Reklama

Toyota trénuje (nielen) domáce roboty

Zdroj | Toyota
Juraj Procházka
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Najväčšia automobilka investuje veľa prostriedkov do vývoja a výskumu, no nevenuje sa len vývoju nových technológií pre automobily. Popri elektromobilite a autonómnych systémoch jazdy je jej záber podstatne širší a zahŕňa napríklad robotiku a technológie spojené s ekológiou a urbanizmom. Toyota sa angažuje aj pri projekte japonského mesta budúcnosti Woven City.

Podobne ako konkurenčná Honda, ktorej humanoidný robot Asimo je dobre známy, aj Toyota venuje veľa pozornosti robotom, a to nielen tým humanoidným, ktoré zodpovedajú nášmu stereotypu predstavy vďaka sci-fi produkcii.

Pozrite si

Toyota T-HR3 je nový robot s ľudskými pohybmi

Je to paradox, pretože najrozšírenejší robot v domácnosti – robotický vysávač – má formu pripomínajúcu trilobita. Aj menšie projekty z oblasti robotiky zamerané na zábavu, ako robot-kozmonaut Kirobo, alebo robot-basketbalista, ktoré Toyota vyvinula zodpovedajú tomuto humanoidnému stereotypu.

Ale v Toyota Research Institute (TRI) v Los Altos v Kalifornii vyvíjajú aj praktické robotické riešenia, určené na pomoc v domácnosti. V tomto prípade účel svätí prostriedky a výkon je dôležitejší ako formálny dizajn.

Zdroj | Toyota

Výskumný ústav TRI bude testovať aj najnovšie prototypy stropného robota a robotického ramena slúžiaceho na prenášanie krehkých predmetov, napríklad kuchynského riadu. Toyota na týchto robotoch nepracuje s cieľom nahradiť ľudí, ale zlepšiť  kvalitu života seniorov a hendikepovaných.

Pozrite si

Roboty do roboty, pre zábavu, aj do hororu

Na to, aby mohli roboty efektívne pomáhať v domácnosti musia vedieť rozpoznávať a zohľadňovať individuálne potreby, zvyky a životný štýl ľudí.  Preto tím robotiky v TRI spolupracuje s oddelením, ktoré skúma skúsenosti používateľov, aj so sekciou priemyselného dizajnu, aby vypracovali riešenia, zodpovedajúce skutočným potrebám používateľov.

Zdroj | Toyota

Steffi Paepckeová, vedúca tímu užívateľských skúseností v TRI hovorí: ,,Ešte pred pandémiou COVID-19 sme vycestovali do Japonska, kde sme navštívili domovy seniorov a sledovali ich každodenný život. Zistili sme, že obľúbenou činnosťou mnohých je varenie, aj keď s pribúdajúcim vekom sa môže stať skôr záťažou. Varenie pre blízkych a spoločné stolovanie je však pre ľudí veľmi dôležité a pomáha posilňovať rodinné vzťahy. Preto môže byť automatizovaný kuchynský robot pre seniorov síce fyzickou pomocou, ale zároveň môže dramaticky poškodiť kvalitu ich spoločenského života.“

Cieľom nie je len priniesť ľuďom nové prístroje, ale nájsť spôsoby, ktoré im umožnia viesť šťastnejší a plnohodnotnejší život. Výzvou je pochopiť, ako rozvíjať roboty pre domácnosť a nezabudnúť, že každý z nás je individualitou. To je problematika zďaleka presahujúca kybernetiku.

Zdroj | Toyota

Práca robotov v továrňach je presne definovaná a naprogramovaná, pretože  pracujú v kontrolovaných podmienkach. V bežnej domácnosti je však často plno prekvapení, preto domáci robot musí pri svojej činnosti flexibilne reagovať na to, čo  vidí.

Zdroj | Toyota

Vývoj preto ráta s učením robotov od ľudí v reálnom prostredí, aj na simulátoroch. Tréner vidí to isté ako robot a pomocou virtuálnej reality mu dáva príkazy na niekoľko rôznych činností. Tím robotiky v TRI pracuje na zovšeobecnení tohto typu učenia, aby robot, ktorý sa naučí napríklad utrieť pracovnú dosku, vedel túto úlohu zvládnuť v každej kuchyni. Nové zručnosti, ktoré sa naučí jeden robot by sa mali automaticky naučiť aj všetky ostatné.

Zdroj | Toyota

Ďalším nápadom vývojárov Toyoty je stropný kuchynský robot, pohybujúci sa po koľajniciach zavesených pod stropom. Stiesnené priestory v bytoch a úzke chodby  môžu robotov veľmi obmedzovať v prevádzke a tie zas môžu zavadzať ľuďom. Robot pohybujúci sa po stropných koľajniciach je zaujímavým riešením. V súčasnosti takýto robot dokáže vyčistiť kuchynskú pracovnú dosku, alebo vložiť riad do umývačky. Robotické rameno pomocou mäkkých vankúšikov vie jemne uchopiť aj krehké predmety, ako sú poháre na víno.

Pozrite si

9 najbláznivejších robotov Boston Dynamics, ktoré naháňajú hrôzu

Vývoj komplexných robotických pomocníkov pre domácnosť nie je jednoduchý a ešte ťažšie je nájsť správny balans medzi odbúraním namáhavej rutiny a ponechaním kreativity pri vykonávaní domácich prác pre ľudí. Toyota sa snaží uplatňovať empatický prístup zameraný na podporu ľudských potrieb, nie na bezduchú automatizáciu. Výkonný riaditeľ tímu Gill Pratt, to charakterizoval ako skvalitnenie života, nie nahradenie ľudských kapacít. Nové technológie nám majú umožniť žiť a pracovať tak, ako zamladi.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.