Huawei Mate 40 Pro a Pro+ sú vlajkovými loďami so všetkým, čo k tomu patrí. Prémiový dizajn dopĺňa nádherný zakrivený displej, v útrobách výkonný čipset a na zadnej strane zas nová zostava fotoaparátov. Práve na ňu sme sa pri našom testovaní modelu Mate 40 Pro zamerali a vyskúšali, čo všetko novinka dokáže.
Je to už nejaký ten piatok, čo som mal v rukách vlajkovú loď od Huawei a preto ma opäť prekvapilo, ako perfektne má tento výrobca vychytanú výrobu a prácu s materiálmi. Toto je prémiový kúsok na prvý pohľad a poznať to už po zapnutí 6,76“ Horizon Display obrazovky s výrazným 88° zakrivením po bokoch.
S displejmi aj čipsetmi to však dnes vedia už viacerí, my sme sa preto zamerali na niečo iné – fotoaparáty. Práve pri nich totiž robí Huawei Mate 40 Pro najväčší skok vpred, pričom to neplatí len pre zadnú, ale aj prednú zostavu senzorov. Poďme na to však pekne poporiadku.
Fotoaparáty na zadnej strane smartfónu Huawei Mate 40 Pro vám padnú do oka hneď na prvý pohľad, vďaka veľkosti, ale aj tvaru samotného modulu. Ten z tela smartfónu poriadne vytŕča, no keďže má tvar kruhu a je umiestnený presne v strede, Mate 40 Pro sa vďaka tomu ako jedna z mála vlajkových lodí na stole nekýve. Predpokladám však, že väčšina majiteľov si aj tak smartfón okamžite po rozbalení schová do silikónového obalu, ktorý je súčasťou balenia.
50 Mpx prekvapenie
Hlavnú úlohu v tejto zostave zohráva takzvaný Ultra Vision fotoaparát s rozlíšením 50 Mpx, v praxi až 1/1,28“ senzor s clonou f/1,9, všesmerovou fázovou detekciou a už pre Huawei typickým RYYB farebným filtrom. Pri ostrení tomuto hlavnému fotoaparátu dopomáha laserový senzor.
Špecifikácie však dajme na chvíľu bokom a na tento fotoaparát sa pozrime tak, ako ho bude využívať 99 % používateľov, teda štýlom „namier, zaostri, stlač spúšť a prezeraj/zdieľaj“. V dobe „výpočtovej fotografie“, ako tomu hovorí Apple, sa totiž ani zamýšľať nad špecifikáciami a nastaveniami fotoaparátu neoplatí. Huawei Mate 40 Pro prekvapí aj v plne automatickom režime.
Osobne patrím medzi tých, ktorí aj napriek kvalitnému smartfónu vo vrecku počas dôležitých životných a rodinných situácií opráši klasickú zrkadlovku, na ktorú sa až doteraz smartfóny nedoťahovali. Pri Huawei Mate 40 Pro by som z nej pravdepodobne prach utieral iba zo slušnosti, drvivú väčšinu situácií totiž hlavný fotoaparát zachytí v kvalite, pri ktorej už zapínanie klasického fotoaparátu pre bežného smrteľníka ako som ja nemá veľký význam.
Ako fotí Huawei Mate 40 Pro počas dňa, si môžete pozrieť na záberoch nižšie. Otvorením fotografie v novom okne alebo tabe si ju môžete prezrieť v plnom rozlíšení.
Fotoaparát nesklame ani v noci, kde už tradične úraduje okrem samotného hardvéru aj softvér schopný predĺžiť uzávierku fotoaparátu a fotografiu zosvetliť a do-ostriť aj dodatočne po stlačení spúšte. Súčasťou ponuky režimov fotoaparátu je aj špeciálny režim Noc, ktorý sa však podľa môjho názoru neoplatí zapínať.
Pri štandardnom predĺžení uzávierky na 7 sekúnd vyzerajú snímky prakticky identicky s tými, ktoré vytvoríte v klasickom režime. V režime s predĺženou uzávierkou vám navyše budú robiť zbytočne starosti tie sekundy navyše, počas ktorých budete musieť pre ostrosť fotky držať smartfón pevne, ideálne v statíve. Za to tie snímky skrátka nestoja a fotoaparát nechajte pracovať „v automatike“.
Najväčším problémom pri nočnej fotografii je vytvorenie ostrého záberu len tak „z ruky“. Huawei Mate 40 Pro v tomto smere nie je najrýchlejším fotomobilom, čo však neznamená, že by bol v noci úplne nepoužiteľný, to ani zďaleka. Chce to však skrátka trochu cviku a najmä pevnú ruku.
Keď krok dozadu nestačí…
Do výbavy vlajkovej lode už dnes patrí aj ultraširokouhlý fotoaparát, tentokrát zastrešený snímačom s rozlíšením 20 Mpx a objektívom s clonou f/1,8. Keď sa ultraširokouhlé fotoaparáty začali objavovať v prvých smartfónoch, kvalitou za hlavným fotoaparátom väčšinou výrazne zaostávali. To je už minimálne v prípade smartfónu Mate 40 Pro minulosťou.
Pri priamom porovnaní fotografií z klasického a ultraširokouhlého fotoaparátu si síce môžete všimnúť rozdielnu teplotu farieb, no kvalitatívne sú na tom fotografie prakticky vyrovnané a to aj v prípade, že si ich zobrazíte na väčšej obrazovke počítača. Huawei to zvládlo aj v tomto prípade na výbornú.
Oceniť v prípade ultraširokouhlého fotoaparátu treba aj fakt, že v tomto prípade pri tvorbe širších záberov z rovnakého miesta nedochádza ku skresleniu okrajov, ktoré je pre ultraširokouhlé objektívy zvyčajne typické. Huawei obraz v tomto prípade dodatočne vyrovnáva a na výslednej fotke si ani nevšimnete, že bola zachytená iným objektívom.
Donekonečna a ešte ďalej?
Tretím snímacím senzorom na zadnej strane je 12 Mpx fotoaparát s teleobjektívom poskytujúcim 5-násobný optický, 10-násobný hybridný a až 50-násobný digitálny zoom s asistenciou optickej stabilizácie obrazu.
O posledný spomínaný extrém však nejde, ten v skutočnosti zrejme vôbec nevyužijete na jednej strane kvôli strate kvality obrazu a na druhej kvôli tomu, že pri takomto priblížení je bez statívu prakticky nemožné zamerať sa na to, čo chcete odfotiť. To samozrejme neplatí iba pre Huawei Mate 40 Pro, ale pre každý smartfón s takýmto výrazným digitálnym priblížením obrazu.
Optický a hybridný zoom však budete využívať s radosťou, prekvapujú totiž vysokou kvalitou obrazu. Či si priblíženie nastavíte na 5, či 10-násobné priblíženie (prípadne niečo medzi alebo aj viac), nejde iba o frajerinu, ktorú si vyskúšate raz a ešte raz ukážete priateľom ale skutočne praktický doplnok fotoaparátu, ktorý vám umožní zachytiť vzdialenejšie veci bez kompromisov.
Stabilizátory, traste sa
Plnohodnotný fotoaparát nie je jediným kúskom hardvéru, ktorý dokáže Huawei Mate 40 Pro čiastočne nahradiť. Obľúbeným príslušenstvom k smartfónom pre amatérskych filmárov sa stali v posledných rokoch rôzne mechanické stabilizátory, z ktorých najznámejšie sú najmä tie od spoločnosti DJI.
V doslovnom porovnaní stabilizátora s fotozostavou Huawei Mate 40 Pro má samozrejme stabilizátor stále navrch, no technológia Steady Shot vám dá proti jeho kúpe dobrý protiargument. Na to, že hlavný fotoaparát nedisponuje mechanickou ani optickou stabilizáciou, totiž dokáže Mate 40 Pro pekne stabilizovať obraz aj pri chôdzi.
Tu sa však Huawei nezastavilo a do softvéru fotoaparátu doplnilo funkciu Tracking Shot, ktorá vám podobne, ako je tomu v prípade inteligentných stabilizátorov, umožní automaticky sledovať a zaostrovať na pohyblivé objekty. Výsledkom toho sú dynamické zábery, ktoré by ste bez inteligentného softvéru získali iba za pomoci kameramana alebo post-produkcie videa.
Funkcia Tracking Shot samozrejme nie je perfektná a sledovať dokáže v podstate iba ľudí. Čokoľvek iné, hoc aj pohyblivé som pred snímač postavil, softvér nedokázal rozpoznať a umiestniť do magického štvorca. Keď to však funguje, stojí to za to. Otázkou je už iba, či takúto funkciu využijete.
Ak áno, baviť vás zrejme bude aj tvorba krátkych „príbehov“. O čo ide? Huawei v tomto prípade opäť imituje stabilizátory, ktoré sa dokážu pomocou vnútornej mechaniky hýbať podľa preddefinovaného vzorca a vytvárať tým zábery idúce do špirály alebo nasledujúce horizontálnu líniu. V tomto prípade toto všetko robí softvér, ktorý vám tieto zábery automaticky zostrihá do krátkych klipov.
Natáčať takéto zábery je celkom zábavné, no neviem si predstaviť, že by som túto funkciu využíval pravidelne. Ak to myslíte s tvorbou „smartfónovej kinematografie“ seriózne, aj v tomto prípade lepšie pochodíte so stabilizátorom. Treba však oceniť snahu Huawei obohatiť režimy kamery aj o niečo nové a iné, než len ďalšiu variáciu spomaleného či zrýchleného videa.
V hlavnej úlohe – Ja
Selfie fotoaparáty sú už dnes rovnako dôležité a pre niekoho možno aj dôležitejšie, ako tie zadné. Čo teda ponúka Huawei Mate 40 Pro na prednej strane? Na prvý pohľad duálny, no v skutočnosti „single“ fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx a clonou f/2,4, ktorému tu robí spoločnosť 3D TOF senzor starajúci sa o snímanie hĺbky a priestoru na spôsob Face ID od Apple.
Zaujímavosťou selfie fotoaparátu je okrem sekundárneho senzoru jeho schopnosť fungovať ako obyčajný, tak aj ultraširokouhlý fotoaparát. Medzi týmito režimami môžete preskakovať manuálne, alebo nechajte pracovať softvér a ten v prípade, že rozpozná viaceré tváre, obraz snímania automaticky rozšíri. Šikovné.
Fotografiám pritom táto rozpoltenosť senzoru neškodí a kvalitu selfie fotografií si budete náramne užívať. Na večerné fotografie sa už selfie fotoaparát vzhľadom na optiku už tak nehodí a snímač ani softvér tento hendikep nestíha dobiehať. Fotenie selfie fotografií v tme je však tak okrajová disciplína, že ju tu takmer ani nemá zmysel spomínať.
Huawei sa pri vymýšľaní zaujímavých režimov do aplikácie fotoaparátu ani v tomto bode nezastavilo a keď už sme sa dostali k prednému fotoaparátu, spomenúť môžeme konečne možnosť nahrávania videa prednou aj zadnou kamerou súčasne v režime rozdeleného obrazu, alebo obrazu-v-obraze. Tento režim samozrejme môžete dostať do vášho smartfónu aj pomocou externej appky, no mať ho v ponuke natívne je fajn a na jeho používanie si určite rýchlo zvyknete aj v prípade, že nepatríte medzi vlogerov či instagramové celebrity.
Sekundárny 3D snímač má využitie aj mimo fotenia, okrem odomykania smartfónu tvárou aj na ovládanie niektorých jeho aspektov gestami. Smartfónu stačí ukázať dlaň a on rozsvieti obrazovku, gestami do strán zas môžete prepínať fotografie a piesne, vertikálnymi gestami zas posúvať prehliadané stránky. Praktické, ak máte pri práci, varení a pečení alebo vašom hobby špinavé ruky.
Nie, že by sa nedalo čakať, že top-end model, akým je Huawei Mate 40 Pro nebude disponovať kvalitnou zostavou fotoaparátov, no takýto skok v kvalite je napriek tomu prekvapením. V oblasti mobilnej fotografie a videa je táto novinka od Huawei nepochybne na špičke trhu, čo si nemyslíme len my. Potvrdzuje to aj rebríček DXOMARK, v ktorom je Huawei Mate 40 Pro aktuálne na prvom mieste v kategórii klasickej mobilnej, aj mobilnej selfie fotografie. Klobúk dole, Huawei.