Nový čipset od Qualcommu bol ešte len ohlásený, no výrobcovia smartfónov v ňom vidia veľkú príležitosť. Snapdragon 690 už plánujú využívať HMD, LG, Motorola, TCL a ďalšie značky.
Aktuálnym favoritom medzi čipovými sadami pre smartfóny s podporou 5G technológií je Qualcomm Snapdragon 865. Ten je však nielen výkonný, ale aj drahý. Preto smartfóny, ktoré používajú Snapdragon 865, napríklad OnePlus 8, alebo Samsung Galaxy S20, patria medzi high-end modely s cenovkou výrazne presahujúcou 700 dolárov. Samsung na Slovensku napríklad ponúka model Galaxy S20 Ultra 5G za 1 349 EUR.
Ďalšou alternatívou pre 5G je Snapdragon 765 v zariadeniach strednej triedy, ktoré s cenovkou zhruba 500 až 700 dolárov tiež nepatria k najlacnejším.
Qualcomm nie je výrobca mobilných telefónov, preto nemôže garantovať, koľko budú stáť smartfóny s novým čipsetom Snapdragon 690, ale zdá sa, že časy, keď sa 5G telefóny stanú mainstreamom, sú za dverami. Naznačujú to slová prezidenta Qualcommu Cristiana Amona: „Rozšírenie podpory 5G do série Snapdragon 6 má potenciál sprístupniť 5G siete viac ako 2 miliardám používateľov smartfónov na celom svete.“
Aby sa tak stalo, výrobca musel kdesi ušetriť. Podarilo sa to zrejme vďaka zúženej podpore 5G pásiem. Narozdiel od modelov Snapdragon 765 a 865 bude Snapdragon 690 pracovať len v pásmach 5G do 6 GHz a milimetrové vlny okolo 30 GHz (mmWave) podporovať nebude.
Je s tým však spojený háčik. V nižších pásmach nie je k dispozícii dostatok frekvencií, aby zariadenia dokázali prenášať dáta maximálnymi rýchlosťami, ktoré technológia 5G umožní. Na špičkovú rýchlosť napríklad 10 Gbit/s bude (v budúcnosti) potrebné pásmo mmWave. Aj sub-6 GHz pásma 5G však prinesú vyššie rýchlosti, než zažívame so 4G technológiou dnes.
A nebude to ani nejaký výrazný hendikep v porovnaní so zariadeniami na trhu. Podľa údajov asociácie Global Mobile Suppliers Association (GSMA) z apríla 2020 iba okolo 30% ohlásených 5G zariadení podporuje vysokorýchlostné prenosy 5G v mmWave.
Snapdragon 690 bude podporovať rýchlosti (Downlink / Uplink) v sieťach 4G (LTE) 1,2 Gbit/s / 210 Mbit/s a v sieťach 5G až 2,5 Gbit/s / 660 Mbit/s. Podpora satelitnej navigácie (Beidou, Galileo, GLONASS, Dual frequency GNSS, NavIC, GPS, GNSS, QZSS, SBAS) bude takisto maximálna.
Smartfóny s novým čipsetom však budú môcť excelovať aj v iných oblastiach. Dokážu natáčať 4K HDR video a fotiť s rozlíšením až 192 megapixelov. Osemjadrový procesor CPU Kryo 560 (až 2,0 GHz) založený na 8 nm procese má byť asi o 20 percent rýchlejší ako jeho predchodca a GPU Adreno 619L má byť takisto výkonnejšia ako tá, ktorá sa aktuálne nachádza v modeli Snapdragon 675. Zároveň pôjde o prvý čip Snapdragon série 6, ktorý podporuje displeje s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, aj sieť Wi-Fi 6 (802.11ax).
Najvýraznejšie zvýšenie výkonu je dosiahnuté vďaka vylepšenému systému umelej inteligencie (AI) na čipe, ktorý je údajne o 70 percent rýchlejší ako predošlý. Ak uvažujete, ako môže čip s AI pomôcť vášmu používaniu smartfónu, Qualcomm uvádza ako príklad, že Hexagon Tensor umožní pre kameru filtre s vysokým počtom FPS bez oneskorenia.
Qualcomm oznámil, že Snapdragon 690 bude uvedený v smartfónoch spoločností HMD Global, LG Electronics, Motorola, SHARP, TCL a Wingtech. Prvé zariadenia so Snapdragon 690 budú komerčne dostupné už v druhej polovici roku 2020. Kým slovenskí operátori spustia komerčnú sieť 5G, zariadenia s jej podporou budú určite oveľa dostupnejšie.