- #Slovensko
- 4 min.
- 2.11.2020
Stačí mať certifikát z testovania v mobile? Originál si radšej dobre strážte
Kto sa tento víkend zúčastnil celoplošného testovania, odniesol si z neho papierový certifikát s výsledkom. Treba však nosiť originál všade so sebou, alebo stačí aj jeho fotokópia v telefóne? Dá sa certifikát ochrániť pred stratou napríklad zálohou v cloude? Prípadne obyčajným prefotením?
S negatívnym výsledkom antigénového testu sa od dnešného dňa môžeme pohybovať pomerne slobodne. Z papierového certifikátu sa tak v prenesenom význame pre mnohých stala vstupenka na slobodu, hoci stále netreba zabúdať na dodržiavanie preventívnych hygienických opatrení a nosenie rúška.
Certifikát z tohto víkendu bude minimálne počas najbližších dní slúžiť aj na preukazovanie, že človek nie je infekčný pri vstupe do prevádzok, či ceste do práce. Logicky sa preto ponúka otázka, či si inak pomerne krehký certifikát môžeme ochrániť pred stratou či poškodením jeho digitalizáciou a či bude takáto kópia platiť aj v prípade kontroly.
Podľa oficiálnych informácií na webovej stránke somzodpovedny.sk fotografia certifikátu v mobile nestačí. Polícia bude vzhľadom na kontrolu ochranných prvkov na certifikáte uznávať iba jeho originál. V prípade, že originálny certifikát pri sebe mať nebudete, hrozí vám ponuka vo výške 1 659 €.
Kópiu certifikátu by vám nemali uznať ani pri vstupe do prevádzky či inej budovy. Či však budú ochranné prvky kontrolované políciou a kontrolou pri vstupe do prevádzky aj v praxi, je však v tejto chvíli otázne. „K prípadnej strate certifikátu zatiaľ nie je vydané žiadne stanovisko zo strany kompetentných.„, komentovalo našu otázku Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
V tejto chvíli je teda pravdepodobné, že v prípade straty alebo poškodenia certifikátu bude potrebné dodržať zákaz vychádzania minimálne do doby, kým na Slovensku neprebehne druhé kolo celoplošného testovania. Možnosťou je však aj prihlásenie sa na PCR testovanie v súkromnom laboratóriu, z ktorého výsledok je s oficiálnym certifikátom právne rovnocenný.
Vytvorenie modernejšieho certifikátu aj s možnosťou jeho prepojenia s digitálnym preukazom na štýl tzv. COVID-19-PASSu by bolo teoreticky i technicky možné, no vzhľadom na krátku dobu na zorganizovanie celoplošného testovania takáto možnosť zrejme nepripadala do úvahy.
Problémom s digitalizáciou celoplošného testovania je aj absencia akejkoľvek oficiálnej mobilnej aplikácie, ktorá by dokázala s takýmto certifikátom pracovať. Počas prvej vlny pandémie predstavil štát aplikáciu Covid19 ZostanZdravy, ktorá však po viacerých technických problémoch z obchodov s aplikáciami medzičasom zmizla.
Štát v priebehu takmer pól roka nezareagoval ani na spoločnú iniciatívu spoločností Apple a Google, ktoré vybavili svoje mobilné platformy iOS a Android špeciálnym systémom trasovania kontaktov s ochorením COVID-19. V susednej Českej republike tento systém funguje pod taktovkou aplikácie eRouška.
V tejto chvíli je ťažké predpovedať, či budeme musieť podobné testovania podstupovať aj v budúcnosti, nielen celoplošne, ale napríklad pri prechádzaní hraníc a na letiskách, z ktorých niektoré ponúkajú súkromné dobrovoľné testovanie na vlastnej pôde už dnes. Ak áno, digitalizácia výsledku testovania prepojená aj s automatickým trasovaním, ideálne pracujúca s celosvetovou databázou, by bola pri boji so stále aktuálnou pandémiou pravdepodobne ideálna.
Aktualizácia: Doplnenie oficiálneho stanoviska z webovej stránky somzodpovedny.sk