Operátor O2 dnes spustil pilotnú komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete. Vybral si 4 mestské časti Bratislavy, pričom sieť fičí na aktuálnych sieťach operátora. Aké rýchlosti nová sieť ponúka a ako sa k nej pripojíte?
Generálny riaditeľ O2, Peter Gažík, skôr ako uviedol podrobnosti o spustení pilotnej prevádzky 5G siete, poukázal na úspešnú minulosť operátora. O2 odštartovalo v roku 2007, pričom 4G sieťou už dnes pokrýva už 97% obyvateľov Slovenska. Prvýkrát sme si 4G sieť O2 vyskúšali v roku 2010, komerčný pilot bol však o dva roky neskôr. Takmer po dekáde prichádza nová éra, rozsiahly verejný test siete 5G, avšak na aktuálnych frekvenciách operátora.
Ako uvádza Peter Gažík, „Ako prví si výhody novej 5G siete môžu užiť Petržalčania, Ružinovčania, Dúbravčania a Karlovešťania. Hoci sa 5G technológia stala za posledné obdobie aj predmetom rôznych mýtov a dezinformácií, pre nás operátorov je to len ďalší vývojový stupeň technológie, ktorá nám pomáha pripojiť čoraz viac zariadení s ešte lepšou zákazníckou skúsenosťou vo vzťahu k rýchlosti a kvalite pripojenia. Rovnako tomu bolo aj v predchádzajúcich rokoch pri budovaní 2G, 3G, či 4G siete.“
O2 upozorňuje, že ľudia by sa nemali novej siete obávať. Operátor chápe strach z nepoznaného, ale keďže aj súčasná pilotná prevádzka 5G siete používa rovnaké frekvencie a rovnaké technológie ako aktuálne dostupné siete operátora, ani 5G neprekračuje niž z toho, čo je dané a upravované normami.
O2 komerčne testuje novú sieť na svojich pridelených frekvenciách s technológiou 5G od Nokie, Huawei, Ericssonu, ale aj ZTE. Aj tieto skúsenosti môžu pomôcť operátorovi vybrať si najlepšieho dodávateľa siete do budúcnosti. Zaujímavé je, že 5G technológia uvedených výrobcov pracuje nielen na frekvenciách pridelených O2 v predchádzajúcich obdobiach, ale za plnej prevádzky 2G, 3G, 4G LTE mobilných sietí a 4G LTE TDD siete používanej prevažne na fixné bezdrôtové pripojenie domácností.
Juraj Eliáš, riaditeľ sietí O2 uvádza, že „Pri testovaní v jednotlivých oblastiach modelujeme rôzne podmienky šírenia. V testoch sme na mobilnom telefóne namerali maximálnu hodnotu rýchlosti sťahovania dát 1,223 Gbps a odosielania 90 Mbps. Limitujúcim faktorom nebola sieť, ale mobilný telefón. Agregovaná priepustnosť sektoru bola v tomto prípade 3,959 Gbps a 630 Mbps v smere odosielania dát. V oblasti optimalizovanej na čo najširšie pokrytie bola maximálna rýchlosť pre jeden mobil 1,011Gbps a odosielanie dát 86Mbps pri celkovej priepustnosti sektoru 2,106 Gbps/323 Mbps “.
Rýchlosti sú to na mobilnú sieť až extrémne vysoké, v minulosti takmer nepredstaviteľné. Samozrejme O2 dlhodobo skôr preferuje uvádzanie reálnych rýchlostí ako maximálnych hodnôt. O tom, že je sieť rýchla, sme sa presvedčili aj na mieste konania tlačovej konferencie, ktorá bola ako inak za prísnych bezpečnostných podmienok vzhľacom na Covid-19 s obmedzeným počtom novinárov.
Reálne sme sa s 5G zariadením pripájali na vysielače na panelovom dome blízko bowlingového centra v Petržalke. Známy Speedtest nám ukzaval rýchlosti downloadu až na úrovni 700 Mbps, nízka bola aj odozva siete v jednotkách ms a taktiež upload.
Upload počas nášho skúšania siete bol na úrovni 100 Mbps. Schválne, pozrite si naše skúsenosti s prvými 4G sieťami na Slovensku z roka 2012, ide o extrémny nárast rýchlostí aj výrazné zníženie odozvy. A toto budeme mať v mobiloch už čoskoro, ľudia vo vybraných lokalitách vďaka O2 už dnes.
Aktuálne si 5G sieť od O2 môžete vyskúšať na smartfónoch Motorola G5G Plus, Motorola edge plus, ZTE Axon 11 5G, Huawei P40 Pro 5G, Huawei P40 5G, Huawei Mate 30 Pro 5G, Huawei Mate 20X 5G, Xiaomi Mi10 a Xiaomi Mi10 Pro a už v blízkej budúcnosti aj s čoskoro pridanými zariadeniami do ponuky operátora – Xiaomi Mi 10T a Xiaomi Mi 10T . 5G sieť vám pôjde aj na routeroch Huawei 5G Outdoor/Indoor. Žiaľ napríklad nové Samsung smartfóny ako je Galaxy Note20 Ultra 5G či Fold2 5G podporované sieťou zatiaľ nie sú.
Aby ste si 5G sieť operátora vyskúšali nepotrebujete žiadnu novú SIM kartu, ani špeciálnu aktiváciu siete 5G. Stačí ak si v zariadení zvolíte sieť 5G. Avšak na to, aby ste sa k sieti 5G pripojili a využívali jej rýchlosti si budete musieť chvíľu počkať, je totiž potrebná autorizácia vášho zariadenia na strane operátora, čo môže v súčasnosti trvať aj niekoľko hodín, dokonca i dní.
Juraj Eliáš, riaditeľ sietí O2, nám zodpovedal aj niekoľko redakčných otázok:
Budete postupne zverejňovať nové zariadenia, s ktorými sa zákazníci môžu pripojiť k verejnej testovacej prevádzke 5G siete?
Naším záujmom je dostať sa do bližšieho kontaktu so zákazníkmi, práve spätná väzba je pre nás mimoriadne dôležitá. Čím viac zariadení bude v sieti, tým viac informácií vieme získať. V krátkom čase vytvoríme spôsob, ako nám zákazníci budú môcť dať spätnú väzbu. O nových zariadeniach pritom budeme informovať na dostupných miestach, vrátane web stránky k sieti 5G od O2.
Aký krok musí urobiť zákazník, ak chce využívať 5G sieť od O2?
Celá filozofia je nastavená tak, ako to funguje dnes už s prístupom do iných sietí O2. Ak založíte SIM kartu do nami podporovaného 5G zariadenia, u nás to vygeneruje „event“. Na základe tohto vytvoríme príznak na SIM karte, že môžete využívať 5G. Táto perióda je dnes však dlhšia, ale pracujeme na tom, aby to trvalo čo najkratšie.
Registrujeme obavy ľudí zo siete 5G, ako by ste bežným ľudom vysvetlili, či sa majú alebo nemajú obávať reálnej prevádzky 5G sietí?
Naša 5G sieť funguje na frekcenciách, ktoré nám udelil Telekomunikačný úrad na sieť 4G. To znamená, že používame rovnaké frekvencie ako doteraz na 4G, s tými istými vysielacími výkonmi, s tou istou moduláciou. To znamená, že tu nenastáva žiadna fundamentálna zmena vyžarovania a sily signálu, rozdiel v rámci pokrytia oproti 4G sieti v zásade nie je. Ten istý signál však vysielame priamo na zariadenie, využívame odrazy signálu, aby sme tú istú frekvenciu využili efektívnejšie.
Energia, ktorú vyžarujeme, nie je väčšia, ako tá, ktorú sme vyžarovali doteraz. My aj počas testovacej prevádzky preverujeme plnenie hygienických noriem jednotlivých technológií meraniami elektromagnetického žiarania. Pred samotným dnešným spustením sme zrealizovali rozsiahle merania jednotlivých antén, pričom sa potvrdilo, že hodnoty elektromagnetického žiarenia (EMF) 5G siete sú porovnateľné s doterajšími technológiami a sú niekoľkonásobne nižšie ako limity stanovené legislatívou.
Ak by bol záujem, máme meracie prístroje, vieme ukázať aj skupinám ľudí, ako to celé funguje. Je dôležité, aby sme sa bavili o faktoch.
Aktuálne ste sputili skúšobnú prevádzku 5G siete, kedy môžeme očakávať ostrú prevádzku 5G sietí?
My máme pomerne veľa frekvencií v pásme 3,5 a 3,7 GHz. Tieto frekvencie sa dajú pustiť v husto zastavenej oblasti, na pokrytie Slovenska však potrebujeme nižšie frekvencie. Nové frekvencie zatiaľ nemáme, a keďže počet zákazníkov 5G je aktuálne minimálny (blížiaci sa k nule), tak vyčleniť existujúce frekvencie na 5G nevieme. Testujeme preto technológiu dynamického zdieľania spektra, ktorá nám umožní skúšobnú prevádzku 4G a 5G siete. Ak nájdeme dobrú technológiu a nájdeme dostatok zariadení, ktoré sieť podporujú, môžeme sieť 5G spustiť takto v rámci celého Slovenska.
Ďakujeme za rozhovor.
A na čo nám vlastne 5G siete budú? Výhodou má byť možnosť pripojenia domácností tam, kde nie je dostupné pokrytie pomocou vysokorýchlostného káblového pripojenia. Okrem toho umožnia ďalší rozvoj internetu vecí pre lepšiu správu v oblasti smart cities, či smart home riešení, ale aj v priemysle, doprave, médiách, či zdravotníctve. 5G siete sú nevyhnutným krokom vo vývoji sieťových riešení a lepšej správe frekvenčného spektra.
A na záver ešte malé porovnanie 5G vs. 4G, v rovnakom čase, v rovnakej sieti na rovnakom mieste (sieť vďaka viacerým testovacím zariadeniam bola pomerne vyťažená). Vpravo 4G zariadenie a vľavo 5G zariadenie.