Reklama

Nokia má 5G technológiu s rýchlosťou 4,7 Gbit/s

Zdroj | FierceWireless
Juraj Procházka
Zdroj | FierceWireless
Zdroj | FierceWireless

Časy, keď nás technológia 4G (LTE) ohurovala rýchlosťami okolo 100 Mbit/s a neskôr 4,5G (LTE-A), ktorá siaha na 1 Gbit/s, sú s príchodom novej generácie sietí pomaly minulosťou. Nokia hlási rekordnú rýchlosť v sieti 5G.

V testoch, kde použili 8-zložkovú agregáciu nosných frekvencií (8-component carrier aggregation) a nastavenie duálneho pripojenia (5G + LTE) dosiahla rýchlosť prenosu smerom k používateľovi (downlink) až 4,7 Gbit/s.

Pozrite si

Nový 5G modem od Qualcommu dokáže využívať obidva frekvenčné rozsahy súbežne

Testy sa vykonali na Over-the-Air sieti vo výskumno-vývojovom laboratóriu v sídle spoločnosti Nokia v Dallase. Nokia uviedla, že testy sa uskutočnili na hardvéri a softvéri základňovej stanice AirScale Radio, ktorú v súčasnosti využívajú kľúčoví mobilní operátori v USA, a rekordnú rýchlosť dosiahli pomocou kombinácie virtualizovanej prístupovej siete RAN a tradičných konfigurácií pásma.

Zdroj | Orange

Čo to znamená v praxi? Aj v 5. generácii mobilných sietí budú pre masívny dátový stream potrebné „hrubé rúry“, samotné efektívnejšie kódovanie a ďalšie vylepšenia nestačia.

Nokia združila osem kanálov o šírke 100 MHz v pásmach 28 GHz a 39 GHz v oblasti milimetrových vĺn (mmWave) pre získanie prenosového pásma 800 MHz spolu s ďalším pásmom LTE so šírkou  40 MHz pomocou technológie duálneho pripojenia (EN-DC).
Vďaka EN-DC sa zariadenia môžu pripojiť k sieťam 5G a LTE súčasne, čo umožňuje vyššiu priepustnosť zariadenia ako s pripojením k jednej z týchto technológií.

Zdroj | Android Headlines

Testovacie zariadenia boli vybavené „čipovou sadou zariadení novej generácie“, ktorá bude čoskoro nasadená v komerčných zariadeniach pre koncových používateľov, uviedol hovorca spoločnosti Nokia.

Začiatkom roka zvýšila Nokia v laboratórnych testoch kapacitu 5G siete v spolupráci s operátorom Sprint pomocou aktualizácie softvéru na štvornásobok. Softvérový upgrade zahŕňal E-UTRAN New Radio – Dual Connectivity (EN-DC) a multi-user-MIMO (MU-MIMO) cez spektrum 2,5 GHz operátora. Takto sa podarilo zvýšiť celkovú kapacitu downliku na 3 Gbit/s.

Extrémne rýchlosti sú však viazané na spektrum v oblasti mmWave, pretože inde jednoducho nie je k dispozícii dostatočne široké pásmo. Hoci aj v USA, tak ako inde vo svete, 5G siete nabehli na „klasických“ frekvenciách (6 GHz a nižších), v súčasnosti operátori chystajú aj využitie milimetrových vĺn.

Pozrite si

5G konšpirátori prerazili dno. Za epidémiu COVID-19 vinia mobilné siete

Americký Verizon uviedol, že agregácia ôsmich nosných frekvencií pomocou spektra mmWave bude v roku 2020 v jeho sieti 5G „široko dostupná“.

Technológia 8CC (8-component carrier aggregation) je v hľadáčiku aj u ďalších dodávateľov telekomunikačnej infraštruktúry pre siete 5G. Ericsson vo februári ohlásil dosiahnutie rýchlosti 4,3 Gbit/s cez 5G smartfón prostredníctvom svojho rozhrania Radio System Street Macro 6701. Test sa uskutočnil v laboratórnych podmienkach, hoci s komerčnými zariadeniami pri agregácii 800 MHz pásma mmWave.

Zdroj | Nokia

Neskôr v tom istom mesiaci Verizon s partnermi Samsung a Qualcomm použil 8CC vo frekvenčnom pásme 28 GHz na dosiahnutie rýchlosti 4,2 Gbit/s v živej 5G sieti operátora v Texase.

S rýchlosťou 4,7 Gbit/s je teda Nokia aktuálnym favoritom a vidíme jasný trend, že konektivita v 5G sieťach sa zvýši štvornásobne v najbližšom období.

Stéphane Téral, analytik spoločnosti LightCounting Market Research, k tomu uviedol, že agregácia 8-zložkových nosných v oblasti milimetrových vĺn ukazuje, že masívne MIMO a otvorené RAN majú potenciál nielen na naplnenie prísľubov komerčnej 5G technológie, ale zároveň pripravujú pôdu pre budúce terahertzové systémy. Žeby išlo o jednu z prvých indícií o 6G technológii?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.