Reklama

Elon Musk tvrdí, že do 4 rokov môžeme mať elektrické prúdové lietadlá

Zdroj | Eviation
Juraj Procházka
Zdroj | Eviation
Zdroj | Eviation

Kľúčom k realizácii smelých myšlienok sú technológie. Tie umožnili stavať prakticky použiteľné elektromobily za rozumnú cenu, efektívne a spoľahlivé solárne panely, aj súvisiace batériové úložiská. To všetko sú produkty, ktorým sa Elon Musk vo svojom koncerne Tesla úspešne venuje.

Keďže je však známy povesťou renesančného vizionára a inovátora, neprekvapuje jeho angažovanosť v širokom spektre ďalších progresívnych odvetví, ako je kozmonautika (SpaceX), spojenie neurológie a umelej inteligencie (Neuralink), či hromadná doprava v tuneloch (Boring Company). Okrem toho už pred šiestimi rokmi Elon Musk pre britský denník The Independent povedal, že, hoci len pre zábavu, vyrobí aj lietajúce auto a auto-ponorku.

Pozrite si

Šéf Tesly chce autá ako James Bond a Fantomas

Zatiaľ sa tak nestalo, ale časy, keď budeme mať elektrifikované lietajúce stroje, sa nezadržateľne blížia. A nebudú to len lietajúce autá a aerotaxíky pre jednociferný počet pasažierov.

Zdroj | INVERSE

Kameňom úrazu pri elektrických lietadlách sú batérie. Tie súčasné nedokážu zabezpečiť dostatok energie pre stredné a veľké lietadlá s dlhým doletom. Ich energetická hustota je príliš nízka, takže silná batéria by bola jednoducho príliš ťažká.

Kompromisom sú malé, ľahké lietadlá s krátkym doletom niekoľko sto kilometrov. Ich vývojom sa zaoberá viacero spoločností a na oblohe by sa mohli začať objavovať už čoskoro.

Pozrite si

Elektrické lietadlo Alice – zmení regionálne lety?

Inou témou sú väčšie dopravné lietadlá, kde mnohí veria skôr vodíku a palivovým článkom. Elon Musk však vyhlásil, že technológia, ktorá dokáže poháňať prúdové dopravné lietadlá je vzdialená len 3-4 roky. Má pritom na mysli hromadnú výrobu batérií novej generácie, nie senzačné prezentácie laboratórneho výskumu.

Musk to naznačil na svojom obľúbenom komunikčnom médiu, na Twitteri. Správa prichádza v čase, keď Tesla oznámila plány v súvislosti so svojim pravidelným Dňom batérií (Battery day). Ten sa tento rok uskutoční po výročnom stretnutí akcionárov Tesly 22. septembra. Podľa magazínu Electrek by mohlo byť jedným z ťahákov odhalenie Li-ion batérií s kremíkovou nanodrôtovou anódou.

Zdroj | Amprius Technologies

Ide o technológiu batérií s energetickou hustotou 400 Wh/kg a viac, ktorá by mohla elektrifikovať aj letectvo.

Energetická hustota súčasných batérií pre elektromobily sa pohybuje okolo 250 Wh/kg. Vyššia gravimetrická energetická hustota umožní vyrobiť pri zachovaní kapacity batérie s nižšou hmotnosťou. U elektromobilov sa to na zvýšení dojazdu prejaví v pomerne malej miere – podľa Sama Korusa, analytika spoločnosti ARK Invest, by zníženie hmotnosti Tesla Model 3 o 150 kg zvýšilo dojazd vozidla na jedno nabitie asi o 24 km.

Zdroj | Amprius Technologies

U dopravných lietadiel je to však inak. Najväčšie energetické nároky má štart lietadla, pri ktorom je nutné dostať celý stroj aj s nákladom na letovú hladinu, pričom sa prekonáva vplyv gravitácie. Tu hrá úspora hmotnosti dôležitú úlohu. Samotný let využíva aj vztlakovú silu krídiel a je energeticky úspornejší, ako štart. Takisto pri pristávaní môže lietadlo využívať svoju potenciálnu energiu počas klesania.

Pozrite si

Bell odhalil Nexus – aerotaxík so sklopnými vrtuľami

Ak by sa podarilo zvýšiť energetickú hustotu batérií z 250 na 400 Wh/kg, znamenalo by to zníženie ich hmotnosti o 37,5% pri rovnakej kapacite.

Firma Amprius Technologies, sídliaca neďaleko zariadení Tesly vo Fremonte, zaoberajúca sa vývojom technológií akumulátorov, tvrdí, že je schopná so svojimi kremíkovými nanodrôtovými batériami dosiahnuť energetickú hustotu viac ako 400 Wh/kg (hovorí až o hodnote 500 Wh/kg). A takéto batérie by sa mali objaviť práve na blížiacom sa Battery Day. Snáď sa časom objavia aj v lietadlách a potešili by aj v elektromobiloch.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.