Zo štartov svojich rakiet Falcon 9 urobila SpaceX populárnu videoshow s obrovskou celosvetovou sledovanosťou. Video z aktuálne posledného štartu si môžete pozrieť v závere článku.
Misia s nákladom desiatej várky „ostrých“ družíc Starlink (prvá šesťdesiatka satelitov bola súčasťou beta testu), ktorá odštartovala včera, 18. augusta 2020 o 14:31 UT (16:31 SELČ) z LC-40 na kozmodróme Cape Canaveral na Floride, bola opäť výnimočná.
V rakete Falcon 9 bol totiž použitý 1. stupeň číslo B1049, ktorý mal za sebou už päť úspešných štartov a, pochopiteľne, aj päť pristátí na morskej plávajúcej plošine.
Misia niesla na palube tentoraz „len“ 58 satelitov Starlink a náklad doplnili tri satelity na snímkovanie Zeme SkySat spoločnosti Planet Labs. Každá z nich má hmotnosť okolo 110 kg, teda zhruba polovičnú oproti satelitom Starlink.
Štart bol opäť úspešný a booster B1049 pri svojom šiestom lete asi deväť minút po štarte hladko pristál na plošine OCISLY v Atlantickom oceáne. Druhý stupeň s užitočným nákladom dosiahol zhruba 10 minút po štarte obežnú dráhu, na ktorej sa najprv oddelili družice SkySat-19, SkySat-20 a SkySat-21 a v čase T + 45:57 sa oddelili aj družice Starlink.
Prvý stupeň B1049 prvýkrát štartoval v septembri 2018 s družicou Telstar 18V, v januári 2019 dopravil na obežnú dráhu z kozmodrómu Vandenberg posledných 10 satelitov siete Iridium NEXT a v máji 2019 asistoval pri vypustení prvej (testovacej) misie Starlink. Aj 4. a 5. štart (v januári a v júni 2020), tak ako zatiaľ posledný, 6., boli spojené s budovaním siete Starlink.
Pokiaľ sa po prehliadke ukáže, že je booster v poriadku, pravdepodobne to nebude koniec jeho životnosti. Elon Musk po prvých úspešných vertikálnych pristátiach boosterov Falcon 9 prehlásil, že každý z nich by mal vydržať až 10 štartov.
Päť úspešných štartov už absolvovali tri prvé stupne Falcon 9 – B1048, B1049 a B1051. B1048 sa však pri neúspešnom pristátí na morskej plošine v marci tohto roku poškodil a viac už nepoletí.
Pri aktuálnej misii Starlink 10 sa tiež podarilo zachrániť obidva diely aerodynamického krytu, pričom obidva už boli raz v minulosti použité. Prvý bol zachytený loďou Ms. Tree do špeciálnej siete a aj keď sa druhý takto zachytiť nepodarilo, loď SpaceX Ms. Chief ho vylovila z oceánu.
SpaceX neskôr oznámila, že všetkých 58 družíc Starlink, ktoré boli 18.augusta nosnou raketou Falcon 9 vypustené, sa úspešne oddelilo od druhého stupňa a satelity sa presunuli na samostatné dráhy.
Priebeh misie Starlink 10 si môžete pozrieť v nasledujúcom videu. Samotný štart začína v čase od 14:55.
SpaceX má už po poslednom štarte vo vesmíre takmer 600 „ostrých“ satelitov Starlink (655 spolu s testovacou nultou misiou) a už dnes s niekoľkými stovkami vybraných používateľov – väčšinou zamestnancov SpaceX a ich rodinných príslušníkov – testuje internetové pripojenie. Po ďalších troch várkach družíc, čo by malo byť v priebehu jesene, chce spustiť beta testovanie aj so širšou verejnosťou.
Komerčné spustenie siete Starlink, zrejme zatiaľ iba na území USA a Kanady, by malo nasledovať v budúcom roku, ale sieť sa bude ďalej zahusťovať a dosiahne možno až niekoľko desiatok tisíc satelitov. Či sa tento zámer nakoniec uskutoční, ukáže čas.
Dnešné rýchlosti downlinku a uplinku pripojenia Starlink zodpovedajú zhruba mobilným sieťam 4G/LTE, alebo fixnému pripojeniu VDSL2, čiže zhruba 40-50 Mbit/s pre DL a 15-17 Mbit/s pre uplink. Ide o slušné rýchlosti, umožňujúce aj streamovanie Ultra HD videa, aj keď mestského používateľa rozmaznaného optikou asi neočaria.
Treba si však uvedomiť dve veci. V mnohých riedko osídlených oblastiach (nehovoriac o oceánoch) vyzerá takéto pripojenie ako sen a po dobudovaní konektivity siete budú rýchlosti pravdepodobne niekoľkonásobne vyššie. Elon Musk deklaroval sťahovanie dát rýchlosťou okolo 600 Mbit/s, čo už môže výrazne zamiešať kartami aj na širšom telekomunikačnom trhu.