Reklama

Som v rade - iniciatíva, ktorá ušetrí čas počas plošného testovania

Števo Porubský

Už tento (a možno aj ten budúci) víkend nás čaká tzv. plošné testovanie na koronavírus. Po celom Slovensku samosprávy počas týždňa pripravujú tisícky odberných miest, ktoré majú pretestovať milióny obyvateľov. Aj preto vznikol projekt a rovnomenný web – Som v rade a chcem pomôcť.

Pozrite si

Nepriestrelný návod ako nebyť očipovaný a ani sledovaný

Myšlienka za iniciatívou ani nemôže byť jednoduchšia – prídete do radu na akomkoľvek odberovom mieste na Slovensku, zo zoznamu vyberiete kde presne ste a zadáte informáciu, koľko ľudí je v rade a ako dlho sa asi čaká.

Výsledkom toho bude, že vy, ale aj tisícky ďalších dobrovoľníkov upozornia na odberné miesta a ich čakaciu dobu. Vďaka tomu sa budete vedieť zariadiť a buď prísť rýchlo k odbernému miestu na testovanie (ak tam bude málo ľudí), alebo si radšej počkáte doma, ak bude na odberovom mieste ľudí priveľa.

Pozrite si

Kde a ako sledovať obsadenosť miest na plošné testovanie?

Plusom webu je aj to, že cez zoznam odberných by ste si mohli skontrolovať obsadenosť okolitých miest a išli na najbližšie voľné miesto.

Logika je tak extrémne jednoduchá, všetko ale môže padať na tom, že ľudia stojaci v rade o tomto projekte buď nebudú vedieť, alebo ho budú ignorovať. Prípadne tretia možnosť, nebudú mať so sebou smartfón s internetom, cez ktorý by sa pripojili na web somvrade.sk.

„Navzájom sa vieme informovať o aktuálnej situácií na odbernom mieste a tak nemusieť čakať zbytočne desiatky minút až hodín v rade na test. Čas, ktorý by sme strávili vonku v skupine ľudí čakaním možno v nepriaznivom počasí, budeme môcť stráviť v pohodlí domova,“ píše sa na webe projektu.

Web je stále vo fáze dokončovania, hlavne čo sa týka dát o odberných miestach, ktoré sú v mnohých prípadoch zdvojené či v zozname aj 3-4x. Iným problémom môže byť ohlásenie odberných miest vopred, ktoré ale cez víkend nemusia byť otvorené z akýchkoľvek príčin. Druhým problémom zas môže byť neohlásenie miesta vopred, takže autori webu ho nebudú vedieť do zoznamu zaradiť.

Zdroj | Thom Holmes (Unsplash)

V takom prípade (ak odberné miesto v zozname nenájdete) ho bude možné doplniť manuálne, no manuálne ho budú musieť schváliť aj tvorcovia webu. Snáď takýchto prípadov nebude veľa, pretože by to nemuseli stíhať a informácie o obsadenosti by boli už v momente schválenia miesta staré.

Za projektom stojí Peter Sekan, ktorý zverejnil web na Githube ako verejný projekt. Každý znalý ho tak môže vylepšiť. Projekt obsahuje backendovú (priečinok api) a frontendovú časť (priečinok client). Je vyvíjaný v knižnici React spolu s frameworkom Material-UI. Písaný je v PHP spolu s frameworkom Lumen a relačnou databázou MySQL.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.