najskôr. Presne to vidieť aj na tohtoročnej ponuke – časť hier stále prišla aj na PS4, ostal iba Demon’s Souls. Takmer 120-miliónová PS4 základňa sa opúšťa ťažko.

No Sony svoju úlohu splnilo výborne. Doručilo nový silný hardvér, vysoký výkon, pekné menu (hoci nie každému hneď sadne), aj prekopaný ovládač s novými zážitkami. Je to kvalitný nástupca PS4 bez väčších chýb, pripravený minimálne na 5-6 rokov. A výhoda je, že obe verzie núkajú jednotný výkon. Nie je to možno taká výrazná revolúcia ako prechod z PS na PS2 či z PS2 na PS3, no každá ďalšia generácia to už má s nástupom ťažšie, lebo hnať rozlíšenia na 4K či 8K nie je také jednoduché a nie každý ich okamžite uvidí. Ale sedemročný hardvér PS4 už zastaráva a ak sa tvorcovia i hráči chcú posunúť ďalej, je príchod potrebný. Iste, existencia PS4 Pro či aktualizácii mení pohľad – ale pri súčasnej PC architektúre v konzolách môžeme čakať menšie skoky aj v budúcnosti.

Konzolu Sony PlayStation 5 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Pozrite si

Micosoft Xbox Series X a Sony PlayStation 5 – tvárou v tvár

PS – Ako sa zmenili konzoly za 20 rokov

A na záver malá retrospektíva, ako sa zmenil dizajn a veľkosť PlayStation konzol za dve dekády. Porovnajte si staručkú PlayStation 2 a novú PlayStation 5.

Zdroj | Michal Korec
Zdroj | Michal Korec
Zdroj | Michal Korec
Zdroj | Michal Korec

Porovnajte si aj ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.