Project Loon vzniká už dlhšiu dobu v tajných laboratóriách Google X v rámci spoločnosti Alphabet a má za cieľ premostiť digitálne priepasti v menej rozvinutých regiónoch. Inými slovami sprístupniť širokopásmové pripojenie do internetu v regiónoch kde na to nie je vybudovaná infraštruktúra.
Solárne balóny používané v tejto sieti sú vybavené komunikačnými nástrojmi a odosielané do stratosféry, kde ich vo výške okolo 20 km algoritmy strojového učenia usporiadajú do sietí, ktoré poskytujú pripojenie používateľom na zemi.
Po sérii testov a skúšobnej prevádzke, keď balóny Loon slúžili na poskytovanie pripojenia ľuďom v oblastiach postihnutých prírodnými katastrofami v Portoriku po hurikáne Maria a po zemetrasení v Peru, má teraz Project Loon na konte prvú komerčnú inštaláciu.
Balóny boli nasadené v Keni, kde poskytujú tisícom užívateľom novú kvalitu internetového pripojenia. Sieť pokrýva oblasť v strednej a západnej Keni s rozlohou takmer 50 000 km2, pričom doteraz bolo pripojených už viac ako 35 000 používateľov.
https://www.youtube.com/watch?v=OYRXmwM-NPk
Project Loon poskytuje konektivitu z balónov pre kenského telekomunikačného operátora Telkom. Táto služba nie je len prvým komerčným nasadením balónov Loon, ale zároveň ide o jej prvú aplikáciu na africkom kontinente.
Nejde pritom o úzkopásmové pripojenie, aké by sme dosiahli napríklad v sieti 2G (GSM/EDGE), ale o širokopásmový prenos adekvátny parametrom v mobilných sieťach 3G/HSPA, prípadne HSPA+.
Nedávne testovanie ukázalo, že rýchlosť prenosu pri sťahovaní dát dosahuje 18,9 Mbit/s, uplink 4,74 Mbit/s a latencia slušných 19 milisekúnd. Project Loon očakáva, že spoľahlivosť služby sa po pridaní ďalších balónov zlepší, ale už dnes je jasné, že používatelia dokážu s týmto pripojením bez problémov využívať okrem e-mailu a prezerania webových stránok aj služby ako YouTube, či WhatsApp.
Project Loon má ambíciu umožniť pripojenie k rýchlemu internetu častiam z 3,8 miliardovej polulácie, ktoré dnes prístup do internetu nemá. Chce vytvoriť akúsi tretiu vrstvu internetového pokrytia medzi pozemnými – fixnými, aj mobilnými – sieťami a satelitným pripojením z geostacionárnych (GEO), aj nízko letiacich (LEO) družíc.
Takúto sieť LEO satelitov s názvom Starlink intenzívne buduje spoločnosť SpaceX a pilotná prevádzka by mala byť spustená už do konca tohto roku. Konkurencieschopnosť balónového projektu už teda čoskoro preverí prax.