Novú vlajkovú loď od výrobcu bagrov a odolných smartfónov CAT S62 sme sa rozhodli podrobiť skúške v Slovenskom raji. Novinku sme zobrali na ferratu Kyseľ.
Ferrata Kyseľ bola otvorená pred štyrmi rokmi v rámci obnovy rokliny Kyseľ po veľkom požiari zo 70. rokov, po ktorom bola roklina uzavretá na takmer 50 rokov. Vyznačuje sa tromi masívnymi vodopádmi a veľkým počtom stupačiek. Práve to sú ideálne podmienky na testovanie odolného smartfónu s vylepšenou termokamerou.
Moja história so značkou CAT
Pred štyrmi rokmi som testoval odolnosť smartfónu CAT S60 počas môjho pobytu v Rusku. Vtedy si smartfón užil skutočne svoje od teplôt -30 stupňov Celzia až po niekoľko tvrdých pádov. Telefón to všetko prežil aj keď časom mu začali odpadávať krytky na SIM karty či niektoré mechanické tlačidlá prestali fungovať.
Medzitým som mal možnosť testovať nástupcu v podobe CAT S61, ktorý okrem vylepšenej termokamery, priniesol senzor čistoty vzduchu a veľmi dlhú výdrž batérie. Aj preto som sa veľmi tešil, keď sa mi do rúk dostala novinka CAT S62 Pro.
Prvé dojmy
Po otvorení krabičky ma potešilo, že CAT konečne vytvoril jednoliaty dizajn bez trčiacej kamery, ktorá trochu kazila dojem pri predchodcoch. Na zadnej strane nájdeme snímač odtlačku prstu. Ostatné súčasti sme mohli vidieť už pri predchodcoch – programovateľné mechanické tlačidlo, USB-C port, tri mechanické tlačidlá na ovládanie hlasitosti a jedno na zapnutie/vypnutie smartfónu. Opäť je tu krytka na SIM kartu a SD kartu, no verím, že tentokrát toho vydrží viac než pri CAT S60.
Keď som si pozrel smartfón zo zadnej časti, zaujala ma časť zadnej plochy, ktorú tvorí vrúbkovaný materiál. Na prvý pohľad to vyzeralo ako bezdrôtová nabíjačka s technológiou Qi. Ide však len o dizajnový prvok. Rovnako smartfón nedisponuje ani podporou pre bezdrôtové nabíjanie.
Kým vyrazím, vyskúšam si doma nové funkcie termokamery FLIR. Už termokamera na CAT S60 fungovala výborne. Vylepšená FLIR termokamera na modeli S62 Pro prešla modernizáciou a okrem rýchlejšieho spustenia a fungovania, ponúka novú funkciu v podobe úpravy priehľadnosti.
Znamená to, že keď snímate nejaký objekt, môžete si nastaviť, ako veľmi budú vidieť detaily nejakého objektu v porovnaní s termovíziou. Nechýbajú však ani ďalšie užitočné funkcie, ktoré ponúkali aj predchádzajúce modely ako napríklad meranie teploty v konkrétnom bode či rôzne filtre vrátane filtra pre oheň.
Ferrata Kyseľ s CAT S62 Pro
CAT S62 Pro balím so sebou na cestu a naschvál nechávam nabíjačku doma, aby som zistil, či telefón vydrží od piatka do nedele bez nej.
Na ferratu Kyseľ sa dá dostať viacerými spôsobmi. My sme zvolili štart z populárneho turistického bodu Čingov, kde sme nechali auto. Cesta na ferratu vedie približne dvojhodinovým nenáročným turistickým chodníkom smerom na Lesnicu – Biely potok – Kyseľ, ústie, odkiaľ vedie zaistená trasa cez tri nádherné vodopády. Výstroj v podobe prilby a istenia si môžete zobrať vlastnú, prípadne požičať v jednom z dvoch požičovní výstroje v Čingove.
Počas túry nebolo núdzu o nádherné výhľady, ktoré som skúšal cvaknúť fotoaparátom. Ten ponúka 12 Mpx snímač s clonou f/1.8 a dual pixel PDAF autofókusom v kombinácii s 8 Mpx webkamerou. Výsledné fotky vás žiaľ dvakrát neohúria, najmä keď ste zvyknutý na súčasné štandardy, ktoré ponúkajú častokrát aj lacnejšie smartfóny. Neviem si predstaviť používať CAT S62 ako telefón na Instagram. Na druhej strane ide skôr o pracovný telefón určený do terénu.
Počas túry niekoľkokrát narazíte na vodopády, ktoré špliechajú vodu všade okolo. S týmto smartfónom sa však nemusíte báť, voda mu nič nespraví.
IP68 odolnosť umožňuje hodiť telefón až do hĺbky 1,5 metra po dobu 35 minút a vojenská ochrana MIL-STD-810 sa postará o to, že ani keď vám telefón spadne na betón z výšky 1,8 metra, nič sa mu nestane. Hodiť na betón som ho neskúšal, no párkrát ho poriadne ošpliechal vodopád a v potoku skončil tiež. Pre CAT S62 Pro to však nepredstavuje žiadny problém.
Po skončení turistiky mi telefón vydrží ešte po celý zvyšok dňa. 4 000 mAh batéria sa postará o to, že ho musím nabíjať až na druhý deň pri aktívnejšom používaní.
Jediným výraznejším problémom, ktorý som počas testu zaznamenal, sú pomalšie reakcie, ktoré boli vlastné už predchádzajúcim modelom. Som odchovaný na rýchlych reakciách iPhonov a používanie CAT S62 Pro bol pre mňa trochu ako návrat do minulosti. Pomalé otváranie aplikácií či čakanie niekoľkých sekúnd kým sa spustí termokamera bolo niečo, na čo som si len ťažko zvykal. Treba si však uvedomiť, že ide hlavne o smartfón určený na prácu a na využite jeho možností termokamery.
Verdikt
Pripravený na akýkoľvek pád či ponorenie. CAT dokazuje aj najnovším modelom, že ich smartfóny len tak nezničíte. Do vienka navyše dostala novinka Android 10, USB-C a 128 GB úložisko, čo z neho robí plnohodnotný telefón na prácu ale aj na bežné používanie. Na fotenie by som s ním príliš nepočítal, no pokiaľ ide o termokameru, tak stále funguje a je jedným z hlavných lákadiel tohto odolného telefónu.
Oproti predchodcovi je novinka o pár stoviek lacnejšia a u nás sa predáva za 650 €. Výrobca šetril na drobnostiach a oproti predchodocovi CAT S61 znížil kapacitu batérie z 4 500 mAh na 4 000 mAh či rozlíšenie fotoaparátu zo 16 Mpx na 12 Mpx. Nevýhodou je, že výrobca z možností nevyužil všetko, čo sa mu ponúkalo. Príkladom je spomínané bezdrôtové nabíjanie, ktoré nie je podporované.
CAT S62 Pro je stále smartfón, ktorý je určený pre veľmi špecifického zákazníka. Obľúbený bude najmä pre pracovníkov určitých manuálnych povolaní alebo príslušníkov bezpečnostných zložiek. To však neznamená, že si ho nemôže kúpiť človek, ktorý chodí neustále s rozbitým displejom a ktorý potrebuje telefón, ktorý ho nesklame ani v extrémnych podmienkach.
CAT S62 Pro si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.
Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)