Reklama

Aký bol týždeň so Sony Xperia L4 za 199 €?

Richard Pliešovský
87 %
Sony Xperia L4 je poctivým smartfónom nižšej strednej triedy. Oproti predchádzajúcej generácii prináša niekoľko vylepšení, čo sa však netýka procesoru, ten ostal rovnaký. Lákadlom je jeho širokouhlý displej 21:9 a trojitý fotoaparát.

Výhody

  • Kinematický displej s pomerom strán 21 : 9
  • Side Sense
  • Cena

Nevýhody

  • Nepodporuje bezdrôtové nabíjanie
  • Chýba vodeodolnosť
  • Rozlíšenie displeja

V decentnej bielej krabičke, ktorú nezdobia žiadne fotografie, len nápisy Xperia L4 a Sony, sa ukrýva čierny smartfón. Už na prvý pohľad je dlhší, ako je človek zvyknutý. Pod papierovým obalom má byť ešte nabíjačka a slúchadlá, nám však prišiel len samotný smartfón.

Zapínam zariadenie a kým nabieha systém, uvedomujem si, ako dobre sa drží telefón v ruke. Pocitovo je príjemne ľahký. Akoby v ňom ani nebola batéria. Počas testovania mi prišiel môj iPhone nejaký ťažký a nevyvážený.

Smartfón vychádza z Xperie L3. Sony treba pochváliť, že v novinke použil kinematický displej, na druhej strane sa neplesol po vrecku a ponechal v Xperii rovnaký čipset ako v L3.

LCD displej má 6,2 palcov a rozlíšenie 1 680 x 720 px. Podporuje režim viacerých okien, čo je praktická funkcia, ktorú využije z času na čas každý.

Rozloženie ovládacích prvkov je štandardné. Na ľavom boku nájdeme v hornej časti slot na SIM karty, resp. SIM + microSD. Na hornom boku je 3,5 mm jack a mikrofón. Na pravom boku nájdeme v hornej časti hardvérové tlačidlá na ovládanie hlasitosti, snímač odtlačkov prstov a multifunkčné tlačidlo on/off. V spodnej časti sa nachádza USB-C port, po jeho stranách stereo reproduktory.

Fotoaparát

Z mobilného telefónu sa stalo prenosné multimediálne centrum, z ktorého sa dá aj telefonovať. Nie je tomu inak ani pri Xperii L4. Jednou z prvých vecí, ktorú väčšina ľudí rieši je, ako kvalitne fotí smartfón. Čo ponúka tento fotoaparát?

Sony Xperia L4 je vybavený trojitým zadným fotoaparátom, ktorý ponúka 13 + 5 + 2 Mpx rozlíšenie. Hlavný objektív má clonu f/2,0, 26 mm ohniskovú vzdialenosť, 76° uhol záberu, 1/3″ snímač a PDAF zaostrovanie. 5 Mpx objektív má f/2,2, 17 mm ohniskovú vzdialenosť, 117° uhol záberu a 1/5″ snímač. Posledný objektív slúži na rozostrenie záberu. Pri zhoršených svetelných podmienkach môžete využiť LED blesk. Video dokážete nasnímať len v rozlíšení Full HD s 30 fps.

Rozhranie aplikácie Fotoaparát je bežné, nemal by sa v ňom stratiť ani menej skúsený používateľ, ktorý bude zrejme cieľovou skupinou tohoto modelu. Vľavo hore nájdeme prepínač blesku (automaticky, trvalo zapnutý blesk, vypnutý a baterka). Druhým tlačidlom zapínate bokeh (rozostrenie pozadia), ktorého intenzitu si môžete manuálne nastaviť v spodnej časti obrazovky.

Tretím tlačidlom zľava je AUTO. Tam si môžete zvoliť okrem automatického režimu množstvo ďalších (konkrétne Portrét, Krajina, Nočná scéna, Nočný portrét, Pláž, Sneh, Šport, Večierok, HDR a Ohňostroj). Slušná ponuka režimov mi pripomenula menu v klasických fotoaparátoch.

Štvrtým tlačidlom zľava si viete nastaviť typ svetla, ďalším prepínačom si prepínate zadný a predný fotoaparát a posledné tlačidlo úplne vpravo sú Nastavenia. Po rozkliknutí sa dostanete do podrobnejších nastavení (veľkosť záberu, ukladanie údajov o polohe, kde sa budú ukladať fotografie a podobne).

Webkamera ponúka 8 Mpx rozlíšenie, 1/4″ veľký senzor s clonovým číslom f/2,0, 78° uhol záberu, blesk pomocou displeja, selfie portrét a HDR režim.

Pozrite si

Sony Xperia L4 má 21:9 displej a 3 foťáky, ale starý hardvér

Ako si poradí režim Portrét pri snímaní dvoch rozkokošených psíkov?

Aké výsledky dostanete v režime Nočná scéna? V takmer úplnej tme to nie je bohviečo (prvý obrázok), ale stačí trošku svetla a už je výsledok oveľa lepší.

Aký bol týždeň s Xperiou?

Smartfón beží na 12 nm procesore MediaTek Helio s ôsmimi Cortex-A53 jadrami taktovanými na 2 GHz. Sekunduje mu grafika PowerVR GE8320 s 3 GB RAM a 64 GB internou pamäťou, rozšíriť sa dá pomocou microSD karty o ďalších 512 GB.

Sony Xperia L4 podporuje 3G a 4G siete, má zabudovaný navigačný systém GPS, Google Cast a NFC. Bluetooth je tu vo verzii 5.0, Wi-Fi 5. Mierne začudovanie nastáva pri pohľade operačný systém Android, je vo verzii 9 Pie, dúfajme, že Sony uvoľní aspoň 10. verziu.

Jedna vec sú údaje na papieri a druhá používateľská skúsenosť. Smartfón som využíval na bežné veci, aké očakávam aj od ľudí, ktorí si ho kúpia. Okrem telefonovania, četovania a surfovania na nete som s ním fotil, počúval hudbu a pozeral nejaké to video na YouTube.

Pri takomto používaní vydržala batéria necelé dva dni. Aj keď som mal zapnutý GPS, jas naplno, zvládla to s prehľadom viac ako jeden deň. Pri počúvaní bezdrôtových slúchadiel som nemal problém s dosahom, ani s výpadkami signálu.

Počas týždňa som s radosťou využíval 18-wattové rýchlonabíjanie. Naozaj funguje a smartfón sa mi cez takúto nabíjačku vždy nabil solídne rýchlo. Keďže som nemal originálnu nabíjačku, nebola možnosť porovnať oba typy nabíjania.

Nepotvrdili sa ani obavy, či bude postačovať rozlíšenie displeja. Ak si uvedomíme, že ide o nízkorozpočtový telefón, myslím si, že rozlíšenie je úplne v pohode. Počas používania Xperie L4 som nebol ani raz zaskočený rozdielmi, keď som prešiel na iPhone Xs Max s OLED, alebo Samsung s AMOLED displejom.

Podobné to bolo aj s výkonom. Pre bežné využívanie smartfónu v tejto cenovej triede nevidím žiadne prekážky. Iná situácia však môže nastať o nejaké dva roky, keď sa chod celého systému môže dramaticky spomaliť. To je už ale riziko low-endových Android zariadení.

Čo sa mi páčilo

Multi-window, rozdelenie obrazovky na dve samostatné okná môžete využiť napríklad pri písaní správy a na druhom pozerať video. Praktická funkcia, ktorá je ako stvorená pre kinematický displej.

Funkcia Bočný snímač (Side Sense) uľahčuje prácu so smartfónom. Poznáme ju už od predchádzajúcej generácie Xperia L3. Napriek dlhej obrazovke sa dá smartfón ľahko ovládať aj jednou rukou. Na minidispleji máte všetko na dosah prstov, Bočný snímač umožňuje rýchle a intuitívne ovládanie aplikácií.

Umelá inteligencia ponúkne v bočnom snímači 8 najpoužívanejších aplikácií, ak vám nevyhovujú, dáte si do ponuky vlastné, ktoré budete najčastejšie využívať. Cez túto ponuku sa viete dostať aj k ďalším aplikáciam, ďalej máte prístup k Wi-Fi, mobilným dátam či šetriču batérie. Šikovne vymyslené.

Čo by mohlo byť lepšie

Nemôžem povedať, že snímač odtlačkov prstov fungoval zle, ale ani to, že odomkol telefón pri každom pokuse o odomknutie. V menu Uzamknutie obrazovky a bezpečnosť je nástroj Smart Lock a tam si môžete nastaviť dôveryhodnú tvár, dôveryhodné zariadenia a miesta a tiež detekciu nosenia na tele. Pohral som sa s nastaveniami a odvtedy som už problém s prihlasovaním do smartfónu nemal.

Keď som už spomínal odtlačok prsta – jednu vec musím Sony uznať, celá Xperia slúži ako výborný snímač odtlačkov. Nielen na displeji, ktorý buď nemá žiadnu oleofóbnu vrstvu, alebo je slabá. Na moje prekvapenie sa však veľmi rýchlo zamastila aj zadná strana. Napriek suchým prstom som mal často pocit, akoby som používal telefón počas jedenia zemiakových placiek rukami. Je to zvláštne, pretože zadná strana je z matného plastu.

Nový smartfón si neviem predstaviť bez podpory bezdrôtového nabíjania. Toto mi naozaj v Xperii L4 chýba, i keď, samozrejme, netvrdím, že sa bez toho nedá plnohodnotne využívať.

Verdikt

Aký mám pocit po týždni so Sony Xperiou L4? Veľmi príjemný. Napriek tomu, že používam vlajkové lode od tých najpredávanejších výrobcov, vedel by som si predstaviť život aj s týmto štíhlym dlháňom.

Ako som už spomínal, veľkým plusom je displej telefónu. Dajú sa na ňom pozerať naozaj širokouhlé filmy, i keď sám takúto možnosť pozerania filmov nevyužívam a zrejme ani nikdy nevyužijem, pre cieľovú skupinu to bude veľkým plusom.

Trojitý fotoaparát sa stáva štandardom aj v nízkorozpočtových mobiloch – a to je dobre. Výsledné fotografie nie sú zlé, nikto zrejme nečaká porovnateľné výsledky aké dávajú 5x drahšie vlajkové lode. Používateľ tu nájde aj čoraz obľúbenejší Nočný režim, ktorý nepodáva zlé výkony. Za zmienku stojí pripomenúť konštrukčné spracovanie objektívov, nevytŕčajú z tela zariadenia, ako to vidíme práve u tých tých 5x drahších modelov.

Chýba mi tu bezdrôtové nabíjanie, ktoré by som s radosťou vymenil za 3,5 mm jack. Mnohým ľuďom však práve prítomnosť audio konektoru spôsobí úsmev na tvári.

Sony Xperiu L4 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, prípadne si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.