Zatiaľ čo sa v naších dolinách a hájoch iPhone série 12 ešte ani nezačali predávať, iFixit ich už pekne rozštvrtil, vypitval a zdokumentoval. Zistenia technikov priniesli niekoľko prekvapení.
Ako už zrejme viete, nové iPhony 12 a 12 Pro sú vybavené procesorom A14 Bionic, majú 6,1-palcový Super Retina XDR OLED displej s True Tone a podporou HDR.
Apple iPhone 12 má flash pamäť (v základe) 64 GB, iPhone 12 Pro 128 GB. Oba modely podporujú 5G sieť (do 6 GHz a mmWave), plus 4×4 MIMO LTE, 802.11ax Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0.
Smartfóny majú 12 Mpx kamerový systém s ultraširokouhlými (f/2,4) a širokouhlými f/1,6) fotoaparátmi. Model Pro sa odlišuje od základného iPhone 12 fotoaparátom – má tretí senzor s teleobjektívom a technológiu LiDAR.
Smartfóny podporujú 15-wattové bezdrôtové nabíjanie MagSafe a majú vylepšenú ochranu IP68 do hĺbky 6 metrov po dobu 30 minút (IEC 60529).
Aj dlhé a náročné rozoberanie začína povolením prvej skrutky.
Špeciálne nástroje od iFixit pomôžu oddeliť displej od tela smartfónu ľahko a bez poškodenia.
Displej sa otvára z pravej strany, to znamená, že výnimočne majú ľahšiu prácu ľaváci.
Aby sa obrazovka úplne oddelila od zvyšku smartfónu, musí sa odstrániť štíti konektoru.
Keď sú obrazovky konečne oddelené, naskytne sa nám pohľad na oba modely.
Ako vidíte, okrem kamerových modulov nevidíme žiadne rozdiely.
IFixit dokonca vyskúšal zameniť displeje medzi modelmi. Bez problémov fungovali.
Odstránenie krytov fotoaparátov ukazuje najväčší rozdiel.
Ukázalo sa, že telefóny sú veľmi podobné. Tam, kde má iPhone 12 Pro svoj extra modul fotoaparátu a LiDAR, má iPhone 12 plastový medzikus.
Modulárne porty SIM kariet sú dobré opraviteľné, technici pripomínajú, že sú zvláštne umiestnené. Modul na SIM kartu, logická doska a batéria majú na rozdiel od predchádzajúcich modelov opačné strany.
Reproduktory sú v oboch modeloch upevnené pomocou skrutiek Phillips a ľahko sa uvoľnia.
Batéria je prilepená. Technikov zaujíma, či je naozaj pravda, že sú batérie v oboch modeloch rovnaké. Je to tak, kapacita 10,78 Wh je zhodná pre obe batérie. Ide teda o veľký pokles kapacity v porovnaní s minuloročnými iPhone 11, ktoré disponovali 11,91 a 11,67 Wh. Na druhej strane, nový čips je vyrobený 5 nm technológiou, ktorý má výrazne nižšiu spotrebu energie.
Nechýba röntgenová snímka oboch smartfónov. Všimnite si magnetické kruhy pre MagSafe.
Logické dosky na iPhone 12 vyzerajú takto. Oproti Pro modelu sa líšia minimálne, len inými sériovými číslami.
Červenou farbou je označený Apple APL1W01 A14 Bionic SoC, oranžovou flash pamäť, žltou transceiver Qualcomm SDR865 5G + LTE, zelenou Modem-RF od Qualcomm SDX55M 5G a medzifrekvenčný integrovaný obvod SMR526, svetlomodrou je označený ultraširokopásmový čip USI a Apple U1 a tmavomodrou zosilňovač Avago 8200 s integrovaným duplexorom.
Rozoberanie pokračuje modulmi pre Face ID, Lighting konektorom a ďalšími.
Nezabúda sa ani na MagSafe. Magnetická nabíjačka sa skladá z cievky a 18 (!) magnetov.
Polarita magnetov zaručuje ideálne umiestnenie nabíjačky na zadnú stranu iPhone a jeho efektívne, 15-wattové nabíjanie.
Technici z iFixit sa s nami lúčia takýmto futuristickým zátiším:
Skóre opraviteľnosti je 6 z 10 možných bodov. Podľa iFixit sa v iPhonoch ľahko vymieňa displej a batéria. Veľkým plus je tiež, že väčšina dôležitých komponentov je modulárna a ľahko prístupná, resp. vymeniteľná. Apple začal používať viac skrutiek ako lepidla, tu si však musíte dať pozor, aby si ich nezamenili. Ako veľký nedostatok vidia možnosť ľahkého poškodenia predného a zadného skla, napríklad pri páde.