Reklama

Komu je určený najlacnejší iPhone a prečo si vybrať model SE?

Richard Pliešovský
90 %
Legendárny model iPhone SE sa predstavil tento rok v druhej generácii. Dizajnom príliš neokúzli, ponúka totiž obstarožný vzhľad známy od iPhone 6. Našťastie, Apple vo vnútri nešetril a vybavil ho najmodernejším procesorom. Bude to stačiť?

Výhody

  • Cena
  • Výkon
  • Kompaktné rozmery

Nevýhody

  • Zastaralý dizajn
  • LCD displej

Po predstavení druhej generácie Apple iPhone SE zostali mnohí zaskočení. Na jednej strane moderný a výkonný procesor (A13 Bionic) s podporou dual SIM výrazne narúšal doslova archaický vzhľad s hrubými rámikmi a LCD displejom. Smartfón od Apple pod 500 eur však vyžaduje isté kompromisy.

IPhone SE je zabalený v štandardnej krabičke, kde okrem samotného zariadenia nájdete 5 W nabíjačku, USB-A/Lightning kábel, slúchadlá, 2 samolepky a ihlu na prístup k slotu na SIM kartu.

Ako som spomínal, 4,7-palcový LCD displej je uložený v masívnom ráme. Na dnešné pomery je nielen široký po bokoch (cca 5 mm), no hlavne hore a dole (cca 18 a 17 mm). Keď však chytíte smartfón do ruky, nevyzerá vôbec zle. Použité prémiové materiály vám dávajú pocit luxusu.

Pozrite si

Súboj iPhonov SE – oldies vs junior

Každopádne, na kvalitu Retina displeja (1 334 x 750 px pri 326 ppi) sa sťažovať nebudete. Je dobre viditeľný aj počas slnečných letných dní, jeho maximálny jas je 625 nitov. Displej ma kontrastný pomer 1 400:1, podporuje True Tone, no už neponúka 3D Touch. Nahradila ho funkcia Haptic Touch.

Pod displejom sa nachádza známy Touch ID, ktorý vďaka noseniu rúšok chytá druhý dych a nestráca na praktickosti oproti modernejšiemu Face ID. Odomykanie telefónu je absolútne bezproblémové a bleskurýchle.

Vľavo sa nachádzajú dve tlačidlá na reguláciu hlasitosti a prepínač na tichý režim. Vpravo je v hornej časti tlačidlo ON/OFF a približne v strede slot na jednu nano SIM. Smartfón tiež podporuje eSIM. V spodnej časti je umiestnený reproduktor (druhý je hore v slúchadle) a Lightning port.

Na zadnej strane nájdete fotoaparát s jedným objektívom a LED blesk. Všímavý používateľ zaregistruje presunutie loga z hornej časti do jeho stredu, tak ako je to na sérii iPhone 11.

Fotoaparát

Fotoaparát má len jeden objektív. Je to, samozrejme, daň za nízku cenu. Kto potrebuje kvalitnejšie fotografie, môže si vybrať z modelov série 11, priplatí si však zhruba dvojnásobok.

Cieľová skupina iPohne SE by zrejme ani nevedela využiť ultraširokáč či teleobjektív, ktorý by v prípade iPhone 11 Pro mala k dispozícii.

Hlavný objektív má rozlíšenie 12 Mpx, clonu f/1,8 a digitálnu stabilizáciu. K dispozícii je 5-násobný digitálny zoom, ten však kvôli strate kvality neodporúčam používať. Oveľa lepšia je moja obľúbená funkcia Portrétový režim.

Mimochodom, tento model je vôbec prvým iPhonom, ktorý pre tento režim využíva výlučne strojové učenie. (Apple iPhone Xr má vyspelejší snímač, pri rozostorovaní mu stačí pomoc hardvéru.) Technológia dostala označenie Single Image Monocular Depth Estimation. Nevýhodou tohto riešenia je (aspoň zatiaľ), že dokáže rozostriť pozadie len pri fotografovaní osôb. S ostatnými objektmi, vrátane zvierat, si nedokáže poradiť.

Fotoaparát podporuje Smart HDR, čo mu poskytuje takmer porovnateľné obrázky ako iPhone 11. Platí to pri dobrom osvetlení, pri zhoršených svetelných podmienkach kvalita klesá.

Webkamera má rozlíšenie 7 Mpx, f/2,2 a nechýba jej podpora režimu Portrét.

Čo sa týka videa, smartfón dokáže natáčať v rozlíšení 4K/60, 30, 24 fps, 1080p/60,30 fps a 720p/30 fps. Video je opticky stabilizované, podporuje spomalené zábery (1080p/240, 120 fps) a tiež časozber.

Čo sa mi páčilo na Apple iPhone SE?

Kompaktný telefón s podporou e-SIM, rýchly a v konečnom dôsledku aj pekný. Ideálny aj ako rezervný telefón, ktorý vďaka malým rozmerom nezaberie veľa miesta.

S Touch ID/Home Button sa okrem toho pracuje častokrát lepšie (teda ak nemilujete rôzne gestá) ako pri Face ID. Tam totiž namiesto jedného stlačenia musíte namieriť iPhone na seba, potom potiahnuť prstom zo stredu displeja nadol, aby ste ho odomkli. Keď máte rúško, zrejme najrýchlejšie „gesto“ je naťukanie hesla.

Nehovoriac o prístupe k Ovládaciemu centru, na SE si ho vyvoláte gestom potiahnutia prsta zdola nahor. Máte Apple Watch? Výborne. Ako si tam otvoríte Ovládacie centrum? Rovnako. Zdola nahor. Ak ale máte iPhone s Face ID, tam si Centrum otvoríte potiahnutím v pravej časti zhora nadol. Pokiaľ používate Apple Watch, tak sa možno, tak ako ja, často mýlite a tvrdošijne ho na hodinkách vyvolávate rovnako ako na iPhone 11.

Potešilo ma, že aj tento model podporuje Wi-Fi 6 a tiež dual SIM, čo mohol Apple pokojne v rámci šetrenia škrtnúť a ušetriť nejaký ten cent.

Čo by mohlo byť lepšie?

Jednoznačne by telefónu prospelo nahradenie LCD displeja za OLED panel. IPhone by získal dlhšiu výdrž a krajší obraz.

V rámci šetrenia už v krabičke nenájdete redukciu z Lightning portu na 3,5 mm jack. Ak stále používate tento konektor, budete si musieť dokúpiť redukciu. Dobrou správou je, že nabíjačka a slúchadlá v balení stále sú. Nové iPhony 12 budú zrejem

Verdikt

Predajné rekordy iPhone SE ukazujú, že Apple našiel dieru na trhu a s nízkou cenou (na jeho pomery) priniesol perfektné zariadenie, ktoré pritiahlo množstvo používateľov od konkurenčného Androidu. Mimochodom, každý piaty predaný iPhone je práve tento model.

Kto si nepotrpí na dizajn, uspokojí sa s menším, navyše LCD displejom a obyčajným fotoaparátom, ten získa výkonný iPhone, ktorý si poradí si všetkým. Používateľ dostane funkčný ekosystém, vďaka ktorému je Apple stále veľkým pojmom. Bohužiaľ, Android mu v tomto vďaka roztrieštenosti nebude môcť zrejme nikdy konkurovať.

Pravdu povediac, bolo mi ľúto, keď som musel tento nenápadný iPhone vrátiť.

Aj preto si Apple iPhone SE od nás zaslúži ocenenie Dobrá cena.

Za zapožičanie Apple iPhone SE na test ďakujeme spoločnosti Slovak Telekom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.