Lunárna vesmírna stanica Gateway (predtým nazývaná „Deep Space Gateway“) bude umiestnená v takzvanom cislunárnom priestore v blízkosti Mesiaca. Na medzinárodnom projekte pod vedením NASA sa podieľajú aj kozmické agentúry Európy (ESA), Japonska (JAXA), Ruska (Roskosmos) a Kanady (CSA/ASC).
Hoci táto stanica bude asi 6x menšia, než orbitálna stanica ISS, vzhľadom na väčšiu vzdialenosť od Zeme bude jej výstavba a logistika značne náročná. Základňa nebude krúžiť okolo Zeme alebo Mesiaca, ale má sa nachádzať v jednom z libračných Lagrangeových bodov sústavy Zem-Mesiac, kde sa gravitačná sila Zeme a Mesiaca vyrovnáva.
Gateway má byť prestupnou stanicou nielen pri pilotovaných letoch na povrch Mesiaca v rámci programu Artemis, ale môže hostiť aj dlhodobú posádku vedcov a astronautov.
V budúcnosti sa tiež ráta s jej úlohou pri letoch na Mars a do iných končín Slnečnej sústavy. NASA a ESA teraz urobili významný krok pri realizácii tohto projektu, keď formálne uzavreli dohodu o partnerstve pri výstavbe stanice Gateway. Dohoda je súčasťou snahy USA prilákať medzinárodných partnerov pre projekt výskumu Mesiaca.
Začiatok výstavby je naplánovaný na rok 2024 (predtým sa uvažovalo o rokoch 2022 a 2023) a prvými modulmi vypustenými na blízku priamočiaru obežnú dráhu halo budú energetický a pohonný modul PPE (Power and Propulsion Element) a obytný modul HALO (Habitation and Logistics Outpost). (Takzvaná halo dráha býva využívaná pri umiesťovaní družíc v blízkosti libračných bodov L1 – L3.)
Po uvedení do prevádzky Gateway navštívia astronauti cestujúci v kozmickej lodi Orion. Na palube stanice bude posádka schopná diaľkovo ovládať lunárne rovery, alebo nastúpiť do lunárneho modulu, v ktorom zostúpi na povrch Mesiaca.
Podľa novej dohody poskytne ESA moduly na bývanie a doplňovanie paliva, ako aj na vylepšenú mesačnú komunikáciu. Súčasťou modulu na doplnenie paliva budú aj pozorovacie okná posádky.
Okrem poskytnutia hardvéru bude ESA zodpovedná za prevádzku prvkov Gateway, ktoré dodá. ESA tiež poskytne dva ďalšie európske servisné moduly (ESM) pre kozmické lode NASA Orion. Tieto ESM budú poháňať Orion vo vesmíre pri budúcich misiách Artemis a zaistia jeho posádke vzduch a vodu.
Mesačná vesmírna stanica bude otvorená pre medzinárodných partnerov aj súkromné spoločnosti, ktoré budú chcieť uskutočniť mesačné misie. Bude sa používať aj na testovanie technológií pre posádky misií na Mars a na demonštráciu vzdialeného riadenia a dlhodobej spoľahlivosti autonómnych systémov.
Pôjde o novú úroveň vo vývoji kozmonautiky, pretože posádka stanice bude musieť byť podstatne lepšie chránená aj pred kozmickou radiáciou, ako je to v prípade ISS a vzhľadom na mnohonásobne väčšiu vzdialenosť od Zeme bude vyžadovať omnoho náročnejšiu logistiku.