Už tradične patrí koniec jari a jeseň Apple. Prvý termín býva určený vývojárom, kde spoločnosť na WWDC (Worldwide Developer Conference) predstavuje nové operačné systémy, tie potom na jeseň uvoľní spolu s novým hardvérom.
V pondelok začala konferencia na ktorej nás Apple zoznámil s novinkami, ktoré na používateľov v najbližších týždňoch čakajú. Vybrali sme niekoľko z tých, vďaka ktorým sa spoločnosť zbaví závislosti na tretích stranách, či už ide o nové funkcie v systémoch (iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14 a macOS 11 Big Sur), alebo zmenu výrobcu procesorov. Posledne menovaným aj začneme.
Goodbye Intel
Úniky informácií už dlhšiu dobu naznačovali, že Intel už nebude hlavný dodávateľ procesorov pre Apple. Po rokoch tak Apple skončí s architektúrou x86 a prejde na ARM aj vo svojich počítačoch.
Projekt sa volá Apple Silicon. Nejde pritom po prvýkrát, keď Apple mení pravidlá hry. Už pred 14 rokmi prešiel z procesorov PowerPC na tie od Intelu. Veľkou výhodou pre Apple je, že procesory postavené na ARM si bude vyvíjať vo vlastnej réžii, tak ako to robí s procesormi pre smartfóny a tablety. Tie sa osvedčili ako mimoriadne výkonné a kvalitné.
Výhodou počítačov s Apple Silicon procesormi bude aj to, že na nich budú môcť pohodlne fungovať aj aplikácie pre iOS a iPadOS. To je jedna z ďalších obrovských výhod uzatvorenia celého ekosystému od Apple. S jednou aplikáciou bude možné pracovať na všetkých zariadeniach od Apple.
Widgety v iPhone
Apple sa zvyčajne správa ako kresťanské hnutie, kde je tradícia nadovšetko a zmena prichádza až ako posledné možné riešenie. Je to paradox, ak si uvedomíme, že technologické spoločnosti prinášajú pokrok a samotný Apple je považovaný za priekopníka a veľkého inovátora.
Majitelia Android zariadení už zrejme aj zabudli, aké to bolo, keď prišli do ich systému widgety. S príchodom iOS 14 sa z nich môžu tešiť aj jabĺčkari. Na widgetoch sa bude dať prispôsobiť ich vzhľad a veľkosť.
Knižnica aplikácií
Aj Knižnica aplikácií našla inšpiráciu v Androide. Nová funkcia umožní schovať celé stránky s aplikáciami a skryté aplikácie zobraziť v novej knižnici. Tá zostavuje aplikácie do rôznych kategórií automaticky na základe ich zamerania a intenzity používania. Najčastejšie používané aplikácie budú poruke na vrchu obrazovky.
Apple Translate
Appka Apple Translate ide súperiť o priazeň používateľov so zavedenou službou Google Translate. Novinka bude ťažiť z dostupnosti diktovania aj bez pripojenia k internetu a v tejto forme bude schopná aj prekladať text. Zo začiatku však bude podporovať iba preklad medzi jedenástimi svetovými jazykmi. Slovenčinu tam teda ani nehľadajte.
Správy
Nové Správy umožnia pripínanie dôležitých konverzácií na vrch obrazovky. Skupinové správy sa začínajú podobať viac na četovacie služby Slack a Discord ako na pôvodné Správy od Apple. Po novom už budú podporovať odpovede na správy v skrytých vláknach a parciálne upozornenia, ktoré vás budú informovať o nových správach v konverzáciách len v prípade, že vás niekto spomenie v správe.
Automatická detekcia umývania rúk
Nie je vám táto funkcia povedomá? Samsung a Google ju do svojich systémov promptne implementovali v čase vzniku pandémie koronavírusu. Od nového wachOS 7 si ju budú môcť užiť aj majitelia Apple Watch. Škoda však, že sa oficiálne uvoľní až niekedy v septembri. Vtedy už budeme možno voči COVID-19 zaočkovaní.
Scribble
IPadOS 14 prináša možnosť písania rukou (stylusom, Apple Pencil) do ľubovoľného textového poľa. Systém rozpozná váš rukopis a vyhľadá/urobí, čo potrebujete. Ak si takto zapíšete poznámky, iPadOS 14 vám ich zdigitalizuje. Takéto funkcie ponúka konkurencia už dávno, nájdete ich napríklad v Google Keep, GoodNotes či v Notability.
Sprievodca v Apple Maps
Ak sa s nainštalovaným iOS 14 zatúlate do novej lokality, Apple Maps vám ukáže zaujímavé pamiatky, dôležité miesta, ale aj najlepšie reštaurácie. Inšpirácia Mapami od Google je zjavná. Ak to však bude na rovnakej úrovni, ako je služba Apple Maps, konkurencia sa nemá čoho báť.
Navigácia pre elektromobily a bicykle
Cyklisti a majitelia elektromobilov sa dočkali, Apple Maps už budú brať ohľad na ich potreby. Pri jazde na bicykli vás budú mapy navigovať cez cyklotrasy, pričom vás prípadne upozornia aj na prudké stúpanie alebo potrebu prechodu cez schody.
Tu sa snaží Apple konkurovať napríklad známej službe Strava, ktorá navyše nedávno zamkla niektoré z obľúbených funkcií. Cyklonavigácia od Apple však bude spočiatku fungovať len v New Yorku, Los Angeles, San Franciscu, v Šanghaji a v Pekingu.