Reklama

Ako si doma vytvoriť dokonalý home office? Rukami a celkom jednoducho

Števo Porubský

Aj vy už od apríla sedíte väčšinu času doma, na tzv. home office? Aj vám už lezie na nervy kuchynský stôl, príp. konferenčný stolík v obývačke? Nemáte ale náhodou doma nevyužitý kút, ktorý by ste mohli prerobiť na dokonalý home office, do ktorého sa radi uzatvoríte? Máme pre vás návod ako si niečo také spraviť aj doma.

Priznávam, doma mám už niekoľko rokov jednu miestnosť zvanú pracovňa, hoci medzičasom sa z nej stala hosťovská izba a tvorí sa v nej aj knižnica. V jej kúte je ale ideálny priestor na pracovný stôl, ktorý som si po rokoch konečne dal dokopy ako bolo pôvodne zamýšľané.

Už veľmi obyčajnú a hlavne odretú bielu dosku nahradila drevená a obrovský externý monitor levituje nad stolom. Presne tak som to chcel a navyše pribudlo aj niekoľko drobností.

Čo budete na home office potrebovať?

      • Preglejku alebo iný materiál na dosku pracovného stola.
      • Uholník alebo nohy na pracovnú dosku.
      • Rúru a kotvy z hobby obchodu + príp. čiernu farbu v spreji.
      • Skrutky, hmoždinky, lepidlo.
      • Náradie – vŕtačka, vrtáky, skrutkovač, imbusový kľúč.
      • Externý monitor.
      • Držiak na káble.

Ako na to?

Tento návod nemusí sadnúť každému, nie každý má presne takýto kút kdesi doma, no verím, že návod aspoň inšpiruje ako si spraviť home office o čosi prijateľnejší ako vyššie spomínaný kuchynský stôl alebo konferenčný stolík v obývačke. Ak vám ale tieto pracovné miesta aj tak sedia, odporúčam našu sériu článkov Zdravie v kancli.

Poučený z minulosti, z rezania starej bielej stolovej dosky, ktorú som chcel mať tvrdohlavo od steny k stene s tým, aby neboli medzi ňou a stenami, som brezovú preglejku zrezal o čosi viac. Dôvod je jednoduchý. Masívna preglejka je podstatne ťažšia na manipuláciu a takmer nekonečné dolaďovanie rezu. Steny totiž nie sú nikdy rovné. Vďaka väčším medzerám medzi stenou a doskou som preglejku dokázal napasovať na miesto na prvý pokus.

(Druhú preglejku namiesto parapetnej dosky si nevšímajte, dôvod na výmenu plastovej parapety bol nie len estetický, ale aj opravovací – majstri rám okna neutesnili poriadne čo som pociťoval hlavne v zime. S home office ale vôbec nesúvisí, iba mi spravil robotu navyše stierkovaním a brúsením.)

Pracovná doska je z 18 mm brezovej preglejky, ktorú som v prednej časti ešte 2x podlepil a zoskrutkoval, čím sa vytvorila pomerne masívna takmer 6 cm doska. Aspoň na prvý pohľad. „Zlepenec“ siaha do zhruba 25 cm hĺbky, takže pod notebookom a rukami sa mi doska neprehýba. Vo vzdialenostiach okolo 50 a 80 cm, čo je už koniec stola, sú podlepené 15 cm pásy pre zvýšenie tuhosti pracovnej dosky.

Kým schla stierka, na stôl som rozložil jednotlivé prvky, aby som sa s nimi zžil a vyskúšal si výšku stola. Kým klasické nohy stola majú unifikovanú výšku, v mojom prípade si výšku môžem prispôsobiť podľa potrieb. Ja som tú svoju celkom trafil, no viem ju pomerne rýchlo zvýšiť i znížiť.

Pracovná doska je totiž osadená na štyroch uholníkoch, na ktoré som pre lepšie rozloženie hmotnosti dal priečne dosky. Pridaním dosky navyše stôl zvýšim, odobratím dosky zas výšku pracovnej dosky viem znížiť.

V zadnej časti pod stolom je ukotvený držiak káblov. Nič špeciálne, klasický držiak na káble od švédskeho nábytkového giganta.

Známe porekadlo dvakrát meraj a raz strihaj sa netraduje pre nič za nič… myslite na to.

Prečo externý monitor?

Okrem toho, že externý monitor rozširuje pracovnú plochu notebooku je možné s ním zlepšiť zdravie. Na displej notebooku pozeráme totiž vždy smerom nadol (riešiť je to možné špeciálnym podstavcom, ktorý zdvihne notebook, no je nutné používať externú klávesnicu a myš). Externý monitor je možné umiestniť tak, aby ste sa naň pozerali priamo pri sedení s vystretým chrbtom.

Viac o zdraví v kancelárii nájdete v našom špeciálnom seriáli.

Po skontrolovaní výšky monitora a dokončení stierkovania (vás by to malo obísť) je čas na ukotvenie monitora. V minulosti som zvažoval zariadenie na levitáciu pomocou magnetov, no to ma vzhľadom na komplikovanosť systému a nepriaznivý vplyv na elektroniku prešlo. Taktiež som nechcel nechať niekoľko stoviek eur za masívne ramenu, ktoré by držalo monitor z jednej alebo druhej strany.

Riešením sa stala hobby rúra s kotvami, ktoré kúpite v azda každom hobby obchode. Originál sú oceľové prvky bez povrchovej úpravy, no jedna čierna farba v spreji a matný lak to spravili. Pozor však na striekanie v domácnosti, nikdy to nerobte, všetko budete mať pokryté čiernou vrstvou jemného prachu, nech si kúpite aj farbu v spreji na vodnej báze (nesmrdí ako bežný sprej).

Rúra má výhodu v tom, že po osadení viem stále monitorom hýbať do strán, ale aj ho mierne naklopiť. Monitor je ukotvený na jednoduchom základnom VESA držiaku. Keďže je ale určený pre kotvenie na stenu, musel som ho mierne upraviť – vyvŕtať doň dva otvory pre skrutky.

Namontovanie už trvalo iba niekoľko minút – jedna časť sa ukotvila na monitor, druhá na pomocné kotvy na rúru, taktiež kúpiteľné v hobby markete. V rovnakom oddelení som zohnal aj hák, ktorý si nájde využitie na slúchadlá.

Hoci môj BenQ monitor má 32 palcov a držiak je určený pre displeje do 26 palcov, dôležitá je maximálna hmotnosť, ktorú vie stojan uniesť – 20 kg. BenQ EW3270U má zhruba 7,5 kg, takže žiadny problém.

Home office po čase

Až po čase fungovnia v „novom“ home office zisťujem, že čierna lampička pôvodne určená na nočný stolík nebol vôbec dobrý nápad. Síce v pozadí znižuje „ťahanie očí“ od monitora, no keď chcem niečo čítať z papierov, som nahratý. Zvažujem preto inú lampičku, ideálne na kĺbe, ktorú by som vedel polohovať podľa potrieb.

Pod monitorom mám uložený staručký hardvér, ktorý je už len na okrasu. Na to, aby som ho zachoval v čo najlepšej kondícii čo najdlhšie, ukryl som ho pod akvárium. Áno, sklenené „vitrínky“ sú akvária otočené hore nohami.

Drevená pracovná doska bol pre mňa osobne výborný nápad. Preglejka z brezy má výraznú štruktúru, čo sa mi páči, no zároveň drevo stále vonia, čo je príjemné pri dlhom sedení za pracovným stolom.

Do budúcna uvažujem aj o možnosti prerobenia na pracovný stôl pre státie za počítačom. O tom ale až nabudúce…

Pre zaujímavosť, mimo monitora a kancelárskej stoličky, ma úprava, resp. vytvorenie home office vyšlo na zhruba 100 €, vrátane akvárií a stolovej lampičky.

Verím, že návod vás aspoň trochu inšpiroval k prípadnému vytvoreniu časti, v ktorej sa môžete „uzavrieť“ a v pokoji pracovať z domu. Je mi jasné, že nie každému takýto typ práce vyhovuje, no ako všetko na svete, aj to má svoje výhody i nevýhody.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.