Výhody
- výborné spracovanie a kovová kkonštrukcia
- slušná výdrž s rýchlonabíjaním
- snímač odtlačku prsta
- webkamera v klávesnici
Nevýhody
- priemerný zvuk
- malý Enter
- USB 2.0
- možno aj zbytočné zapínanie ventilátora
Telo notebooku nie je síce unibody konštrukcie, no to vôbec neprekáža. Skôr naopak, vďaka niekoľkým torx skrutkám sa viete dostať aj do jeho vnútra. Veľká časť (okrem klávesnice a displeja) je z hliníka, ktorý je príjemný na dotyk. Veko displeja zdobí logo Honor, čo na notebookoch asi len tak neuvidíte, okolo veka je skosená hrana so zaujímavým chameleónovým sfarbením. Notebook MagicBook 14 je pomerne ľahký a tenký. Hmotnosť nedosahuje ani 1,4 kg, hrúbka je okolo 1,6 cm, presnejšie má rozmery 322,5 x 214,8 x 15,9 mm. Nie je to žiadny rekordér, no určite neurazí.
Spracovanie tela je navyše výborné. Počas používania som ani raz nezaznamenal, že by niečo v notebooku praskalo, alebo bolo vyslovene zle spracované. Aj kĺb je veľmi pevný, displej sa ta zbytočne netrasie ani pri práci s notebookom na kolenách. Na niektoré veci som si ale zvyknúť nevedel.
Napríklad na klávesnici som si nevedel zvyknúť na rozdelený Enter. Z písania na MacBookovej klávesnici som zvyknutý stláčať jeho hornú časť, čo je ale v prípade Honor MagicBook 14 tlačidlo pre „ň“. Inak je klávesnica pohodlná a vcelku tichá, teda určite tichšia ako tie na MacBookoch. Podsvietenie klávesnice je možné meniť v dvoch stupňoch, tretí je jej vypnutie.
Taktiež touch „klik“ touchpadu mi prišiel až príliš hlasný. Samozrejme, funguje aj jemný dotyk, no ak chcete použiť „pravé“ tlačidlo a používate ho často, klikanie vie byť otravné (možné je využiť ale aj skratky – klik dvoma prstami). Potešil ma ale snímač odtlačku prsta v ON/FF tlačidle, ktorý je presný a rýchly.
Osobne ma potešilo i to, že notebook od Honoru má slušnú dávku portov, vrátane HDMI portu, ktorý aj dnes aj v budúcnosti ešte stále bude využívať drvivá väčšina monitorov či projektorov. Na tejto ľavej strane je aj jeden klasický USB 3.0 port a jeden USB-C port, cez ktorý sa nabíja i batéria vo vnútri. Na to slúži pribalená 65W nabíjačka, ktorou si ale pokojne nabijete akékoľvek iné mobilné zariadenie s USB-C portom.
Na opačnej strane notebooku je druhý USB port, ale len verzie 2.0 a 3,5 mm audio konektor. Chýba mi tu už len slot aspoň na microSD kartu, tým by bol výčet portov dokonalý pre univerzálne využitie širokej škály používateľov. Mimochodom, dvojica mikrofónov je vo výreze pre lepšie otváranie veka pri touchpade.
Displej typu IPS má uhlopriečku 14 palcov (35,5 cm), čo je jasné aj z názvu novinky. Má klasický pomer strán 16:9 a Full HD rozlíšenie. Displej má byť typu FullView s certifikáciou pre elimináciu modrého svetla z LED podsvietenia. Displej má tvoriť 84% plochy a je ho možné vyklopiť až o 180. Displej má polomatnú úpravu, čo kvitujem, pretože sa na ňom neodráža toľko svetle. Displej nie je dotykový, no to mi osobne vôbec neprekáža, naopak, som s tým spokojný.
Potešia pomerne tenké rámiky okolo displeja (až na spodnú časť), majú čosi okolo 0,5 cm. Tenký rámik je aj na hornej strane, webkamera sa skryla do 6. radu funkčných tlačidiel v strede. Stačí stlačiť tlačidlo a vysunie sa kamera. Je to výborné riešenie. Notebook človeka „nešpehuje“a zároveň pri videohovoroch sa netreba pozerať hore. Kamere ale môžu zavadzať prsty pri písaní.
Zvuk z dvojice reproduktorov smerujúcich do spodnej strany je typický notebookový. Chýbajú hlbšie tóny, tie vysoké pri vyšších hlasitostiach prekrikujú stredné a celkovo je zvuk ako z plechového vedra. Platí to hlavne pri vyšších hlasitostiach. Pri zhruba polovičnej hlasitosti je to lepšie, ale aj tak chýbajú hlboké tóny, ktoré jednoducho nie je možné dostať s miniatúrnych reproduktorov v spodnej časti notebooku. Na sebelepší zvuk musíte proste zabudnúť a radšej sa vybaviť reproduktormi na stôl či kvalitnými slúchadlami.
Vo vnútri nevládne žiadny dravec, ale pokojný 12nm procesor AMD Ryzen 5 3500U so štvoricou jadier s dedikovaným grafickým čipom Radeon RX Vega 8 s ôsmimi jadrami. Dostatočná je aj 8 GB pamäť RAM s 2400 MHz frekvenciou. Opäť, nejde o žiadny rýchlik, ale tak akurát vybavený notebook pre bežného spotrebiteľa. Nižší výkon zamrzí iba pri náročnejších aplikáciách, napríklad pre strih videa či spracovanie fotiek od Adobe (či iných firiem), no výsledku sa vždy dočkáte. Len to potrvá dlhšie, ako u iných strojov. Upozorňujem však, že sa bavíme o notebooku za 600 €.
Čo sa mi ale nepáčilo je hlučnosť ventilátora. Čakal by som, že pri bežnej kancelárskej práci ho nebudem ani vnímať, opak je ale pravdou. Ventilátor sa rozbieha pomerne často, aj pri streamovaní videa (aj z YouTube), ale aj pri videohovoroch či len tak, aj keď je notebook v pokoji, hoci je dosť možné, že na pozadí prebieha nejaká aktualizácia. Každopádne, ventilátor nepatrí medzi najhlučnejšie, ale dokáže svojim zvukom vadiť, hlavne keď nič náročné človek na notebooku nerobí a píše napríklad iba tento text v prehliadači.
Čo ale nebude robiť problém je Wi-Fi. To využívva 2X2MIMO antény, takže signál získate aj vo väčšej vzdialenosti, resp. viacerých prekážkach od Wi-Fi routra. Vo vnútri je osadený Wi-Fi 5 modul. Nechýba ani Bluetooth vo verzii 4.2 s EDR. Batéria má kapacitu 57,4 Wh a ponúka rýchlonabíjanie. Za 30 minút sa dokáže nabiť o 46% kapacity. Výdrž na jedno nabitie má byť 10 hodín. Mne sa túto hodnotu nepodarilo prekonať, no málokedy som riešil čisto kancelársku prácu. Batéria ale nemá problém prekonať 8 hodín výdrže pri mierne náročnejšej práci.
Na bežnú prácu je vyhradených 142 GB miesta na PCIe NVMe SSD disku od Samsungu, zvyšok 256 GB disku je vyhradených pre operačný systém. Novinka je vybavená operačným systémom Windows 10 Home Edition 64-bit. K dispozícii je aj Office 365 Personal na mesiac.
Mňa však zaujal program PC Manager, ktorý je možné spustiť skratkou priamo na klávesnici (pod F10). V aplikácii je okrem informácií o hardvéri počítača dostupná i záložka s jeho updatami. Vďaka tomu nemusíte hľadať updaty, stačí iba pozrieť PC Manager a updaty pre jednotlivé hardvérové komponenty skontrolovať.
V spodnej časti okna aplikácie je ešte jedna zaujímavosť – My Phone. Ak vlastníte smartfón s EMUI 9.1 a vyšším, môžete si Honor MagicBook 14 prepojiť so smartfónom a pracovať akoby na jednom zariadení vďaka Magic-link 2.0. Využiť je možné funkciu Tap to Transfer dotykom smartfónu v spodnej pravej časti podstavy, kde „svieti“ nálepka Honor Magic-link. Synchronizovať je možné fotky, ale aj dokumenty či poznámky.
Využívať je možné aj Multi-screen Collaboration pre prácu na viacerých displejoch, funkciu Instant Hotspot pre rýchle vytvorenie hotspotu, ale aj okamžité zálohy fotiek a videí. Tieto funkcie sa nám otestovať nepodarilo, keďže nemáme Honor smartfón. Mimochodom, PC Manager je jediná aplikácia, ktorá je od Honoru nainštalovaná, nenájdete tu žiadny iný bloatvér.
Honor MagicBook 14 zatiaľ na našom trhu nekúpite, no to sa o pár dní zmení. Navyše okrem testovanej Space Gray sivej farby bude aj vo farbe Mystic Silver. Cena v základnej konfigurácii (testovaný model) je 599,00 €.
Novinka od Honoru nesklamala, ale ani neposadila do stoličky. Ide o veľmi dobre vybavený notebook pre nenáročných, ktorí požadujú aj aký-taký dizajn, malé rozmery a dostatočný výkon. Vo svojej cenovej kategórii mu niet prakticky čo vytknúť. Konkurencia ale nespí a na trhu nájdete podobne vybavené modely s podobnou cenou. Tým ale väčšinou niečo chýba – majú slabší procesor, alebo menšiu RAM, alebo nemajú snímač odtlačku prsta, alebo chýba USB-C apod.
Aj preto si novinka od nás zaslúži ocenenie Dobrá cena.