- #Mobilné zariadenia
- 3 min.
- 18.4.2020
Aplikácie bojujúce proti COVID-19 by nemali sledovať polohu používateľov
Do boja proti šíreniu nového koronavírusu sa už zapojili desiatky rôznych aplikácií, ktorým majú pri sledovaní výskytu ochorenia medzi používateľmi čoskoro pomôcť aj nové softvérové nástroje od spoločností Apple a Google. Európska komisia však upozorňuje, že takéto aplikácie by nemali zasahovať do súkromia používateľov nad rámec potrieb boja v súčasnej pandémii.
Celkovo 28 krajín z celého sveta, z toho 11 európskych krajín, už vydalo vlastné aplikácie pre sledovanie šírenia nákazy COVID-19. Ďalších 11 krajín vrátane Slovenska na takejto aplikácii v týchto dňoch podľa spoločnosti Linklaters intenzívne pracuje. Európska komisia preto volá po zjednotení ich spôsobu fungovania, spravovania databáz a zásad pre ochranu súkromia používateľov.
Európskym krajinám môžu aplikácie, ktoré sledujú stredy nakazených ľudí s ich okolím pomocou technológií a GPS a Bluetooth, v potláčaní šírenia nového koronavírusu skutočne pomôcť. V celoeurópskom kontexte sa však môže účinok týchto aplikácií pri fragmentácii aplikácií a ich technológií medzi jednotlivými krajinami značne znížiť.
Európska komisia preto v prvom rade členské štáty EÚ žiada, aby svoje postupy pri vývoji takýchto aplikácií zjednotili. Zároveň však od nich požadujú, aby pri ich sledovacích metódach rešpektovali súkromie používateľov. Sledovanie polohy používateľov pre boj s ochorením COVID-19 podľa komisie nie je potrebné.
„Lokalizačné dáta nie sú potrebné a ani odporúčané pre účely sledovania stretnutí, pretože ich cieľom nie je sledovať pohyb jednotlivcov alebo presadzovať dodržiavanie predpisov.“ uvádza dokument Európskej komisie, ktorý pojednáva o bezpečnosti a ochrane súkromia používateľov pri boji s novým koronavírusom pomocou technológií.
Najbližšie k požiadavkám komisie má spomínaná spolupráca spoločností Apple a Google, ktorá pre sledovanie stretnutí používateľov, resp. ich zariadení, využíva iba anonymizované kódy vymieňané medzi zariadeniami cez Bluetooth. Podobne bude zrejme fungovať aj štátna aplikácia na Slovensku, ktorá by mala byť postavená na základoch aplikácií Zostaň zdravý a Covid World.
Aj keď samotné riešenie od spoločností Apple a Google na sledovaní polohy používateľov postavené nie je, samotné aplikácie o prístup k polohe používateľa požiadať môžu. Spoločnosti sa preto ešte v týchto dňoch rozhodujú, či takýmto aplikáciám prístup k polohe povolia, alebo sledovanie polohy pri boji s novým koronavírusom plošne zakážu. K druhému scenáru by ich mohla prinútiť aj Európska únia.