- #Aplikácie a hry
- 7 min.
- 27.10.2020
Viete, ktoré navigačné appky si stiahnete z AppGallery v Huawei smartfóne?
Nájsť spoľahlivú a prehľadnú navigačnú aplikáciu môže byť niekedy náročné. Ešte šťastie, že obchod AppGallery od Huawei ponúka tie najlepšie z najlepších.
Toto je 2. časť nášho seriálu Huawei AppGallery, v ktorom si predstavíme najlepšie navigačné aplikácie, ktoré si viete stiahnuť do Huawei smartfónu. Včera sme vám ukázali bankové appky.
Na stiahnutie navigačných aplikácií stačí prejsť v AppGallery do časti kategórie a zvoliť si „Navigácia a doprava„. Obchod ponúka bohatú ponuku navigačných appiek. My sme pre vás vybrali šesť tých, ktoré považujeme za najlepšie.
Petal Maps
Čerstvý prírastok priamo z dielne Huawei. Petal Maps sú oficiálnou navigačnou aplikáciou pre Huawei smartfóny, ktorá sa v AppGallery objavila iba pred pár dňami. Novinka ponúka aj nastavenie populárneho tmavého režimu či zobrazenie prác na ceste.
Na aplikácii oceníte najmä minimalistický dizajn, ktorý vás neruší žiadnymi zbytočnými správami. Po zvolení cieľa sa vám ukážu okienka s možnosťami, čas, vzdialenosť a počet semaforov na ceste. Skvelou funkciou navigácie je ovládanie pomocou gest bez nutnosti dotýkať sa displeja.
Aplikácia Petal Maps však aktuálne ešte nie je spustená pre región strednej Európy. Aplikáciu ale nájdete v smartfóne Mate 40 Pro a je čiastočne funkčná, no na plnú funkcionalitu si ešte na Slovensku musíme počkať. Huawei očakáva jej plné nasadenie na prelome roku 2020/2021. O spustení Vás budeme informovať.
Dynavix
V našich končinách nie až tak známa, no o to lepšia aplikácia určená na navigáciu. Na začiatok si stačí vybrať, pre ktoré krajiny si chcete stiahnuť mapové súbory. Na výber je celá Európa a tiež Severná Amerika. Zaujímavosťou je, že súbor so slovenskými mapami má iba 127 MB z celkových 12 GB máp celej Európy.
V aplikácii Dynavix oceníte najmä grafické rozhranie, ktoré je výrazné a všetky dôležité prvky sú zobrazené jasnými červenými ukazovateľmi. Pri ceste autom tak nebudete rozptyľovaný čítaním malých písmen či hľadaním odbočky.
V aplikácii tiež nájdeme možnosť pridávať po ceste rôzne ciele ako napríklad pumpy, autobusové zastávky či pamiatky. V neposlednom rade disponuje 3D zobrazením budov. Dynavix navigácii navyše nechýbajú hlasové pokyny v slovenčine.
HERE WeGo
Nemecká lokalizačná aplikácia, ktorá je prispôsobená všetkým druhom mobility. Či už ste fanúšikom automobilovej dopravy alebo ste bojovník za ekologickú udržateľnosť a presúvate sa výhradne mestskou hromadnou dopravou alebo na bicykli/pešo, táto aplikácia je pre vás ako stvorená.
Samozrejmosťou sú informácie o dopravnej situácii či o odchodoch vlakov. Stačí zadať cieľ a aplikácia vám vyhodí časy jednotlivých presunov na rôznych dopravných prostriedkoch. Dajme tomu, že chcete ísť pozrieť z Trnavy na Bratislavský hrad. Autom vám to podľa HERE WeGo bude trvať 50 minút spolu s 2-minútovým zdržaním na ceste, vlakom hodinu aj 26 minút pokiaľ stihnete pravidelný rýchlik, na bicykli 3 hodiny aj 41 minút a pešo 14 hodín aj 5 minút. Všetky presné informácie a časy nájdete v tejto šikovnej aplikácii.
Navigácia je tiež plne prispôsobená automobilom a vie tiež po slovensky. Pre autá nechýba zobrazovanie aktuálnej rýchlosti a tiež offline mapy.
Mapy.cz
Najznámejšia česká appka, ktorá ponúka omnoho viac než obyčajnú navigáciu. Česi sú známi svojou láskou k turistike a športovým aktivitám a preto ani v tejto aplikácii nemôže chýbať zastúpenie týchto aktivít. Nájdeme tu napríklad tipy na výlety v okolí či bežkársku a kajakársku mapu.
Po stiahnutí z AppGallery vás privíta katastrálna mapa spolu s číslom jednotlivých pozemkov a s možnosťou prepínať medzi leteckou, základnou, dopravnou, turistickou či zimnou mapou.
Aplikácia tiež disponuje režimom „Stopár“, ktorý vám umožňuje zaznamenať si prejdenú trasu. Táto funkcia sa hodí pokiaľ chcete objavovať nové miesta. Zaznamenanú trasu následne môžete zdieľať s ostatnými. Práve aplikácia Mapy.cz patrí medzi najoriginálnejšie navigačné aplikácie, aké v AppGallery nájdete.
Sygic
V našom zozname navigačných appiek určite nemôže chýbať zástupca zo Slovenska a to veľmi kvalitný. Aplikácia ponúka množstvo užitočných funkcií ako napríklad cestovateľský denník, SOS režim či skvelé rozhranie kokpit, ktoré vaše auto rozšíri o dashcam kameru či head-up displej.
Majitelia elektromobilov a plug-in hybridov – toto je aplikácia pre vás. V nastaveniach si môžete zvoliť tzv. EV režim, v ktorom si viete naplánovať nabíjanie vozidla a tiež prepojiť s platobnou kartou, čiže viete platiť za nabíjanie priamo v aplikácii.
Sygic tiež zobrazuje rýchlostné kamery, policajné hliadky a kolóny, takže budete vždy vedieť, ktorým úsekom sa radšej vyhnúť.
TomTom GO
TomTom GO je jednou z hlavných alternatív ku Google Mapám pre Huawei smartfóny. Holandská spoločnosť TomTom a čínsky Huawei podpísali zmluvu o spolupráci, ktorá zahŕňa využívanie máp, navigačného softvéru a informácií o dopravnej situácii.
Aby toho nebolo málo, aplikácia dokáže zobraziť sieť všetkých nabíjacích staníc v Európe a Severnej Amerike. Okrem toho vie nájsť aj veľké množstvo iných bodov záujmu ako napríklad parkoviská, pumpy, kempingy, bankomaty či reštaurácie.
Používatelia na aplikácii ocenia najmä veľké a prehľadné ikony, ktoré sú ako stvorené do auta. Aj TomTom Go vie po slovensky, ide však o synchrónnu (robotickú) slovenčinu. Porozumieť sa jej samozrejme dá.
Ako vidíte, Huawei ponúka plnohodnotnú podporu aj pre tie najlepšie navigačné appky. V prípade, že vám nejaká navigácia vo výbere chýba, vždy je možnosť si o ňu zažiadať priamo v AppGallery. Za posledný rok takýmto spôsobom pribudli desiatky obľúbených aplikácií, takže je len otázkou času, kedy sa objavia aj tie ostatné.
Článok sme pripravili v spolupráci s partnerom Huawei Technologies (Slovak) s.r.o.