Od utorka máme v redakcii úplne nový iPhone 12 Pro. Oproti minuloročnej generácii prináša niekoľko vylepšení, ale aj zopár úplných noviniek. Jednou z nich je príchod radarovej technológie LiDAR.
LiDAR je síce v iPhone absolútnou novinkou, ale Apple ho už používa v iPadoch Pro najnovšej generácie. Viac informácií o tejto technológii zhrnul kolega Stano v článku Čo robí automobilový LiDAR v novom iPhone 12 Pro a Pro Max?
Nová technológia má pomáhať v dvoch oblastiach. Prvou je rozšírená realita, ktorá používateľov zatiaľ nemá čím osloviť. Využiteľnejšia sa javí druhá oblasť – pomoc pri fotografovaní. Snímač hĺbky má výrazne pomáhať pri rýchlejšom fotení v noci, dokonca by mal vedieť vytvárať portrétové fotografie s pekným bokehom aj v prítmí.
Teória je síce pekná vec, ale človek si z nej neurobí ani jablkový džús. Na čo bude bežnému používateľovi LiDAR, keď si ho už zaplatil v iPhone 12 Pro?
Aplikácia Meradlo
Aplikácia Meradlo je šikovný nástroj, aj bez prítomnosti LIDAR-u. Pomôže vám napríklad pri odmeraní veľkosti nábytku, ale nemá problém zmerať výšku človeka.
Najskôr som vytiahol svoj iPohne 11 a cez aplikáciu Meradlo odmeral uhlopriečku televízora.
Potom som urobil to isté s iPhone 12 Pro.
Všimol som si, že vďaka LiDAR-u mi aplikácia sama zobrazí dĺžku aj šírku objektu, v mojom prípade televízora a iMacu.
Krátka kontrola ukazuje, že LiDAR meria pomerne presne, v našom prípade je rozdiel 1 cm. Ale stále je to len orientačný rozmer, v stolárskej dielni to radšej nepoužívajte.
LiDAR som namieril na obraz v izbe:
LiDAR vie odmerať aj výšku osôb. Rozhodne vám odporúčam vyskúšať to vtedy, keď neprší.
Fotoaparát
Zrejme najčastejšie sa služby LIDAR-u využijú pri fotografovaní. Medzigeneračné rozdiely tu nie sú markantné, ale sú. Pre bežného používateľa je podstatné, že opäť získa zo svojho smartfónu lepšie fotky bez toho, aby musel riešiť technické otázky.
LiDAR a AR
LiDAR som vyskúšal aj v rozšírenej realite v hre Playground AR, najprv v iPhone 12 Pro a potom v iPhone 11.
Hrateľná bola síce v oboch modeloch, ale práve vďaka LiDAR-u som mal oskenovaný priestor zhruba za sekundu a mohol sa hrať s kockami.
Apple iPhone 11 trval proces oskenovania priestoru oveľa dlhšie, aj počas hrania to bolo menej presnejšie a tým pádom aj menej interaktívnejšie. V prípade AR naozaj vidieť prínos a zmysel LiDAR-u.
Ďalšie využitie LiDAR-u
Apple predstavil v najnovšej verejnej beta verzii iOS 14.2 novú funkciu People Detection. Je súčasťou nástroja Zväčšovanie, ktoré je možné zapnúť v časti Nastavenia > Prístupnosť > Zväčšovanie. Tá sa potom zobrazí ako nová aplikácia v Galérii aplikácií telefónu. Funkcia detekcie osôb sa aktivuje klepnutím na ikonu úplne vpravo v používateľskom rozhraní programu Zväčšovanie. Používa na detekciu osôb v zornom poli fotoaparátu LiDAR a fotoaparát telefónu.
Ako napovedá názov, nová funkcia je určená ako pomoc pre ľudí so zrakovým postihnutím. LiDAR zistí prítomnosť ľudí v blízkosti a dokáže o nich informovať, ak sa priblížia. Vie im poskytnúť spätnú väzbu hlasom (keď oznámi vzdialenosť najbližšej osoby), pípnutím, haptickou odozvou, alebo vizuálnym odčítaním na obrazovke.
Túto službu bude možné využívať aj v súvislosti s novým koronavírusom – na dodržiavanie minimálnej vzdialenosti.
Zdá sa však, že ďalšie využitie LiDAR-u momentálne nie je k dispozícii. Celkom určite si nebudete kupovať iPhone 12 Pro/Pro Max kvôli tejto technológii, ale na druhej strane – bude škoda, ak ju stretne podobný osud ako 3D v prípade televízorov.
Apple iPhone 12 Pro sme zakúpili na alza.cz, novinka sa dá predobjednať od 6. 11., predaj začína 13. 11. 2020.